Kako započeti razgovor o osjećajima s djecom od 14 do 18 godina?
Kako se nositi s emocionalnim, bihevioralnim i zdravstvenim rizicima koji bi mogli utjecati na ostatak njihovih života.

U ovom razdoblju odrastanja, vaš/a tinejdžer/ka razvija svoju jedinstvenu osobnost i traži više neovisnosti i odgovornosti.
Tinejdžeri sve više komuniciraju s drugima putem društvenih medija i mobilnih telefona. Kao rezultat toga, mogu provoditi manje vremena s obitelji, a više s prijateljima, kako na internetu tako i izvan kuće.
Ovo je također vrijeme fizičkih promjena i za djevojčice i za dječake.
Tinejdžeri mogu iskusiti:
- Brze fizičke promjene koje mogu dovesti do zabrinutosti oko veličine, oblika ili težine tijela.
- Probleme s prehranom ili zabrinutosti vezane za prehranu.
- Povišenu razinu promjena raspoloženja i socijalna anksioznost.
- Tugu ili depresiju, što može dovesti do niskog samopoštovanja ili drugih problema.
Više od samog osjećaja tuge
- Loše mentalno zdravlje u adolescenciji može ići ruku pod ruku s drugim zdravstvenim rizicima i rizičnim ponašanjem, uključujući korištenje alkohola ili droga, nasilno ponašanje i rizične spolne odnose.
- Budući da se mnoge obrasce ponašanja i navike prenose iz doba adolescencije u odraslo doba, važno je podržati adolescente u biranju zdravih obrazaca i navika koji će biti na njihovu dobrobit.
Kako si?
Možda s vašim tinejdžerom/icom imate dobar odnos, ili možda nailazite na neke izazove u tom odnosu. U kojoj god je fazi vaš odnos trenutačno, važno je pokazati im da ste tu za njih, da ih volite i da ćete im biti podrška.
Kako započeti razgovor?
- Pitajte kako im je prošao dan – neka to bude u ugodnoj atmosferi, možda dok zajedno pripremate obrok, čistite i sl.
- Pitajte ih o njihovim mišljenjima i stavovima i podijelite svoja kako biste se bolje razumjeli.
- Postavljajte pitanja otvorenog tipa kako biste bili sigurni da ste ih dobro razumjeli. Možete pokušati s: „ Što si mislio/la kad si rekao/la…?“, ili „Što misliš kako bi se osjećao/la ako…?“.
Samoozljeđivanje
- Ako ste zabrinuti jer mislite da se vaše dijete samoozljeđuje, pažljivo otvorite tu temu i pokušajte saznati je li vaše dijete o tome razmišljalo ili to radi.
- Možete pokrenuti taj razgovor s nečim ovakvim: „Neki ljudi tvojih godina se samoozljeđuju. Jesi li čuo/la da netko to radi u svom društvu'“
- Neka znaju da ste uvijek tu za njih, primjerice: "Znaš da uvijek možeš razgovarati sa mnom o bilo čemu". To će im dati do znanja da mogu razgovarati s vama i da im želite pomoći.
Što raditi:
- Nemojte razgovarati samo o onome što dijete ne radi onako kako očekujete. Primijetite dobre stvari, a ne samo one loše i pohvalite ih za postignuća.
- Svijet se mladima u ovoj dobi čini nepredvidljivim i možda se trude imati osjećaj da bolje kontroliraju vlastiti život. Reci im da razumiješ ako se tako osjećaju.
- Provjerite njihove online medije i društvene navike. Razgovarajte sa svojim/om tinejdžerom/kom o vremenu koje provode na internetu i zaštiti od uznemiravanja i zlostavljanja na internetu. Neka znaju da ako su u nevolji ili su pogriješili na internetu, vi ste tu za njih i možete im pomoći.
- Budite otvoreni i o svojim osjećajima. Pokazivanje kako se nosite sa stresom može im biti primjer kao i razgovor o tome kako ste se vi nosili s problemima kad ste bili u njihovim godinama.
Što ne raditi:
- Nemojte preuzeti cijeli razgovor i stalno im govoriti što bi trebali raditi. Pitajte što možete učiniti da im pomognete i pokušajte zajedno pronaći rješenje.
- Nemojte raspravljati kad ste ljuti. Radije se u takvim trenucima maknite, udahnite duboke i pronađite svoj mir. Razgovor možete nastaviti kasnije.
- Neka vaši razgovori i rasprave ne budu borbe za moć oko toga tko je u pravu, čije je mišljenje bolje ili važnije.
Ne zaboravite – sve je povezano
Dobra vijest je da su tinejdžeri otporni i da su teška iskustva i problemi dio njihovog puta na kojem će postati neovisni i sposobni odrasli ljudi.
Pružanje podrške djeci ove dobi kako bi se osjećali povezanima s obitelji, školom i prijateljima podržava mentalno zdravlje i sprječava niz negativnih ponašanja poput zloupotrebe druga, alkohola i nasilničkog ponašanja.
Odvojite vrijeme kako biste pronašli načine kako podržati, ohrabriti i provoditi kvalitetno vrijeme s vašim tinejdžerom/kom. To neće uvijek biti jednostavno i može zahtijevati prilično strpljenje i samokontrolu od vas, ali je moguće i uvijek se isplati i ima smisla.