یونیسف در همکاری با وزارت آموزش و پرورش به نوجوانان در مدارس شبانه‌روزی کمک می‌کند تا مهارت‌های شغلی خود را تقویت کنند

12 می 2024
Two adolescent girls enjoying their time in a UNICEF supported well being center
UNICEF Iran

یونیسف ایران و وزارت آموزش و پرورش، یک کارگاه مشترک برای مدیران مدارس شبانه‌روزی در مقطع متوسطه دوم از ۱۰ استان برگزار کردند. در این کارگاه دانش‌ مدیران در زمینه توسعه مهارت‌های دانش‌آموزان نوجوان برای یافتن شغل مناسب پس از دوران مدرسه، افزایش یافت.

این کارگاه با هدف ارتقاء توانایی ۹۰ تن از مدیران مدارس دوره دوم متوسطه شبانه‌روزی از ۱۰ استان کردستان، کرمانشاه، همدان، ایلام، زنجان، مرکزی، قزوین، اردبیل، آذربایجان غربی و شرقی از ۸ تا ۱۱ اردیبهشت در شهر سنندج برگزار شد. به کمک این آموزش‌ها مهارت‌های لازم دانش‌آموزان نوجوان این مدارس در مناطق روستایی و دورافتاده توسعه خواهند یافت.

به لطف این آموزش‌ها مدیران مدارس قادر خواهند بود تا به دانش‌آموزان خود در پرورش مهارت‌های حل مسئله و کار تیمی کمک کرده و همچنین اعتماد به نفس آن‌ها را تقویت کنند. این کارگاه‌، مرحله اول از سلسه کارگاه‌هایی است که در طول سال جاری برای پوشش تمام استان‌ها ادامه خواهد یافت. پس از پایان این کارگاه‌ها، یونیسف بر روی حمایت از مدارس شبانه‌روزی برای افزایش دسترسی دانش‌آموزان به مهارت‌هایی مانند سواد دیجیتال و کارآفرینی تمرکز خواهد کرد تا نوجوانان را برای گذار آسان از یادگیری به کسب درآمد از طریق مسیرهای یادگیری جایگزین آماده سازد.

یونیسف با تمرکز بر نوجوانان در مدارس شبانه‌روزی در مقطع متوسطه دوم در مناطق کم‌برخوردار، با وزارت آموزش و پرورش همکاری می‌کند. دانش‌آموزان این مدارس دولتی را عمدتا نوجوانانی تشکیل می‌دهند که یا در روستاها و شهرهای کوچک خود به مدارس دوره متوسطه دوم دسترسی ندارند و یا سرپناهی ندارند. کودکان در این مدارس معمولاً از زمینه‌های کم‌برخوردار می‌آیند و مدارس شبانه‌روزی تنها امکان دسترسی آنها به آموزش است. دانش‌آموزان معمولاً ۵ روز از هفته را در مدرسه زندگی می کنند و برای آخر هفته به خانواده‌های خود بازمی‌گردند. در سراسر کشور، هزار و ۱۹ مدرسه شبانه‌روزی دوره متوسطه اول وجود دارد که تقریباً ۱۳۰هزار دانش‌آموز در آن به تحصیل پرداخته و هزار و ۱۵۵ مدرسه شبانه‌روزی دوره متوسطه دوم وجود دارد که حدود ۱۷۰هزار دانش‌آموز را پوشش می‌دهد.

تماس با ما

گل‌آذین همتی
کارشناس ارتباطات

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند.

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.