Kako odgojiti dijete sa zdravim prehrambenim navikama
Šest načina na koje možete pomoći svojem djetetu da stekne pozitivne navike za cijeli život
Dobra hrana i prehrana temelj su zdravlja djece, a donose dobrobiti koje mogu trajati cijeli život. Poučavanje djeteta o zdravoj prehrani od malih nogu pomoći će mu da uspostavi pozitivan odnos s hranom i u odrasloj dobi. A vjerovali ili ne, oblikovanje tih navika može biti zabavno i zdravo – ne samo za vaše dijete nego i za cijelu obitelj! Evo šest načina koji mogu pomoći u tome.
1. Budite primjer zdravih navika
Vaši mališani gledaju sve što radite – uključujući i vrijeme obroka. Možete biti dobar uzor ako sami posegnete za zdravom hranom, pićima i grickalicama te se bavite zabavnom tjelesnom aktivnošću. Stavljanje zdrave, cjelovite hrane na stol izvrstan je primjer za vaše dijete.
Pokušajte uključiti svoju djecu u kupnju i pripremu hrane. Uživanje će biti dijelom procesa stvaranja ukusnih i zdravih obroka za obitelj.
Iskoristite vrijeme obroka kao priliku za učenje – zajedno potražite različite skupine namirnica i otkrijte hranjive tvari i vitamine koje naše tijelo treba.
2. Održavajte zdrav odnos s hranom
Zdrav način razmišljanja o prehrani ključan je za cjeloživotno zdravlje i zaštitu od bolesti poput bolesti srca, raka i dijabetesa. Možete pomoći u usmjeravanju svojeg djeteta na sljedeći način:
- Pomažući mu da shvati je li fizički gladno. To će mu pomoći da se uskladi s potrebama svojeg tijela.
- Nemojte upotrebljavati hranu kao nagradu ili kaznu. Uporaba hrane tako može kod djece stvoriti nezdrav odnos prema hrani.
- Bez zabranjivanja određene hrane. Zabranjivanje određene hrane poput slatkiša zapravo može potaknuti vaše dijete da ih još više želi.
Umjesto da kažete ne nezdravoj hrani i pićima, ograničite veličinu porcije i stvorite očekivanja da će ih konzumirati rijetko (tj. ne svaki dan). Razgovarajte sa svojom djecom o tome zašto su neke namirnice bolji izbor od drugih. Na primjer, ako vaše dijete želi nešto slatko, objasnite mu zašto je cjelovita hrana s prirodnim šećerima kao što je komad voća bolji izbor od prerađene hrane kao što su slatke žitarice s dodatkom šećera. Kada želite nagraditi svoje dijete, neka to ne bude povezano s hranom. Odaberite radije zabavnu obiteljsku aktivnost.
Jeste li znali da što je širi raspon različite hrane koju dijete jede, veća je vjerojatnost da će vaše dijete nastaviti jesti raznoliku hranu iz pet skupina namirnica?
3. Ne tjerajte dijete da „počisti tanjur“!
Iako mislite da bi to moglo pomoći vašem djetetu da dobije potrebne hranjive tvari iz hrane, takva ponašanja mogu dovesti do toga da ne voli hranu i ima negativne asocijacije na vrijeme obroka. Ako ne možete "natjerati" svoje dijete da jede povrće, pokušajte da vidi kako ga i sami jedete i uživate u njemu. Vaše dijete uči o izboru hrane od vas pa ga pokušajte ohrabriti koliko god možete. Možete mu pokušati ponuditi i male količine voća ili povrća uz drugu zdravu hranu koju djeca vole ili ga zamoliti da odabere novu koju ćete zajedno probati. Aranžiranje voća i povrća u zabavne i šarene oblike također može pomoći da izgledaju privlačno na tanjuru. Važno je zapamtiti da će možda biti potrebno više pokušaja da djeca probaju i uživaju u novoj hrani – nemojte odustati!
4. Neka vam kontrola porcija bude prioritet
Prevelike porcije mogu dovesti do debljanja, stoga je važno naučiti djecu koliko hrane trebaju imati na tanjuru. Jednostavan način da naučite svoje dijete o veličini dječjih porcija jest uvođenje vizualnih primjera: za porciju tjestenine, riže ili žitarica preporučuje se zatvorena šaka. Porcija mesa trebala bi biti velika otprilike kao njihov dlan. Količina masti poput maslaca trebala bi biti ograničena na veličinu vrha palca.
5. Započnite dan zdravim doručkom
Jutra mogu biti užurbana za mnoge obitelji, ali započinjanje dana uravnoteženim obrokom pomaže vašem djetetu da dobije važne hranjive tvari – poput kalcija i vlakana – potrebne za rast i razvoj. Pokušajte pripremiti doručak s hranjivim sastojcima poput običnog jogurta i svježeg voća umjesto zaslađenih žitarica ili peciva, koji su obično kalorični, a nisko hranjivi. Usto ćete vidjeti da će vaše dijete dulje ostati sito.
6. Učinite aktivnost zabavnom
Djeca trebaju najmanje 60 minuta tjelesne aktivnosti dnevno. Zašto se ne biste pridružili zabavi? Pokušajte planirati obiteljske aktivnosti koje će sve pokrenuti, poput šetnje nakon večere ili plivanja. I budite spontani kada vidite priliku poput zajedničkog plesa kada se omiljena pjesma pojavi na radiju. Osim toga, važno je potaknuti dijete da ograniči vrijeme provedeno pred ekranom u sjedećem položaju (Svjetska zdravstvena organizacija ne preporučuje više od jednog sata dnevno za djecu u dobi od dvije do četiri godine) kako bi se usredotočila na aktivne igre koje zahtijevaju kretanje.
Uključivanje zdrave hrane i zabavnih aktivnosti svaki dan pomoći će razvoju vašeg djeteta, poboljšati njegovo zdravlje i pripremiti ga za donošenje pozitivnih i zdravih izbora tijekom cijelog života.