Справяне с тревожността: съвети за родители
Как да се справим с тревожността и защо това е важно

Да се тревожите и притеснявате за родителството е нещо нормално.
Проблемът е, когато притеснението и тревожността стигнат до крайност. Тогава може да се отразят на здравето и ежедневието ви. Дори може да ви попречат да бъдете родителят, който сте искали да бъдете.
Ето защо справянето с тревожността е важно.
Симптоми на тревожност
Ето някои често срещани симптоми на тревожност:
- трудно ви е да не се притеснявате;
- чувствате се неспокоен(а);
- имате проблеми с релаксирането или съня;
- имате проблеми с концентрирането;
- чувствате се напрегнат/а и разочарован/а;
- усещате сърцебиене.
Нормално е да усещате някои от тези симптоми от време на време. Но ако това се случва често и затруднява изпълнението на ежедневните ви дейности, може би е време да потърсите начини за справяне с тревожността.
Справяне с тревожността: съвети за ежедневието
Има няколко неща, които можете да правите, ако се намирате в трудна ситуация или имате проблем, който ви причинява тревога:
- Дайте си време да се успокоите, преди да реагирате на ситуацията. Например, ако детето ви излезе от училище и ви каже, че някой се е държал лошо с него, може да се притесните. Вместо веднага да тръгнете да търсите учителя му, може би е най-добре да се приберете вкъщи и тогава да поговорите с детето си. Ако и на следващия ден все още се притеснявате, уговорете си среща с учителя.
- Опитайте се да се съсредоточите само върху конкретната ситуация и оставите другите неща за по-късно. Например, ако сте се разтревожили, защото детето ви има температура, просто се съсредоточете върху това да му помогнете да се почувства по-добре и да запишете час при лекаря. Може да се притеснявате за неща като пазаруването или прането по-късно.
Можете също така да предприемете някои прости стъпки за справяне с тревожността като цяло:
- Поговорете с някого за това как се чувствате — вашият партньор, член на семейството или доверен приятел.
- Присъединете се към местна родителска група или друга неформална група за общуване, за да се запознаете с други родители, които може да са в подобна ситуация и могат да споделят съвети от собствения си опит.
- Водете си дневник, в който да записвате как се чувствате. Възможно е да откриете определен модел на нещата, които ви разстройват.
- Опитайте се да дишате за релаксация, да правите мускулна релаксация или упражнения за осъзнатост ("майндфулнес").
Ако тези ежедневни съвети за справяне с тревожността не ви помагат, важно е да потърсите професионална помощ. Да си запишете час при вашия лекар, за да поговорите за тези неща, е чудесна първа стъпка.