За два роки війни в Україні діти у прифронтових районах провели понад 5000 годин, або майже 7 місяців, свого дитинства у бомбосховищах

Три чверті українських дітей та молодих людей віком від 14 до 34 років повідомляють, що потребують емоційної або психологічної підтримки.

23 Лютий 2024
10-річна Маргарита з іншими дітьми сидить в укритті дитячого садка, який ЮНІСЕФ обладнав генераторами
UNICEF
10-річна Маргарита з іншими дітьми сидить в укритті дитячого садка, який ЮНІСЕФ обладнав генераторами

ЖЕНЕВА/КИЇВ, 23 лютого 2024 року. — Діти, які проживають на прифронтових територіях в Україні, протягом останніх двох років були змушені провести від 3000 до 5000 годин, або 4-7 місяців, у підвалах чи на станціях метро під час повітряних тривог.  

Від самого початку повномасштабної війни в лютому 2022 року у країні не припиняються обстріли, внаслідок чого було оголошено повітряну тривогу близько 3500 разів у Запорізькій та Харківській областях і майже 6200 разів у Донецькій області. Це має руйнівний вплив на психічне здоров'я дітей та їхні можливості навчатися ефективно. 

Особливо важко в зимовий період — тисячі дітей змушені ховатися в холодних та сирих підвалах, оскільки через обстріли багато родин залишилися без опалення, водо- та електропостачання. 

«Війна в Україні зруйнувала малечі дитинство. Вона завдала шкоди психічному здоров'ю дітей та їхній здатності до навчання, — сказала Виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел. — Діти пережили два роки жорстокості та ізоляції; вони розлучені з сімʼями, переживають втрату близьких та вимушений переїзд, мають проблеми з доступом до освіти та послуг охорони здоровʼя. Вони потребують припинення цих жахіть». 

«Через постійні обстріли діти в Україні майже не мають можливості оговтатися від  страждань і травм, повʼязаних із війною, а кожна сирена, кожен звук вибухів приносять ще більше переживань. Освіта дає дітям відчуття надії та стабільності. Але мільйони українських школярів мають проблеми з доступом до освіти або ж не мають можливості навчатися взагалі», — додала Кетрін Рассел. 

З психологічними наслідками війни стикнулося багато дітей в Україні. Опитування показують, що половина дітей віком 13–15 років має проблеми зі сном, а кожен пʼятий потерпає від навʼязливих думок та спогадів, які є типовими симптомами посттравматичного стресового розладу. Три чверті нещодавно опитаних дітей і молодих людей віком від 14 до 34 років повідомили про потребу в емоційній або психологічній підтримці. Проте лише менше третини з них звернулися по допомогу.

Батьки з різних куточків України повідомляють про зростання рівня тривожності, надмірний страх, фобії та смуток у дітей, а також зниження цікавості до навчання, чутливість до гучних звуків та проблеми зі сном. Водночас самі батьки визнають, що їм важко надавати підтримку дітям, хоча в ці скрутні часи малеча потребує якнайбільше батьківської підтримки.

40% дітей по всій країні відчувають труднощі з доступом до освіти через брак відповідних умов. У прифронтових районах половина дітей шкільного віку не має доступу до освіти. Як свідчать останні дані, порівняно з 2018 роком навчання у 2022-му характеризується багатьма прогалинами: діти фактично втратили два роки читання та рік математики. 

За два роки, з початку повномасштабної війни, ЮНІСЕФ розширив свою діяльність в Україні. Сьогодні офіси ЮНІСЕФ працюють у Києві, Львові, Одесі, Дніпрі, Полтаві, Миколаєві та Харкові, надаючи гуманітарну допомогу та критичну підтримку дітям та їхнім родинам. 

Головна мета діяльності ЮНІСЕФ в Україні — забезпечити дітям доступ до послуг охорони здоровʼя, імунізації, підтримки здорового харчування, захисту, освіти, безпечної води та санітарії, соціального захисту, психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

У країнах, які приймають переміщених українців, ЮНІСЕФ працює з урядами, муніципалітетами та партнерами на місцях, щоб зміцнити національні системи, які надають дітям-біженцям та дітям із вразливих категорій у приймаючих громадах якісну освіту, послуги охорони здоров'я та захисту. 

«Гуманітарні принципи, міжнародне гуманітарне право та міжнародне право людини мають бути дотримані. Дітям потрібен шанс на відновлення, і найкращий спосіб зробити це — припинити війну», — заявила Кетрін Рассел.

###

Для редакторів 

Глобальний речник ЮНІСЕФ Джеймс Елдер нині перебуває в Україні. Щоб домовитися про інтерв'ю з ним, будь ласка, надішліть запит, скориставшись інформацією, наведеною нижче.

Дані про тривалість та частоту попереджень про повітряну небезпеку можна знайти тут

Завантажити мультимедійний контент можна тут.

Контакти для медіа

Олександра Буринська
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ Україна
Електронна пошта: oburynska@unicef.org

Додаткові матеріали

Image

Мультимедійний контент

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  FacebookInstagram Twitter та TikTok.