یونیسف از سنجش سلامت پیش از ثبت‌نام مدرسه برای ۱/۵ میلیون کودک در ایران حمایت می‌کند

30 می 2023
screening
UNICEF Iran/Sayyari/2022

همه کودکان در ایران، پیش از شروع کلاس اول در مدارس، باید در  برنامه سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی شرکت کنند. هدف این برنامه ارزیابی آمادگی کودکان برای مدرسه و نیز سنجش شنوایی،‌ بینایی و سلامت کلی  آنهاست تا نیازهای احتمالی آنها شناسایی شود. هر سال، یک‌ونیم میلیون کودک در ایران در این برنامه شرکت می‌کنند.

در این برنامه نیازهای ویژه کودکان شناسایی می‌شود تا امکان حمایت از آنها با مداخلات به‌موقع و اطمینان از رشد آنها فراهم شود. همچنین از این برنامه برای تشخیص ضرورت ارجاع کودک به مدارس استثنایی استفاده می‌شود. بنابراین، برخورداری از یک برنامه سنجش با کیفیت و مکانیزم‌های ارجاع مناسب اهمیت اساسی دارد تا از دسترسی همه کودکان با نیازهای ویژه به آموزش با کیفیت و فراگیر اطمینان حاصل شود.

در سال ۱۴۰۱، در اولین مرحله از حمایت یونیسف و با همکاری وزارت آموزش و پرورش، یونیسف هزینه‌های مالی برنامه سنجش برای کودکان پناهنده افغان، کودکان عشایر و کودکان ساکن در مناطق کم‌برخوردار استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و لرستان را پرداخت کرد. در نتیجه ۹۷هزارو۴۵۴ کودک شامل ۴۶هزارو۹۲۳ دختر از خدمات رایگان سنجش بهره برند. نتایج نشان می‌دهد که این استان‌ها در میان ۱۰ استان با بالاترین پوشش قرار گرفتند.

حمایت یونیسف و تاثیر برجسته‌ آن بر مشارکت کودکان در برنامه سنجش، منجر به این شد که در سال‌های بعدی بودجه عمومی این برنامه افزایش یابد. اکنون سازمان برنامه و بودجه یک ردیف بودجه اختصاصی به این برنامه تخصیص داده است که بیانگر توانایی سیستم برای تداوم نتایج سال گذشته است.

یونیسف در مرحله سوم حمایت از این برنامه و در همکاری با وزارت آموزش و پرورش، با تحویل ۴۵۴ لپ‌تاپ، مراکز جدید‌التاسیس سنجش را در سراسر کشور تجهیز کرده است. این اقلام با کمک مالی دولت اتریش و منابع یونیسف خریداری شد. کارکنان مراکز سنجش از این لپ‌تاپ‌ها برای ثبت آنی‌ اطلاعات در سامانه سراسری آنلاین داده‌ها استفاده می‌کنند.

وزارت آموزش و پرورش در سال جاری و متعاقب پشتیبانی و حمایت‌یابی یونیسف، برنامه سنجش را در ۷۵۰ مرکز در سراسر کشور اجرا کرده و زمان آن را نیز به کل سال تسری داد. این امر، دسترسی به این برنامه را در سال جاری تحصیلی افزایش بسزایی داده است؛ در حالیکه پیش از این، تنها در چند ماه مشخص قبل از آغاز سال تحصیلی سنجش انجام می‌گرفت.

تماس با ما

بهاره یگانه فر
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.