Za Sinana je vrtić sigurno okruženje i izvor podrške
Otac četvorogodišnjeg dječaka s poteškoćama u razvoju govori o pozitivnom iskustvu njegovog boravka u predškolskoj ustanovi

Podgorica, 25. avgusta 2022. – Između sedam i osam sati ujutru, u vrtić „Dragan Radulović“ na Starom Aerodromu, u Podgorici, stižu četvorogodišnji Sinan i njegov otac. Ovaj dječak s poteškoćama iz spektra autizma polako obuva papuče, pozdravlja oca i osmjehuje se vaspitačicama.
„Ovo je prije godinu dana bilo nezamislivo“, kaže Sinanov otac Arslan Beriša. „Sinan je u početku jako plakao i odbijao je da ostane u vrtiću. Nismo mogli da ga smirimo, ali njegova asistentkinja i vaspitačice su se trudile i uz mnogo strpljenja, poslije dva mjeseca, on se navikao.“
Iako žive na Vrelima Ribničkim, ova porodica je odlučila da sina upiše u gradski vrtić smatrajući da će se tako bolje socijalizovati s djecom iz drugih sredina.
Za Sinana je u vrtiću urađen invidividualni razvojno-obrazovni program za podsticanje njegovog kognitivnog, socijalno-emocionalnog, govorno-jezičkog i motoričkog razvoja, kao i za uspostavljanje životnih i higijenskih navika. Da bi bolje komunicirao u kući i u vrtiću, Sinan je nedavno dobio i C-board aplikaciju koja djeci olakšava komunikaciju pomoću simbola i pretvaranja teksta u govor.

„Dječak se mnogo promijenio otkad ide u vrtić. Primjećujem da se bolje ponaša i bolje priča. Može da sastavi kratku rečenicu, raspoznaje životinje. Bolje se druži, mirniji je. Čak i u druženju s bratom i sestrama vidim da se bolje ponaša“, kaže njegov otac, koji sada može i da radi dok je dijete u vrtiću.
Psihološkinja i PR JPU ,,Đina Vrbica” Dijana Kadović smatra da je rani uzrast ključan period za učenje, pogotovo u životu djeteta sa smetnjama iz spektra autizma.
Uz to, brojna istraživanja su pokazala da ova djeca, ukoliko su uključena u program rane intervencije prije pete godine, postižu znatno bolje rezultate koji su povezani s usvajanjem komunikacijskih vještina.
U vrtiću je dijete sa smetnjama iz spektra autizma u prilici upustiti se u igru i različite pedagoške aktivnosti koje mu pružaju idealan prostor za učvršćivanje samopouzdanja, razvoj pozitivne slike o sebi i sveukupnu ličnu afirmaciju.

S druge strane, smatra ona, vršnjaci koji nemaju smetnje iz autističnog spektra uče se empatiji, prihvatanju i razumijevanju različitosti, razvijaju senzibilnost prema potrebama i teškoćama njihovih drugara.
Zato Arslan Beriša za roditelje djece sa smetnjama u razvoju, koji imaju dilemu da li da upišu dijete u vrtić, ima jasnu poruku.

Kad uporedim kakav je Sinan bio prije dvije godine i kakav je sad, to su dva svijeta. U tome mu je najviše pomogao boravak i rad u vrtiću.
UNICEF-ova studija o ulaganju u rano obrazovanje djece u Crnoj Gori pokazala je da obuhvat djece varira i da treba omogućiti veću dostupnost predškolskog obrazovanja i raditi na povećanju svijesti o njegovom značaju. Takođe, treba povećati izdvajanja za predškolsko obrazovanje i ulagati u dalji razvoj programa za djecu uzrasta od tri do šest godina, kako bi sva djeca u Crnoj Gori mogla da pohađaju vrtić.