Digitalna pismenost za svako dijete u Crnoj Gori
Svako drugo dijete u Crnoj Gori uzrasta od 9 do 17 godina se ne osjeća bezbjedno na internetu, pokazalo je istraživanje UNICEF-a koje je sprovedeno u okviru kampanje "Zaustavimo nasilje onlajn".

- Dostupno na:
- Crnogorski
- English
PODGORICA, 16. Oktobar, 2017. - Svako drugo dijete u Crnoj Gori uzrasta od 9 do 17 godina se ne osjeća bezbjedno na internetu, pokazalo je prošlogodišnje istraživanje UNICEF-a koje je sprovedeno u okviru kampanje "Zaustavimo nasilje onlajn".
Nalazi tog istraživanja, koje je ukazuje i da 20 odsto roditelja ne koristi internet, bili su važan motiv za kompaniju Telenor da podrži nastavak kampanje "Zaustavimo nasilje onlajn", koju UNICEF sprovodi u saradnji sa Vladom Crne Gore.
Na konferenciji za medije je ozvaničena trogodišnja saradnja Telenora Crne Gore i UNICEF-a u cilju podizanja digitalne pismenosti roditelja, djece i nastavnika.
Cilj je jednostavan, da svako dijete u osnovnoj školi stekne osnove digitalne pismenosti i da roditelji i nastavnici budu spremni da podrže ovaj proces i da razgovaraju sa djecom

Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Osama Kogali naglasio je da je digitalna revolucija donijela i digitalni jaz, koji se ne ogleda samo u nejednakom pristupu internetu, već i u neujednačenim vještinama za njegovo korišćenje.
On je podsjetio da je tokom prošle godine 38 odsto djece imalo makar jedno neprijatno iskustvo na internetu, a da skoro trećina ne zna šta treba preduzeti u takvim situacijama. Kogali je upozorio da mnogi roditelji ne posjeduju dovoljno znanja da bi svoju djecu naučili kako da bezbjedno koriste internet.
Intervencije poput uvođenja digitalne pismenosti u osnovno obrazovanje, komunikacije sa roditeljima na ovu temu preko škola i obezbjedjivanja odgovarajućih resursa za digitalno opismenjavanje roditelja i nastavnika, neophodne su za iskorjenjivanje siromaštva i osiguravanje da djeca bezbjedno odrastaju u digitalnom dobu.

Predstavnica Ministarstva prosvjete Arijana Nikolić Vučinić podsjetila je da je digitalna pismenost jedna od ključnih kompetencija za 21. vijek. Ona je potrebna svakom djetetu i jednako je neophodna i u privatnom i u javnom sektoru.
Obrazovni sistem je taj koji daje podršku ovakvim inicijativama da uđu u škole, jer na taj način dolazimo do sve djece i nema selektivnosti. Sva djeca će proći ovu obuku.
U saradnji sa UNICEF-om, Ministarstvo prosvjete učestvovalo u kreiranju obrazovne igrice NETPrijatelji koja djeci pomaže da prepoznaju, spriječe, zaustave i prijave nasilje na internetu.
Igrica NETPrijatelji dostupna je kao aplikacija za pametne telefone, kao i na sajtu www.netprijatelji.me. Ona će biti dio resursa osnovnih škola za razvijanje digitalne pismenosti djece uzrasta od 9 do 11 godina.