Kultura dijaloga – osnova demokratije
„Simulacija rada parlamenta za srednjoškolce“ daje šansu mladima da razvijaju kulturu dijaloga i time jačaju demokratiju u Crnoj Gori

PODGORICA, 3. novembra 2022 - Kultura dijaloga je osnova demokratije i uči se od malena, a program „Simulacija rada parlamenta za srednjoškolce“ daje šansu mladima da razvijaju kulturu dijaloga i time jačaju demokratiju u Crnoj Gori, poručio je šef predstavništva UNICEF-a Huan Santander na otvaranju ove edukativne inicijative Skupštine Crne Gore.

“Krenimo od toga da smo saglasni da nismo saglasni, to jeste da imamo različita mišljenja i to je ok. To je normalno i poželjno, jer više nas gleda na isti problem iz različitih uglova i onda ga bolje razumijemo. Svako rješenje za neki problem ima neke dobre i neke loše strane. Poenta je da kroz dijalog dogovorimo koje rješenje biramo i kako ćemo da prevaziđemo loše strane tog rješenja."
Učenica Gimnazije “Petar I Petrović Njegoš”, Dijana Leković, smatra da je mladima potrebno više edukacije o političkom sistemu. „Kako bi mladi bili aktivniji u životu zajednice neophodno je jačanje građanskog obrazovanja“, kazala je Leković.
Učenik Srednje ekonomske škole „Mirko Vešović“, Jovan Sekulić, kazao je da se kroz program Simulacija upoznao sa svim elementima rada Skupštine. „Najzanimljiviji čas je bio kad smo razgovarali o terminu demokratija“, istakao je Sekulić.
Cilj programa „Simulacija rada parlamenta“ je da se adolescenti praktično upoznaju s procesom donošenja zakona od njegovog ulaska u skupštinsku proceduru do odlučivanja na plenarnoj sjednici. Na taj način, mladima se omogućava da usvoje znanja i razviju vještine koje su im neophodne za učešće u razvoju politika i zakona koji utiču na njihove živote.

Predsjednica Skupštine Danijela Đurović ocijenila je da su djeca i mladi i te kako zainteresovani za način donošenja važnih državnih odluka, ali da nemaju dovoljno prilika za učenje o temama iz oblasti građanskog vaspitanja.
„Srećna sam što danas u plenarnoj sali Skupštine Crne Gore imamo priliku da razgovaramo s vama“, kazala je Đurović.
Ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori Karen Medoks istakla je da mladi treba da imaju glas u političkom procesu, bilo u parlamentu, političkim partijama, nevladinim organizacijama ili medijima.
„Nadam se da prilika koju imate danas da budete u ulozi poslanika i poslanica neće biti vaš jedini kontakt sa parlamentom. Podstičem vas da stalno podsjećate političare – vaše predstavnike – da su oni ovdje da služe vašim interesima“, poručila je Medoks.

Srednjoškolce je zanimalo na koji način će država omogućiti da mladi budu upoznati s radom državnih organa, da li će se programima sličnim Simulaciji obuhvatiti više učenika srednjih škola, u kojoj zemlji na Balkanu su prava djece i mladih najviše ugrožena, itd.
Tokom prvog dana programa učesnici su simulirali rad na konstitutivnoj sjednici Skupštine, zatim rad u poslaničkim klubovima i odborima.
Program „Simulacija rada parlamenta“ drugu godinu zaredom organizuje Edukativni centar Skupštine uz podršku UNICEF-a u Crnoj Gori. U ovogodišnjoj Simulaciji učestvuju učenici četiri srednje škole: Gimnazije „Slobodan Škerović“ i Srednje ekonomske škole „Mirko Vešović“ iz Podgorice, Gimnazija Cetinje i Gimnazije „Petar I Petrović Njegoš“ iz Danilovgrada.