بیش از یک میلیون کودک در ایران از مکمل‌های ویتامین A بهره‌مند شدند

09 ژوئیه 2023
Over 1 million children in Iran benefit from Vitamin A supplements
Ministry of Health

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حمایت یونیسف و با هدف بهبود تغذیه کودکان، مکمل‌های ویتامین A با دوز بالا را در ۳۳ دانشگاه علوم پزشکی در ۱۵ استان برای کودکان نیازمند فراهم کرد. در  این برنامه که با حمایت مالی اتحادیه اروپا انجام شد، یک‌میلیون‌و۸۲هزارو۵۰۰ کودک شامل کودکان پناهنده و آسیب‌پذیر ۲ تا ۵ ساله،‌ در شش ماهه اول سال ۲۰۲۳، مکمل‌ها را دریافت کردند.

کمبود ویتامین A یکی از دلایل اصلی بروز نابینایی قابل‌پیشگیری در کودکی بوده و خطر مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های شایع دوران کودکی مانند اسهال را افزایش می‌دهد. مصرف دوره‌ای مکمل‌های ویتامین  A با دوز بالا یکی از مداخلات اثرگذار و با صرفه اقتصادی است. این برنامه نقشی اساسی در حمایت از تلاش‌ها برای کاهش بیماری و نرخ مرگ‌ومیر کودکان ایفا می‌کند.

یونیسف همچنین در سال ۱۴۰۱، با استفاده از کمک‌های مالی اتحادیه اروپا، به وزارت بهداشت کمک کرده است تا سیستم مراقبت  غذا و تغذیه را ایجاد کند. این سیستم اطلاعات ارزشمندی را درباره امنیت غذایی و وضعیت تغذیه کودکان زیر ۵ سال در ۸ استان ناامن غذایی کشور، ارائه کرده است. نتایج بدست آمده از این سیستم در برنامه‌ریزی موثر برای پیشگیری و درمان سوءتغذیه در این استان‌ها تاثیر بسزایی داشته است.

همکاری یونیسف و وزارت بهداشت بیانگر تعهد مشترک دو سازمان برای  بهبود تغذیه و سلامت کودکان در ایران است. یونیسف و همکاران آن با ارائه مکمل‌های ضروری ویتامین‌ A و ایجاد یک سیستم مراقبت کارآمد، گام‌ بزرگی در راستای آینده سالم‌تر برای کودکان در ایران برداشته‌اند.

تماس با ما

مهدی سیاری
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994
تلفن: 09103252806

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.