یونیسف و وزارت بهداشت با تجهیز و راه‌اندازی ۱۹ سردخانه واکسن از تداوم کارآیی واکسیناسیون برای کودکان حمایت کردند

15 ژانویه 2024
Cold Rooms
UNICEF Iran

مسیری که یک واکسن از کارخانه تا تزریق به کودکان طی می‌کند، مسیری طولانی ا‌ست. تهیه، حمل‌ونقل، نگهداری و تحویل واکسن‌ها به کودکان در تمام نقاط جهان فرآیند پیچیده‌ای است که به دلیل اهمیت نگهداری واکسن‌ها در محدوده دمایی خاص به منظور حفظ کارایی آنها، به یک سیستم کارآمد زنجیره سرما نیاز دارد.

در سال ۱۳۹۹، یک ارزیابی جامع از سیستم زنجیره سرما در کشور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت گرفت تا ظرفیت و میزان دسترسی به سردخانه‌های واکسن شناسایی شود. براساس این ارزیابی همه شهرستان‌های با جمعیت بیش از ۲۰۰هزار نفر نیازمند سردخانه واکسن تشخیص داده شد. در پی این امر، در سال ۱۴۰۲ یونیسف به همراه وزارت بهداشت و به عنوان بخشی از برنامه مشترک در راستای تقویت برنامه ایمن سازی کودکان، ۱۹ شهرستان و دانشکده/ دانشگاه علوم پزشکی را برای تاسیس سردخانه‌های واکسن اولویت‌بندی کرد.

در مرحله اول این برنامه، ۹ سردخانه برای دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان‌های اصفهان، هرمزگان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، اردبیل، تهران، سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری نصب شد. این دانشگاه‌ها و مناطق بر اساس معیارهای مختلف از جمله کمبود سردخانه‌های واکسن، جمعیت منطقه و شرایط آب و هوایی خاص که بر کیفیت تحویل و نگهداری واکسن تأثیر می‌گذارد، اولویت‌بندی شدند.

تجهیرات این سردخانه‌ها تحت نظر متخصصان یونیسف و اداره ایمن‌سازی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، براساس بالاترین استانداردهای جهانی تهیه و نصب شد. با این مداخله، تداوم تأمین واکسن‌های با کیفیت، ایمن و کارآمد برای کودکان تضمین می‌شود.

تجهیز این سردخانه‌های واکسن که با بودجه بخش اقدامات بشردوستانه برای کودکان در برنامه دسترسی به ابزار کووید-۱۹ (ACT-A-HAC)، یونیسف و اتحاد واکسن (GAVI) صورت گرفت، در سال جاری نیز با تاسیس و تجهیز ۱۰ سردخانه دیگر در نقاط مختلف کشور، ادامه خواهد یافت. همچنین علاوه بر ارائه تجهیزات، یونیسف با آموزش و تقویت ظرفیت کادر بهداشت، از مدیریت واکسن‌ مطابق با معیارها و استانداردهای جهانی اطمینان حاصل می‌کند.

تماس با ما

گل‌آذین همتی
کارشناس ارتباطات

طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.