Кожна п'ята дитина у світі відчуває нестачу води для задоволення повсякденних потреб

Дитячий фонд ООН розпочинає ініціативу «Водна безпека для всіх», щоб мобілізувати глобальну підтримку та кошти для допомоги дітям із «гарячих точок» щодо водних ресурсів

22 березня 2021
image
UNICEF

Згідно з даними нового аналізу, опублікованого ЮНІСЕФ, у всьому світі понад 1,42 мільярда людей, із них 450 мільйонів дітей, живуть у районах із високою або надзвичайно високою вразливістю щодо водних ресурсів. Це означає, що кожна п'ята дитина у світі обмежена в доступі до води для задоволення своїх щоденних потреб.

Аналіз, здійснений у межах ініціативи «Водна безпека для всіх», дав змогу визначити ті області, у яких ризики фізичної нестачі води збігаються з низьким рівнем послуг водопостачання. Громади, які живуть у цих районах, залежать від поверхневих вод, неналежно облаштованих джерел води або води, забір якої може потребувати більш ніж 30 хвилин.

«Світова водна криза не просто наближається — вона вже настала, і зміна клімату тільки посилить її, — заявила Виконавча директорка ЮНІСЕФ Генрієтта Фор. — І найбільше в таких умовах страждають діти. Коли пересихають колодязі, саме дітям доводиться ходити по воду, через що вони пропускають заняття у школі. Коли посухи призводять до скорочення запасів продовольства, діти потерпають від нестачі харчування й затримок розвитку. Коли відбуваються повені, діти хворіють на хвороби, що передаються через воду. А коли виснажуються водні ресурси, діти не мають змоги мити руки, щоб опиратися захворюванням».

Дані аналізу засвідчують, що діти в більш як 80 країнах живуть у районах із високою або надзвичайно високою вразливістю щодо водних ресурсів. У Східній та Південній Африці мешкає найбільша частка дітей із тих, хто живе в таких районах. При цьому тут більше половини дітей, або 58%, щодня стикаються з труднощами під час доступу до достатньої кількості води. Далі слідують Західна та Центральна Африка (31%), Південна Азія (25%) і Близький Схід (23%). У Південній Азії проживають найбільше дітей із тих, хто живе в районах із високою або надзвичайно високою вразливістю щодо водних ресурсів — понад 155 мільйонів.

Діти у 37 країнах, які є «гарячими точками» щодо водних ресурсів, стикаються з особливо важкими обставинами під час доступу до достатньої кількості води, тож їхня підтримка потребує мобілізації глобальних ресурсів і невідкладних дій. До таких країн належать Афганістан, Буркіна-Фасо, Ефіопія, Гаїті, Кенія, Нігер, Нігерія, Пакистан, Папуа — Нова Гвінея, Судан, Танзанія і Ємен.

В Україні у 2021 році 3.1 мільйони людей на постраждалому від конфлікту сході України потребують допомоги у сфері водопостачання, санітарії та гігієни, 14% з них є дітьми (OCHA - HNO 2021).

Попит на воду продовжує зростати, тоді як водні ресурси виснажуються. Доступ до безпечної води скорочується внаслідок швидкого зростання чисельності населення, а також через урбанізацію, неправильне використання води та неефективне управління водними ресурсами, зміну клімату та екстремальні погодні явища. Дефіцит води збільшується. Згідно з доповіддю ЮНІСЕФ за 2017 рік, майже кожна четверта дитина у світі до 2040-го житиме в районах із надзвичайно високим дефіцитом води.

В Україні, наразі 90% міського населення та лише 26% сільського населення мають доступ до централізованого водопостачання. Тільки привізну питну воду змушені використовувати у більш ніж 800 населених пунктах по країні. Зі змінами клімату та екстремальних погодних явищ ситуація може погіршитись.

Хоча наслідки нестачі води можуть відчувати всі люди, найсильніше від цього страждають найбільш уразливі діти. Діти й сім'ї, які живуть в уразливих громадах, стикаються з подвійною проблемою: з одного боку, вони мають справлятися з ситуацією, коли води недостатньо, а з другого — пристосовуватися до умов низького рівня послуг водопостачання. До того ж доступ до достатньої кількості води сильно обмежують кліматичні потрясіння й екстремальні погодні явища.

У відповідь на ситуацію, що склалася, ЮНІСЕФ розпочинає ініціативу «Водна безпека для всіх». Її метою є забезпечити кожну дитину доступом до стійких, зокрема до змін клімату, послуг водопостачання. Ініціатива передбачає мобілізацію ресурсів, партнерств, інновацій і глобальних заходів реагування, які будуть спрямовані на виявлення «гарячих точок», де потреба в безпечних і сталих послугах водопостачання, санітарії та гігієни є найбільш нагальними.

ЮНІСЕФ здійснює свою діяльність, щоб забезпечити:

1. Послуги з постачання безпечної та доступної за ціною питної води: доступ до безпечних і доступних за ціною послуг водопостачання, які є сталими, максимально наближеними до домівки і професійно керованими.

2. Стійкі до зміни клімату послуги в галузі водопостачання, санітарії та гігієни, а також стійкість громад до зміни клімату: послуги в галузі водопостачання, санітарії та гігієни, які здатні опиратися кліматичним потрясінням, працюють із використанням низьковуглецевих джерел енергії та підвищують стійкість громад і їхню адаптивну спроможність.

3. Завчасне запобігання нестачі води: оцінювання ресурсів, сталий водозабір, ефективне використання, а також раннє попередження та своєчасні превентивні заходи.

4. Водну співпрацю заради миру і стабільності: надання підтримки громадам та основним зацікавленим сторонам з метою справедливого управління послугами в галузі водопостачання, санітарії та гігієни, що сприятиме соціальній згуртованості, політичній стабільності й миру (в зонах конфліктів — з метою запобігання нападам на об'єкти інфраструктури водопостачання та санітарії, а також на персонал цих об'єктів). 

«Сьогодні ми повинні вжити заходів як для подолання водної кризи, так і для запобігання її посиленню, — переконана Генрієтта Фор. — Водна безпека для кожної дитини можлива тільки за умови поєднання інновацій, інвестицій і співробітництва. Потрібно також забезпечити надання стабільних і стійких до кліматичних потрясінь послуг. Ми маємо вжити всіх необхідних заходів задля наших дітей і нашої планети».

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  Facebook, Instagram Twitter та TikTok.