رویای دور

برنده جایگاه چهارم دومین دوره مسابقه عکاسی مشترک یونیسف و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنوان «زندگی کودکان در دوران کرونا»

حسن شیروانی
26 اکتبر 2021

در روزهایی که بیماری کرونا شیوع پیدا کرده بود تصمیم گرفتم که به روستاهای دوردست و محروم سفر کنم و از وضعیت بهداشتی اهالی و امکانات روستا عکاسی کنم.

من در این روستاها با کودکان بسیاری برخورد کردم که با وجود این بیماری و ترس از همه گیری اصلا دغدغه ماسک و مواد ضدعفونی کننده را نداشتنند، آنها آرزوهای دیگری در سر داشتند که برایشان به سختی میسر می‌شد و یا شاید هیچ گاه میسر نشود.

آنها کاملا با فضای مجازی آشنا بودند و امکانات فرهنگی و اجتماعی را مشاهده می‌کردند که در روستای خودشان هرگز ندیده بودند اما این مجاورت و آشنایی با امکانات روز فقط و فقط در فضای مجازی برای آنها شکل گرفته بود و این کودکان برای رسیدن به آرزوهایشان باید مسافت زیادی را طی می کردند و بعضا چند صد کیلومتر راه می رفتند،که این رفت و آمدها برایشان دشوار است.

آنها دوست داشتنند به آموزشگاه های مختلف بروند تا حرفه‌های مختلف یاد بگیرند ولی راه دور و دراز بود و رفت و آمد در این مسیر برایشان سخت.

بنابراین تصمیم گرفتم که با این کودکان صحبت کنم تا آرزویی که در سر دارند را با حرکات دست برای من نشان بدهند تا من بتوانم آرزوهایشان را ثبت کنم، تا دیده بشود و راهی پیدا شود که به آرزوهای‌شان برسند.

نوید ۱۵ ساله اهل روستای «پارک بشیر»‌در بندر کنارک در استان سیستان و بلوچستان آرزو دارد که روزی نوازنده سه‌تار شود. اما خانه نوید تا نزدیکترین آموزشگاه موسیقی ۶۱۳ کیلومتر فاصله دارد.

Shirvani 1
Hasan Shirvani

شهاب ۱۴ ساله اهل روستایی در اطراف شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان آرزو دارد که فوتبالیست شده و باشگاه‌های بزرگ با او قرارداد ببندند تا او بتواند با اولین پول قراردادش برای مادرش خانه بخرد و هر روز خانواده‌اش را به رستوران ببرد.

shirvani 2
hasan Shirvani

نظیر ۱۲ ساله اهل بندر کنارک در استان سیستان و بلوچستان آرزو دارد که روزی نوازنده گیتار شود، ولی نزدیکترین آموزشگاه موسیقی با او ۷۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

Shirvani 3
Hasan Shirvani

محمود ۱۱ ساله اهل روستایی در اطراف شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان آرزو دارد که مسابقات موتور کراس را از نزدیک تماشا کند و روزی بتواند در این مسابقات شرکت کند.

Shirvani 4
Hasan Shirvani

مسعود ۱۲ ساله اهل روستایی در اطراف شهرستان چابهار در استان سیستان و بلوچستان آرزو دارد که روزی بسکتبالیست شود.  

Shirvani 5
Hasan Shirvani

علی‌اکبر ۱۳ ساله اهل روستای «چاه‌دشت» از توابع شهرستان رودبار در جنوب استان کرمان به ورزش‌های رزمی علاقه خاصی دارد. وی همچنین به هنرپیشگی علاقه فراوان دارد.

Shirvani 6
Hasan Shirvani

دانیال ۹ ساله اهل روستای «بوئینگ» از توابع بخش جازموریان در جنوب استان کرمان به بیماری پروانه‌ای مبتلا است. وی آرزو دارد تا سوار هواپیما شده و برای مداوا نزد دکتری برود که خیلی از روستای او فاصله دارد.

Shirvani 7
Hasan Shirvani

معصومه ۱۳ ساله اهل روستایی از توابع شهرستان کهنوج در استان کرمان آرزو دارد که روزی دوربین عکاسی داشته باشد و پس از آموزش بتواند ضمن عکاسی از مناظر روستای خود به دیگر کودکان روستا هم عکاسی را آموزش بدهد.

Shirvani 8
Hasan Shirvani

امیر محمد ۱۲ ساله اهل بخش جازموریان در جنوب استان کرمان آرزو دارد تا روزی خواننده معروفی شود و در تلویزیون ترانه بخواند.

Shirvani 9
Hasan Shirvani

یلدا ۱۶ ساله اهل روستای «بوئینگ» از توابع بخش جازموریان در جنوب استان کرمان آرزو دارد تا یک هدفون داشته باشد تا بتواند در طول روز موسیقی مورد علاقه خود را گوش کند.

Shirvani 10
Hasan Shirvani