Волонтерка із Маріуполя: Люди не повинні залишатися наодинці з війною

Віолета, 21-річна студентка-юрист, провела місяць під вогнем в Маріуполі, а коли змогла вирватися з охопленого війною міста, вирішила допомагати іншим.

ЮНІСЕФ
Image
UNICEF
23 Травень 2022

Як відновити свідоцтво про народження, що згоріло у пожежі? Як написати заяву, щоб встановити місце перебування зниклого родича? Як отримати компенсації за житло, що обстріли перетворили на груду попелу? З такими питаннями щодня до волонтерки Віолетти приходять десятки людей, що евакуювалися із Маріуполя. Дівчина відповідає кожному, заповнює документи, дає потрібні контакти та інформацію. А ще вислуховує тяжкі історії, співчуває й допомагає віднайти надію на майбутнє.

Сама Віолета, 21-річна студентка-юрист, провела в Маріуполі під вогнем жахливий місяць, сповнений боротьби за своє життя та життя родини. А коли змогла вирватися з охопленого війною міста, вирішила, що повинна допомагати людям, які пройшли через те саме пекло, що і вона.

“Якщо в цій війні хтось виживає, то я вважаю, що це заради чогось більшого. І ось заради чого, кожен повинен з’ясувати для себе. Я хочу допомогти таким, як я”, - каже Віолетта, на волонтерській жилетці якої написано “Я - Маріуполь”.

Image
UNICEF

Ще протриматись

Три місяці тому Віолетта мала яскраве, наповнене подіями життя у великому місті на березі Азовського моря. Вона закінчила університет, займалася громадською діяльністю та працювала консультанткою юридичної клініки, заснованою завдяки участі у програмі UPSHIFT. Війна перетворила її щасливу реальність на нічний кошмар, від якого неможливо прокинутись.

“Найскладнішим було усвідомити, що це не сон, що це відбувається саме тут, і саме з тобою. Це були постійні нескінченні обстріли, і постійні авіаудари, від яких немає куди подітися. Ти просто починаєш молитися, бо це єдине, що ти можеш зробити, щоб врятуватися”

Пізніше до обстрілів додалась ще і гуманітарна катастрофа. Дівчина та її батьки палили багаття, топили на ньому сніг, та економили їжу, якою ділилися зі старенькими людьми та домашніми тваринами.

“Сніг був для нас подарунком. Ми зрозуміли, що можемо ще протриматися”, - Віолетта згадує, як виживала без питної води та світла. Вона змушена була ризикувати собою кожного разу, коли відносила розплавлену зі снігу воду дідусю та бабусі через чорне від пожеж місто.

Ти просто йдеш під снарядами, які влучають дуже близько від тебе, а вибору у тебе немає. Все, що ти бачиш навколо - повністю зруйновані будинки. Все, що маріупольці так любили, було зруйновано в одну мить. Все те, що ми любили, в нас забрали силоміць”, - каже дівчина, що до війни планувала будувати свою кар'єру та подальше життя в Маріуполі.

Через місяць страху та небезпеки Віолетта та її близькі змогли вирватися на власному авто з міста. У Маріуполі вони лишили напівзруйновану домівку та надію одного дня повернутися.

Image
UNICEF

Життя триває

Зараз дівчина, її батьки, бабуся з дідусем, три собаки та папуга мешкають в одній кімнаті в гуртожитку у Запоріжжі. Кожного ранку дівчина одягає жовто-блакитну волонтерську жилетку та йде працювати у міський центр підтримки переселенців. Вона допомагає біженцям із Маріуполя у розв'язанні юридичних питань.

“Найважче – не проконсультувати з юридичного питання, а вислухати історію людини. В кожного вона трагічна по-своєму. Найважче – достукатися до людини, переконати її, що життя триває”, - волонтерка консультує щодня до 25 людей.

Каже, що у цій складній роботі їй допомагає досвід, що вона набула поки працювала у юридичній клініці у Маріуполі два роки тому. Тоді Віолетта та ще двоє студентів Маріупольського державного університету відкрили в місті юридичну клініку Studconsult. Здійснити це вдалося завдяки участі в молодіжній інноваційній програмі UPSHIFT від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

“Ми працювали якраз з вразливою категорією людей, які потребували безплатної юридичної допомоги. І розуміння того, як важко людині, яка сидить навпроти тебе, дало мені змогу поділяти почуття людей і допомагати правовими засобами”, - розповідає волонтерка. Зараз клініка продовжує свою роботу у Києві при Маріупольському державному університеті, що переїхав до столиці через війну. Студенти планують найближчим часом відновити онлайн консультації, до яких приєднається і Віолетта.

А поки дівчина намагається оговтатися від пережитого в Маріуполі та допомогти у цьому своїм землякам. Окрім юридичних консультацій, вона також допомагає отримати переселенцям їжу та одяг.

“Коли я приймала рішення займатися волонтерством, мною керувало бажання допомогти тим, хто втратив все у Маріуполі. Щоб вони відчули, що вони потрібні, щоб вони навіть у чужому місті не залишилися самі. Щоб не залишалися наодинці з війною і своїми проблемами”.