U posljednjih se nekoliko godina potiho borim sa sobom

Odlučila sam potražiti stručnu osobu s kojom bih mogla razgovarati

Gabrijela Ivanjko, mlada ambasadorica za prava djece i mladih
Gabrijela Ivanjko_01
Gabrijela ivanjko_01
29 Kolovoz 2022

Znam da borba sa samim sobom zvuči teško, a smatram da i jest za dijete, odnosno sada jednu adolescenticu. Iako sam inače otvorena osoba koja je spremna podijeliti svoje mišljenje, iskustvo ili osjećaje, kada bi u pitanje došla tema mentalnoga zdravlja nisam znala što bih rekla, mislila, osjećala.

Najčešće o svemu razgovaram sa majkom i vjerujte mi kada vam kažem da je mama prava prijateljica. Uvijek iskrena, spremna na sve, čuvarica svih tajni i davatelj najboljih savjeta. Nakon dugo vremena provedenog razmišljajući, odlučila sam joj se otvoriti o temi za koju nije znala. Prišla sam joj i počela govoriti o onome što me sputava, ometa u svakodnevnom funkcioniranju, otežava mi koncentraciju i slično. Saslušala me i to mi je bilo dovoljno, osjećala sam se „deset kila lakša“ kad sam progovorila o onome što sam do tada nosila u sebi. Ona mi nije mogla dati konkretan savjet i uputiti me, ali je bila savršena slušateljica. Nakon toga smo zajedno odlučile da potražim stručnu osobu s kojom bih o tome mogla detaljnije razgovarati i savjetovati se.

Znam da pojmovi poput stručna pomoć, stručna osoba i psihijatar zvuče nelagodno i da zbog onoga što bi drugi rekli odlučimo od takvih pojmova bježati, ali sve postoji s razlogom.

Neću pisati da je normalno potražiti pomoć, već logično i poželjno. Kad ste fizički bolesni, uvijek ćete potražiti pomoć liječnika, tako trebate razmišljati i o svom psihičkom zdravlju.

Smatram da je svatko od nas snažan, ali da se nitko ne može boriti protiv sebe. Sa sobom trebate postupati nježno. Tu vrijedi „milom, a ne silom“. Prvi korak nježnosti prema sebi jest progovoriti o onome što vas guši i čini tužnima. Potrebno je ostaviti taj teret. Majka, otac, brat, sestra tu su prvi za vas. No, obitelj nije jedina kojoj se možete otvoriti, tu su vaši prijatelji i prijateljice, kolege u razredu pa tako i ljudi stručni na području mentalnog zdravlja. 

Mentalno je zdravlje za sredinu iz koje dolazim i dalje tabu tema te zbog toga podržavam sve koji javno govore o temama mentalnoga zdravlja i sve koji nas u tu svrhu žele obrazovati.

Smatram izuzetno važnim govoriti o mentalnome zdravlju ne samo kako bi pomogli nekome, već kako bi ljude naučili postupati s osobama koje nailaze na probleme mentalnog zdravlja. Podržavam sve udruge koje potiču svijest o ovoj temi pa zato podržavam i UNICEF-ovu Mliječnu stazu. Neizmjerno mi je drago što ovu godinu posvećujemo obrazovanju na temu mentalnoga zdravlja i što svi zajedno možemo tome pridonijeti uz različite fizičke aktivnosti.

 

Priču je podijelila Gabrijela Ivanjko, mlada ambasadorica za prava djece i mladih.