Обійми тепліше: Як зігріти та захистити немовлят

Софія народилася на місяць раніше строку, оскільки в Україні падали бомби. Але завдяки доставці портативних теплих конвертів, вона може спати спокійно

ЮНІСЕФ
Image
UNICEF
29 Липень 2022

Маленькій Софії всього день, вона народилася у Сумах під звуки повітряної тривоги. А зараз солодко спить у портативному обігрівачі у палаті перинатального центру. Для її мами, Юлії, пологи не були простими - дівчинка з’явилася на світ передчасно. Тижні проведені під обстрілами у підвалі вплинули на хід вагітності. Але навіть попри війну та втому жінка відчуває себе сьогодні найщасливішою.

“Дякувати Богові й лікарям, я народила. В мене дівчинка, і всі кажуть, що це добре, бо дівчата - це до миру. Я сподіваюся, що мир настане дуже скоро”, - каже 35-річна породілля Юля, широко посміхаючись від одного погляду на дочку.

Image

І поки мама охороняє спокійний сон дочки, комфорт та температуру маленькому тілу Софії забезпечує портативний обігрівач для новонароджених. Це прилад, який допомагає підтримувати необхідну температуру недоношеним дітям і новонародженим з малою вагою. Неприбуткова організація з США Embrace надала Дитячому Фонду ООН (ЮНІСЕФ) 150 таких пристроїв*. А ЮНІСЕФ вже доставив їх у лікарні Дніпра, Сум, Покровська та інших міст України. 

Image

Врятувати мрію

“Залишайся всередині, там безпечніше”, - повторювала Юля своїй майбутній дочці у лютому, сидячі у підвалі на ящиках з розсадою картоплі. Картоплю сім’я Юлі планувала висаджувати навесні, а сама жінка готувалася до спокійної та щасливої вагітності.

Натомість вона закривала живіт руками та молилася у темному сховищі, щоб літаки, що летіли над домом, не скинули бомбу на її місто.

“Коли я завагітніла, я була дуже щаслива. Бо до цього у нас було десять років спроб. І коли у лютому Україну спіткала війна, в мене була паніка. Страх за себе відходив на другий план, єдине про що я думала, куди мені дітися, заховатися, щоб зберегти дитину, ту мрію, до якої я йшла стільки років”

Після новин про обстріл пологового будинку в Маріуполі та загибель вагітних жінок, Юля була вже невпевнена, чи взагалі зможе народити в нормальних умовах. Її мучили страхи, чи будуть працювати пологові та швидкі у Сумах, якщо обстріли триватимуть. Жінка навіть шукала інформацію про те, як народжувати вдома.

Image

“В мене був четвертий-п’ятий місяць, і вже був живіт, тому мені було дуже не зручно у підвалі. І всі ці переживання. Все це і вилилося у передчасні пологи”, - розповідає вона, сидячи у палаті Сумського обласного перинатального центру.

Лікарі запевняють Юлю, що її дочка народилася здоровою. Єдине, чого потребує немовля - це спеціальний температурний режим. А Юля додає, що також ще одна надважлива для них потреба зараз - це мир.

“Мені не вистачає миру. Я навіть не можу у повному об’ємі відчути цю ейфорію від народження. Я дуже сподіваюсь, що скоро зможу з колясочкою виходити гуляти, а не бігати по підвалах та бомбосховищам. Та мрію, щоб у моєї дитини було нормальне дитинство”, - каже Юля, поправляючи Софійці кутик блакитного конверта.

Image

Тепло навіть під час евакуації

Таких конвертів-обігрівачів завдяки ЮНІСЕФ у Сумському обласному перинатальному центрі тепер декілька. І всі вони, за словами лікарів, дуже потрібні.

“Передчасно народжені діти не можуть тримати температуру, і тому ми повинні штучним методом підтримувати їхню терморегуляцію", - пояснює лікар-неонатолог відділення реанімації новонароджених Валерія Янковська.

Коли почалась війна, у реанімації перинатального центру було 4 важких дітей. Вони народилися передчасно, а один із малюків важив навіть менше кілограма. Під час повітряних тривог та обстрілів медики були вимушені загортати дітей якомога тепліше та обігрівати їх підручними способами у холодному сховищі.

“Нам потрібно було рятувати життя дітей не тільки з медичної точки зори, але й надавати їм безпечні умови. На жаль, наше бомбосховище - старого зразку, воно не придатне для того, щоб приймати дітей. Тому нам доводилося обходитися без апаратів та робити все вручну”, - згадує Валерія Янковська.

Image

Під час евакуації медик навіть надавала вентиляцію легень малюкам руками, адже великі стаціонарні апарати спустити до сховища було неможливо.

Взагалі за весь період війни у Сумському обласному перинатальному центрі народилося близько 180 дітей, із них 21 малюк з'явився на світ передчасно.

“Система обігріву, яка називається “Обійми тепліше”, дуже нам сподобалась. Ці конверти зручні тим, що ми можемо в теплих і безпечних умовах перенести дитину до бомбосховища. І ми не будемо переживати, що дитина замерзне”, - коментує Валерія Янковська системи, передані до лікарні ЮНІСЕФ.

Портативний обігрівач для новонароджених підтримує температуру дитини ~37 С протягом 4-8 годин. Та на відміну від традиційних інкубаторів, він не потребує постійного електропостачання, компактний і дуже простий у використанні.

Валерія додає, що зараз під час повітряних тривог медикам не доведеться хвилюватися хоча б за температурний режим немовлят.

“Найважче на війні - це те, що ми, медики, несемо відповідальність не тільки за себе. За себе ми не дуже переживаємо, ми несемо відповідальність за жінок і дітей. І головне для нас реагувати швидко і правильно”, - додає лікар-неонатолог.

*

ЮНІСЕФ жодним чином не промотує жодні компанії, продукти чи послуги