România pentru fiecare copil. Echilibru emoțional
O inițiativă dezvoltată de UNICEF în România și de partenerii săi pentru crearea unui model funcțional de intervenție pentru Sănătate Mintală și Suport Psihologic (2023-2025)

- English
- Română
Durata
Inițiativa „România pentru fiecare copil. Echilibru emoțional. Crearea unui model funcțional de intervenție pentru sănătate mintală și sprijin psihosocial pentru copii și adolescenți” va fi implementată pe o perioadă de 24 de luni în București.
Obiective
Inițiativa are ca scop promovarea stării de bine emoționale a adolescenților și a tinerilor, precum și consolidarea prevenției, a depistării timpurii și a referirii către servicii de sprijin pentru problemele de sănătate mintală prin consolidarea sistemului public și facilitarea unui parteneriat public-privat de dezvoltare și menținere a serviciilor. În esență, proiectul urmărește să producă un model funcțional care să poată fi reprodus și extins la scară largă. În paralel cu dezvoltarea unui model, inițiativa aceasta va sprijini sensibilizarea și crearea de cerere pentru astfel de servicii în rândul adolescenților și al celor care îi îngrijesc.
Se urmărește dezvoltarea unei capacități durabile de a asigura aceste tipuri de servicii pentru toate categoriile vulnerabile de copii și de a utiliza inovațiile și tehnologiile digitale pentru a spori accesul la aceste servicii și calitatea acestora.
Rezultate principale
Un model local intersectorial și trans-sectorial de promovare și protecție a stării de bine emoționale a adolescenților din România care să fie funcțional.
- Îmbunătățirea capacității la nivelul sistemului public de a promova starea de bine și de a sprijini adolescenții în accesarea serviciilor de sănătate mintală.
- Creșterea conștientizării importanței relației dintre părinți și adolescenți pentru ambele părți.
Efecte pe termen lung
Inițiativa este încadrată ca o intervenție de cercetare operațională pentru o perioadă scurtă de timp, care va urma să pregătească în practică și cu dovezi o intervenție pe termen mai lung și la scară largă a sectorului public, în conformitate cu strategiile naționale care vizează îmbunătățirea calității și accesului la serviciile de sănătate mintală. Se preconizează că acest lucru poate duce, la rândul său, la reducerea semnificativă a ratei de incidență a problemelor de sănătate mintală la adolescenți.
Mai multe elemente de inovare bazate pe activitatea desfășurată de UNICEF și de alți parteneri la nivel regional și global includ:
|
|
Numărul de persoane care vor fi sprijinite în mod direct
5.000 de adolescenți și copii, inclusiv refugiați;
400 de profesioniști (consilieri școlari, asistenți medicali comunitari, medici de familie, profesori).
Numărul de persoane care vor fi sprijinite în mod indirect
10.000 de părinți.
Resurse utile:
Psihoeducație online: O analiză a resurselor digitale utilizate de adolescenți în România
Promovarea bunăstării socio-emoționale a elevilor în unități școlare din București
Analiza nevoilor din perspectiva adolescenților
Analiza nevoilor din perspectiva cadrelor didactice
Analiza nevoilor din perspectiva părinților
Analiza nevoilor din perspectiva specialiștilor din domeniile educație, medical și social
Harta serviciilor de sănătate mintală și sprijin psihosocial pentru adolescenți