Smanjenje rizika od katastrofa
Nepogoda postaje katastrofa samo ako nismo spremni
- Dostupni jezici:
- Hrvatski
- English
Izazov
Klimatske promjene sve češće i sve snažnije utječu na život svakoga od nas, a posebno se to odnosi na djecu. Globalna nam iskustva govore da djeca čine 50 − 60 posto osoba zahvaćenih katastrofama. U poplavama koje su Hrvatsku zahvatile 2014. godine svaka peta osoba pogođena nepogodom bila je dijete. Prema Konvenciji o pravima djeteta djeca imaju neotuđiva prava u svim okolnostima, uključujući i krizne situacije − kada su upravo djeca najranjivija skupina.
Nepogoda postaje katastrofa samo ako na nju nismo spremni. Svaka nepogoda testira učinkovitost sustava u zaštiti prava djece. Sposobnost djece da se nose s prirodnim nepogodama ovisi i o tome jesu li prije nepogode imala priliku ostvariti svoje pravo na obrazovanje i informacije koje su presudne za zaštitu u takvim situacijama.
Stečeno iskustvo u pomaganju stanovništvu zahvaćenom poplavama pomoglo nam je u izgradnji još učinkovitije platforme za smanjenje rizika od katastrofa koja će osigurati efikasnu zaštitu za najranjivije skupine – djecu.
Rješenje
Sprječavanja rizika od katastrofa usmjereno na potrebe majki i djece novije je područje suradnje UNICEF-a i Vlade Republike Hrvatske. Cilj je suradnje osnažiti sve koji sudjeluju u podršci majkama i djeci kako bi mogli još bolje odgovoriti na potrebe ovih dviju ranjivih skupina.
Nabavom opreme i ulaganjem u programe edukacije UNICEF je podržao Ravnateljstvo civilne zaštite Ministarstva unutarnjih poslova i Hrvatski Crveni križ kako bi bili spremniji odgovoriti na potrebe majki i djece. Dvije vodeće institucije za pružanje krizne pomoći stanovništvu sada raspolažu dodatnim odvlaživačima/isušivačima zraka, dizelskim agregatom, sanitarnim kontejnerima prilagođenima djeci i osobama s invaliditetom, mobilnim spremnicima pitke vode i rasvjetnim tijelima za osvjetljavanje velikih površina. Vrijednost nabavljene opreme i edukacije prelazi milijun kuna, a cilj je podići razinu njihove spremnosti kako bi kvalitetno odgovorili na potrebe djece u slučaju humanitarne krize uslijed nepogoda kao što su poplave ili potresi.
U suradnji s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje UNICEF je izdao i zabavno-edukativnu igru Zemlja rizika namijenjenu djeci osnovnoškolske dobi. Cilj je igre na zanimljiv način djeci približiti i objasniti što kao dio zajednice sama mogu učiniti kako bi bila sigurnija u slučaju potresa, poplave i drugih nepogoda te potaknuti razgovor o smanjenju rizika od katastrofa u školama.
Kako UNICEF pruža podršku obiteljima i djeci nakon potresa u Sisačko-moslavačkoj županiji pročitajte na ovoj poveznici.
Kako je UNICEf podršku pružao djeci te sustavima koji o njima brinu za vrijeme pandemije koronavirusa pročitajte na ovoj poveznici.
Izvori
Protresi!: zbirka nastavnih priprema za razvoj emocionalne otpornosti i suočavanja s krizom
Što je važno znati o traumi i reakcijama na traumatske događaje - Letak za roditelje i udomitelje
Kako biti podrška djeci nakon traumatskih događaja - Letak za roditelje i udomitelje
Brošura "Dojenje i prehrana najmlađe djece u kriznim situacijama“