Pokretanje kampanje „Birajmo šta gledamo”
Agencija za elektronske medije i UNICEF počeli kampanju medijske pismenosti „Birajmo šta gledamo”

- Dostupno na:
- Crnogorski
- English
PODGORICA 19. FEBRUAR 2018. - Brojne studije širom svijeta ukazuju da nasilje u medijima može doprinijeti povećanoj agresivnosti kod djece, kao i da obrazovni sadržaji u medijima mogu pomoći djeci da brže usvoje određena znanja i vještine. Stoga je ključno pažljivo birati medijske sadržaje.
Mediji ulaze u naše živote u sve većoj mjeri, i zato je važno da razumijemo kako oni funkcionišu, da prepoznamo kada pozitivno utiču na razvoj maloljetnika, a kada mu štete.

Istraživanja širom svijeta pokazuju da djecu treba usmjeravati još od njihovog prvog susreta s medijima. To je, najprije, zadatak roditelja. Iz tog razloga, Agencija za elektronske medije Crne Gore i UNICEF su započeli kampanju medijske pismenosti sa tri TV spota koji se obraćaju roditeljima i čija je ključna poruka: Birajmo šta gledamo. Ovi su TV spotovi razvijeni i uspješno korišćeni u istoimenoj kampanji UNICEF-a i Agencije za elektronske medije Hrvatske.
Birajmo šta gledamo, analizirajmo i kritički razmišljajmo o svim medijskim sadržajima i radimo to zajedno sa našom djecom od ranog djetinjstva.

Cilj kampanje je promocija medijske pismenosti među roditeljima i djecom, unapređenje kvaliteta izvještavanja medija o pitanjima koja se tiču prava djeteta i poboljšanje kvaliteta medijskih programa za mlade u Crnoj Gori.
Podizanjem nivoa medijske pismenosti razvijamo vještine svjesnog odlučivanja o izlaganju medijskom sadržaju, sposobnost kritičkog vrednovanja i analize informacija i medijskih poruka. Ne možemo očekivati da roditelji i djeca ove vještine sami razvijaju, i upravo zbog toga imamo veliku odgovornost i obavezu da ih u tome osnažujemo.
Džafić i Kogali su saglasni da, u digitalnom dobu, medijska pismenost i medijska regulacija ne isključuju, već nadograđuju jedna drugu. Djecu je nemoguće u potpunosti izolovati od štetnih medijskih sadržaja, pa je stoga neophodno podržati ih da izrastu u medijski pismene građane.
To znači da će biti u stanju ne samo da biraju šta gledaju svakog dana, već i da analiziraju i kritički procjenjuju sve što gledaju, kao i da sami prave različite medijske sadržaje i dijele ih s drugima na bezbjedan i odgovoran način.
U okviru ove kampanje, sprovešće se istraživanje o tome kako djeca i roditelji koriste medije, kako i sa kime razgovaraju o medijskim sadržajima i kako tumače i koriste informacije iz medija.
Takođe, kroz kampanju će se pojačati saradnja između djece i medija kako bi medijski izvještaji o djetinjstvu češće citirali i mišljenja mladih, na kvalitetniji način obrađivali pitanja koja ih se tiču i kako bi se pravio kvalitetniji medijski program za djecu u Crnoj Gori.