Гаряча лінія «Спільно до здоров’я»
Запитайте фахівців про вакцинацію дітей і дорослих, харчування малят

- Українська
- English
Гаряча лінія МОЗ та ЮНІСЕФ з питань вакцинації, грудного вигодовування та харчування дітей до трьох років «Спільно до здоров’я» – 0 800 351 896 – працює з липня 2022 року. Фахівці та фахівчині лінії вже надали десяткам тисяч людей доказову інформацію про щеплення дітей і дорослих та про оптимальне харчування маленьких дітей.
«Гаряча лінія наближає медицину до людей, які перебувають зараз у різних куточках України і світу й могли втратити зв’язок зі своїм лікарем», — говорить координаторка Національної гарячої лінії, директорка Центру первинної медичної допомоги міста Бахмута Світлана Шабаліна.
Оператори гарячої лінії консультують українців, де б вони нині не перебували — в Україні чи за кордоном. Так, консультації отримали українські сім’ї, які виховують 759 дітей, що евакуювалися за межі країни — у понад 30 країн Європи та Північної Америки.
Дитяча лікарка з Кременчука Ярослава Олексієнко працює на гарячій лінії консультантом з питань вакцинації. Вона зауважує, що найчастіше звертаються із запитаннями про вакцинацію від COVID-19 та щеплення дітей.
«Ми помітили, що дорослі часто не ревакцинуються від дифтерії та правця. Підказуємо, що Національний календар щеплень передбачає ревакцинацію від цих інфекцій кожних десять років протягом життя і що дорослі можуть отримати ці щеплення безоплатно. Розповідаємо, де дорослі можуть вакцинуватися, нагадуємо графік щеплень дітей, а також від яких іще інфекцій можна захистити всю сім’ю. Ми завжди наголошуємо, що вакцинація особливо актуальна під час війни», — ділиться Ярослава Олексієнко.

Лікарка каже: для працівників гарячої лінії важливо донести до батьків, що піклування про дітей — це не лише про іграшки, гарний одяг, іноземні мови. «Піклуватися означає ще й захистити дитину від інфекцій за допомогою щеплення», — запевняє пані Ярослава.
«І оця розмова, після завершення якої ти відчуваєш, що людина отримала підтримку, надихає на подальшу працю».
Її колега — дитяча лікарка з Києва Наталія Сидорець — консультує з питань харчування. Найчастіше до неї звертаються щодо грудного вигодовування. «Буває, що дзвонять бабусі, які хочуть підтримати свою доньку чи невістку в цьому питанні, тож потребують додаткової інформації», — розповідає фахівчиня.
Найбільше їй запам’яталася розмова з матір’ю трьох дітей. Найменшому її маляті три місяці. Жінка звернулася на гарячу лінію, щоб упевнитися у правильності свого рішення продовжувати грудне вигодовування, адже не отримувала такої підтримки від сім’ї і друзів.
«І оця розмова, після якої ти відчуваєш, що людина отримала підтримку, надихає на подальшу працю. Ти розумієш, що робиш у цьому світі щось добре. І це внесок у наше майбутнє», — переконує педіатриня.

Консультанти гарячої лінії зізнаються: найбільший виклик у їхній роботі — комунікація з людьми, які вагаються щодо вакцинації. Впродовж короткої розмови потрібно навести вагомі аргументи та переконати людину ухвалити рішення й захистити здоров’я — своє і рідних.
Серед проблем, із якими стикаються клієнти гарячої лінії, її координаторка Світлана Шабаліна називає обмежений доступ до вакцин у прифронтових районах. Також фахівчиня каже про брак інформації від громад, які приймають переселенців, про те, де люди можуть отримати медичні послуги, в тому числі щепити дітей і вакцинуватися самим. Тож допомагати шукати медичні заклади й підказувати, як отримати щеплення на новому місці, часто випадає операторам гарячої лінії.
Якщо у вас є запитання щодо щеплення дітей і дорослих, грудного вигодовування, оптимального харчування дітей, будь ласка, зверніться на гарячу лінію за номером 0 800 35 18 96. Графік роботи — з понеділка по п’ятницю з 8-00 до 20-00, у суботу з 11-00 до 20-00.
Оператори — лікарі, медсестри, консультанти з грудного вигодовування — консультують батьків і медичних працівників з таких питань:
Щеплення дітей і дорослих:
- щеплення згідно з Національним календарем щеплень;
- рекомендовані вакцини, не включені до національного календаря;
- вакцинація від COVID-19;
- екстрена вакцинація (у разі травмування, укусів тварин, контакту з кров’ю).
Харчування дітей до трьох років:
- грудне вигодовування, зокрема під час війни;
- споживання води/рідин дитиною;
- своєчасне введення оптимального прикорму;
- оптимальне годування немовлят і дітей раннього віку;
- харчування вагітних і матерів, які годують грудьми.
Лінія створена ЮНІСЕФ в Україні та Українським католицьким університетом за підтримки Міністерства охорони здоров’я та USAID Ukraine у партнерстві з ГО «Асоціація сімейних медичних сестер», ГО «ВакциНація». Проєкт співфінансується ЄС та Федеральним урядом Німеччини через Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH у партнерстві з ЮНІСЕФ та МОЗ України.