Pomoć djeci izbjeglicama i migrantima
Integracija djece koja u Hrvatskoj traže sigurnost

- Hrvatski
- English
Izazov
U tijeku izbjegličke i migrantske krize 2015. godine brojne obitelji s djecom prošle su kroz Hrvatsku na svom putu prema zapadnoj Europi, sigurnosti, miru i boljim prilikama. Među njima, svaka treća osoba bila je dijete. Mnoga od njih svjedočila su užasima rata koji će nepovratno obilježiti njihovo odrastanje. Iscrpljena nakon duga puta, djeca, majke i trudnice koji su prolazili kroz našu zemlju trebala su pomoć i podršku. U kriznim situacijama djeca su najranjivija pa im je uz ono najnužije – hranu, pitku vodu, zdravstvenu skrb i odjeću, potrebno osigurati i psihosocijalnu podršku.

Za one obitelji s djecom koje su odlučile zatražiti azil u Hrvatskoj i ovdje osnovati svoj dom važno je osigurati pomoć i podršku u procesu integracije.
Rješenje
UNICEF-ovi mobilni timovi, prevoditelji i partneri od početka izbjegličke krize bili su na terenu. Naš je cilj bio svakome djetetu pružiti ono što mu je najpotrebnije. U prihvatnim centrima stručni timovi brinuli su za dobrobit djece i majki 24 sata na dan, 7 dana u tjednu. U sklopu UNICEF-ovih „Mjesta za djecu“ organizirane su rekreativne aktivnosti kako bi se djeca uz igru, odmor i toplu podršku odraslih, educiranih za pružanje psihološke podrške djeci, osjećala sigurno i zaštićeno. Za najmlađe i njihove majke te trudnice otvoren je Centar za mame i bebe. Umorne od teška puta, majke su centru mogle na miru presvući i podojiti svoje bebe te se i same odmoriti prije nastavka puta. Liječnički timovi brinuli su se za to da svako dijete dobije osnovnu zdravstvenu skrb.

Za obitelji s djecom smještene u prihvatnim centrima u Zagrebu i Kutini, UNICEF je osiguravao zdravstvnu skrb za majke i djecu te podršku trudnicama i majkama dojiljama. Za djecu su u Zagrebu i Kutini organizirana „Mjesta za djecu“ u kojima su djeca dobila priliku za igru i neformalno učenje, a u kasnijoj fazi organizirana je i podrška u učenju te su djeca dobila svu potrebnu opremu za polazak u vrtiće i škole.
Kako bi podržali odgojitelje i nastavnike koji rade s djecom izbjeglicama i migrantima, UNICEF je s partnerima organizirao sveobuhvatnu edukaciju koja im je dala potrebna znanja, vještine i alate za rad s djecom kojima hrvatski nije materinji jezik.