نخستین محموله کمک‌های حیاتی برای کودکان وارد غزه شد

یونیسف بار دیگر خواستار دسترسی بشردوستانه پایدار به غزه شد تا در حالی که وضعیت وخیم‌تر می‌شود، کمک‌های ضرروی را ارائه کند.

23 اکتبر 2023

بیش از ۴۴ هزار بطری آب آشامیدنی تهیه شده توسط یونیسف به عنوان بخشی از ۲۰ کامیون هلال احمر مصر، سازمان جهانی بهداشت و برنامه جهانی غذا از گذرگاه رفح عبور کرد.

کاترین راسل، مدیر اجرایی یونیسف،‌ در این باره گفت: «با یک میلیون کودک در غزه که در حال حاضر با یک بحران تمام‌عیار حمایتی و انسانی مواجه‌اند، ارسال آب مسئله مرگ یا زندگی است. هر دقیقه مهم است.» وی افزود: «اولین محموله محدود آب قطعا زندگی‌هایی را نجات خواهد داد، اما نیازها در غزه فوری و بسیار زیاد است. ما نه تنها به آب، بلکه به غذا، سوخت، دارو، کالاها و خدمات ضروری نیاز داریم. اگر نتوانیم به طور مداوم اقلام بشردوستانه را تامین کنیم، با تهدیدی جدی مواجه خواهیم بود.»

بخش‌ بزرگی از زیرساخت‌های غزه، از جمله سیستم‌های حیاتی آب و فاضلاب، طی نزدیک به دو هفته خشونت فزاینده، از بین رفته‌ است. ظرفیت تولید آب در حال حاضر پنج درصد ظرفیت عادی است، و تقریباً ۲/۳ میلیون نفر در غزه اکنون با روزانه سه لیتر آب باید زندگی کنند. تقریباً یک میلیون نفر مهاجرت کرده‌اند که نیمی از آنها کودکان هستند و بسیاری از آنها در پناهگاه‌هایی با دسترسی بسیار محدود به آب، بهداشت عمومی و بهداشت فردی زندگی می‌کنند – شرایطی که برای کودکان بسیار خطرناک است.

راسل در ادامه تاکید کرد: «کودکان می‌بایست محافظت شوند و سازمان‌های بشردوستانه مانند یونیسف باید بتوانند کمک‌های خود را به کودکان و خانواده‌هایشان در غزه، ارائه دهند. بر همین اساس، تمامی طرف‌ها باید کودکان را بدون قید و شرط از هر گونه آسیب محافظت نمایند و مطابق قوانین بین‌المللی بشردوستانه، حمایت ویژه‌ای که حقشان است را برای آنها فراهم کنند.»

یونیسف اقلام اضطراری لازم برای ۲۵۰هزار نفر را در گذرگاه رفح آماده کرده است که می‌تواند در عرض چند ساعت به غزه منتقل شود. کمک‌های بیشتر نیز در راه است. این اقلام بشردوستانه باید بر اساس قوانین جنگ انسان‌دوستانه، به دست کودکان و خانواده‌ها در هر مکانی که هستند، برسد.

یونیسف برای پاسخ به وضعیت اسفناک کودکان در غزه در بحبوحه این خشونت، خواستار موارد زیر شده است:

  • همه گذرگاه‌های ورودی غزه برای جابجایی کارکنان و اقلام بشردوستانه باز شوند.
  • موارد پزشکی اضطراری در غزه اجازه خروج داشته یا بتوانند  خدمات بهداشتی حیاتی را دریافت کنند.
  • تأمین دسترسی ایمن و پایدار به آب، غذا، خدمات بهداشتی و سوخت که برای فراهم‌کردن این خدمات ضروری است.
  • رعایت و محافظت از زیرساخت‌های غیرنظامی از جمله پناهگاه‌ها، مراکز بهداشتی، برق، آب و فاضلاب.
  • محافظت از ماموریت‌های پزشکی برای جلوگیری از شیوع بیماری‌ها و ارائه مراقبت به بیماران و زخمی‌ها.

تماس با ما

مهدی سیاری
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994
تلفن: 09103252806

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.