Українські сім’ї у відчаї ризикують усім, щоб втекти від бойових дій

Зі зростанням насилля в Україні мільйони людей продовжують залишати свої домівки, зокрема у східних і південних областях країни

ЮНІСЕФ
Image
UNICEF
25 Квітень 2022

Через загострення війни в Україні тисячі людей продовжують тікати від небезпеки, на яку вони наражаються вдома. Багато намагаються евакуюватися автобусами або залізницею. Та виїзд може становити не меншу загрозу – залізничні вокзали та авто стають ціллю.

Проте на залізничному вокзалі у Краматорську, де унаслідок ракетного обстрілу нещодавно загинуло 59 людей, включаючи сімох дітей, багато сімей із дітьми далі вирушають у більш безпечні міста на заході, такі як Львів, Ужгород та Хмельницький. 

Image
ЮНІСЕФ
Олена та її п’ятеро дітей – Ксенія, Діана, Микола, Володя та Віталік – чекають на евакуаційний потяг на вокзалі у Краматорську, Донецька область

Олені та її п’ятьом дітям – Ксені, Діані, Миколі, Володі та Віталіку – вдалося сісти на евакуаційний поїзд у Краматорську 7 березня, за день до трагічної атаки. 

Image
ЮНІСЕФ

«Літаки над нашим селом літали дуже низько. Моя маленька сестричка Діана лякалася й дуже сильно кричала, – розповідає Ксенія. З мамою, трьома братами та сестрою дівчинка жила у селі Маяк неподалік Краматорська. – Коли ми гуляли на вулиці, побачили у небі ракету. Було дуже страшно».

Image
ЮНІСЕФ
Сотні людей чекають на евакуаційні поїзди у на залізничному вокзалі в Краматорську після оголошення евакуації

З початку війни в Україні 24 лютого щонайменше 197 дітей загинуло та більш ніж 351 поранено. Проте ці цифри представляють лише ті звіти, які ООН змогла підтвердити, справжня кількість жертв ймовірно набагато вище.

У відповідь Уряд України офіційно започаткував міжгалузеву національну координаційну групу з питань захисту дітей, членом якої є ЮНІСЕФ. До координаційної групи ввійшли профільні міністерства, відповідальні за питання дітей, Уповноважений із прав людини та Уповноважений Президента з прав дитини, громадські організації, правоохоронні органи та органи юстиції, а також прикордонна служба. Мета об’єднання полягає у терміновому та спільному розв'язанні критичних проблем, пов’язаних із дітьми, включаючи перетин кордону, евакуацію, підтримку дітей без супроводу або розділених із рідними, запобігання торгівлі людьми та їхній експлуатації, а також відстеження переміщення дітей, які перебувають під державною опікою.

Крім того, за підтримки ЮНІСЕФ національна безплатна телефонна лінія надає онлайн-консультації дітям, вихователям і молоді. У середньому на тиждень до неї надходить 1000 дзвінків. Серед дзвінків, отриманих за останні тижні: 34 відсотки були пов’язані з наданням інформації про внутрішнє переміщення та питання евакуації; 21 відсоток – з психічним здоров'ям та психосоціальним добробутом дітей; і 4 відсотки стосувалися дітей без супроводу або розділених із рідними. Понад 54 відсотки звернень було переадресовано іншим сервісним службам, а саме центрам соціального захисту сім’ї, дітей і молоді, поліції, постачальникам безоплатної юридичної допомоги та послуг із психічного здоров’я та громадським організаціям. Також доступним є чат-бот «Дитина не сама» для дітей без супроводу.

Image
ЮНІСЕФ
Щодня з Краматорська відправляється п’ять евакуаційних поїздів у більш безпечні міста України – Львів, Ужгород та Хмельницький

Починаючи з 24 лютого, від українських сімей надійшло понад 9 тис. заяв на тимчасовий догляд за дітьми, у тому числі 240 від міжнародних організацій та 68 від міжнародних громадських організацій. У Донецькій та Луганській областях, у тому числі в Сєвєродонецьку, Кремінній, Новоайдарі, Станиці Луганській та Щасті, продовжують працювати 12 мобільних груп захисту дітей, які надають телефонні консультації людям, що перебувають в укритті. Не зважаючи на те, що послуги гальмувалися через відсутність електрики та інтернет-з’єднання, протягом звітного періоду команди сконтактували з 569 особами.