تهیه نبولایزر برای کودکان مبتلا به بیماری فیبروز کیستیک در ایران توسط صندوق کودکان سازمان ملل

17 مارس 2021
UNICEF procured nebulizers for children suffering from Cystic Fibrosis in Iran
Ministry of Health, Iran

تهران اسفند 1399-  بنا به درخواست وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و با حمایت مالی بانک تجارت، بانک سامان و گروه تجاری Edge، یونیسف تاکنون 160 دستگاه نبولایز با بهترین کیفیت موجود برای کودکان مبتلا به بیماری فیبروز کیستیک تهیه و به ایران وارد کرده است. کودکان مبتلا به این بیماری تا حدی زیادی در معرض عوارض جدی یا حتی مرگ در صورت ابتلا به کرونا هستند. بیماری فیبروز کیستیک یک بیماری وراثتی است که بیشتر روی ریه‌ها تأثیر می‌گذارد و با تجمع مخاط چسبناک منجر به مشکلات تنفس و عفونت‌های ریوی مکرر می‌شود. تمامی داروهای فیبروز کیستیک بایستی از طریق استنشاق با دستگاه نبولایزر استفاده شوند.

در ایران  1800 کودک مبتلا به این بیماری در سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ثبت شده‌ و درمان و داروهای مورد نیاز را دریافت می‌کنند. گرچه هنوز درمان قطعی برای بیماری فیبروز کیستیک وجود ندارد، اما طیف وسیعی از درمانها می‌توانند به کنترل علائم، پیشگیری و کاهش عوارض کمک کنند و شرایط زندگی را آسان‌تر کنند. به علاوه، این درمانها امید به زندگی در کودکان مبتلا را بیشتر می‌کنند.

نبولایزرهای با کیفیت بالا و جدید از طریق دانشگاههای علوم پزشکی در بین کودکان مبتلا به بیماری فیبروز کیسیتیک در استانهای مختلف توزیع شده اند. نبولایزرهای جدید، ضمن کاهش قابل توجه زمان استنشاق دارو را برای این کودکان،  سبک و کم صدا هستند و کیفیت زندگی کودکان مبتلا را به صورت چشمگیری افزایش می‌دهند. به دلیل وجود تحریم‌ها و مشکلات ناشی از آن، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخواست خود را مبنی بر کمک به تهیه و وارد کردن نبولایزرهای سبک و مورد نیاز این کودکان، به یونیسف ارائه داد. انتظار می‌رود در صورت تامین بودجه بیشتر در آینده، دستگاههای نبولایزر بیشتری خریداری شوند. 

 

تماس با ما

بهاره یگانه فر
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.