نماینده یونیسف در جمهوری اسلامی ایران

آشنایی با خانم مندیپ اوبرایان، نماینده یونیسف در ایران

UNICEF Iran/2019/Sayyari

سابقه کاری و تحصیلی

خانم مندیپ اوبرایان طی بیست سال گذشته در دفاتر مرکزی و نمایندگی‌های کشوری سه آژانس سازمان ملل متحد فعالیت کرده است.

ایشان پیش از انتصاب به عنوان نماینده یونیسف در جمهوری اسلامی ایران در مرداد 1398، معاون بخش مشارکت‌های دفتر مرکزی یونیسف در نیویورک بوده و مسئولیت رهبری و نظارت راهبردی برتعاملات بین‌سازمانی و نیز امور بین دولتی یونیسف، بالاخص در ارتباط با مجمع عمومی و شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، بسیج منابع و مشارکت‌های چند جانبه با نهادهای مالی بین‌المللی را بر عهده داشت.

خانم اوبرایان از سال 2013 تا  2016 به عنوان مشاور ارشد و مدیر تیم یونیسف در بخش مشارکت‌های ملل متحد در نیویورک فعالیت می‌کرد.

ایشان پیش از پیوستن به یونیسف و از سال 2011 تا 2013، معاون رییس دفتر صندوق جمعیت ملل متحد در هانوی، ویتنام، بودند. ایشان در همان دوره برای مدتی به عنوان جانشین موقت رییس دفتر صندوق جمعیت ملل متحد نیز فعالیت کردند.

خانم اوبرایان از سال 2006 تا 2010، متخصص برنامه‌ریزی راهبردی در دفتر مرکزی صندوق جمعیت ملل متحد در نیویورک بوده و در حوزه برنامه راهبردی مشارکت با بخش خصوصی، سیاستگذاری ارزیابی مشارکت با بخش خصوصی، و برنامه‌های جهانی و منطقه‌ای فعالیت داشت. وی در این  دوره زمانی و طی همکاری با دانشگاه هاروارد بر روی بهبود اجرای سیاست‌ گذاری اجتماعی در کشورهای آفریقایی (غنا، مالاوی، اوگاندا و اتیوپی) و آسیایی (نپال، بنگلادش و اندونزی) کار می‌کرد.

خانم اوبرایان فعالیت در سازمان ملل متحد را در سال 2000 و به عنوان هماهنگ‌کننده کشوری داوطلبان در برنامه توسعه ملل متحد در هند آغاز کرد. وی از سال 2001 تا 2005، به عنوان کارشناس برنامه کشوری، مسئول برنامه‌های همکاری با وزارتخانه‌های بهداشت، آموزش و جوانان هند و نیز برنامه توسعه زنان در ایالت هاریانا بود.

خانم مندیپ دارای مدرک کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل از دانشکده حقوق و دیپلماسی فلچر بوستون (آمریکا)، کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی از دانشکده اقتصاد دهلی(هند)، کارشناسی افتخاری جامعه‌شناسی از دانشکده پرزیدنسی کلکته(هند) و نیز دارای گواهینامه عالی روش‌های تحقیق حوزه سلامت و بهداشت از دانشکده بهداشت و علوم پزشکی مناطق گرمسیری لندن (انگلستان)، است.

وی به خاطر عملکرد درخشان دانشگاهی‌اش مفتخر به دریافت نشان طلای کوندا داتار از رئیس‌جمهوری هند شده است. خانم مندیپ متأهل و داری یک فرزند دختر است.