Informativni list za pomoć pri donošenju odluke o cijepljenju: objavljeno 11. listopada 2021
Prijevod i prilagodba najvažnijih poruka iz ovog informativnog lista: prof.dr.sc. Milan Stanojević
Prije cijepljenja, trudnice treba informirati o:
- rizicima COVID-a 19 u trudnoći
- potencijalnim koristima cijepljenja u kontekstu lokalne epidemiološke situacije
- sadašnjim ograničenjima o sigurnosti cijepljenja trudnica
Nije potrebno provoditi testiranje na trudnoću prije cijepljenja.
NEMA potrebe za odgađanjem trudnoće ili pobačajem zbog cijepljenja.
Sažetak ključnih informacija te pitanja i odgovora pročitajte u nastavku.
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA I KLJUČNE PORUKE
Postoji li u trudnica povećan rizik od pojave komplikacija tijekom COVID-a 19?
- Trudnice oboljele od COVID-a 19 u usporedbi s drugim ženama reproduktivne dobi koje nisu trudne imaju veću mogućnost pojave komplikacija (npr. prijema u jedinicu intenzivne skrbi, potrebu strojne potpore disanju itd.).
- COVID-19 u trudnoći također je povezan s većom učestalošću prijevremenih poroda i potrebe novorođenčadi za intenzivnom skrbi.
- Starije trudnice (≥ 35 godina) i one s povećanim indeksom tjelesne mase (≥ 30) ili koje imaju neke druge bolesti (komorbiditet) poput šećerne bolesti ili visokog krvnog tlaka imaju naročiti rizik za nepovoljni ishod tijekom bolesti COVID-19.
Može li cjepivo protiv COVID-a 19 oštetiti plod u maternici?
- Trudnice i dojilje nisu bile uključene u početna istraživanja cjepiva protiv COVID-a 19, tako da dugoročni podaci o primjeni cjepiva za te skupine još nisu dostupni, no istraživanja su u tijeku.
- Podaci kojima do sada raspolažemo pokazuju da nema negativnog utjecaja cjepiva protiv COVID-a 19 na plod u maternici.
- Postojeća cjepiva nisu živa, tako da se niti majka niti plod ili novorođenče ne mogu njima zaraziti COVID-om 19.
Jesu li cjepiva protiv COVID-a 19 preporučljiva trudnicama?
- Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje cijepljenje trudnica kada koristi prevladavaju potencijalne rizike ( npr. trudnice koje imaju veliki rizik izloženosti COVID-u 19 ili koje imaju bolesti tzv. komorbiditete koje ih svrstavaju u visokorizičnu skupinu razvoja težeg oblika COVID-a 19).
- Trudnice i dojilje nisu bile uključene u početna istraživanja cjepiva protiv COVID-a19, tako da dugoročni podaci o primjeni cjepiva za te skupine još nisu dostupni, no istraživanja su u tijeku.
- Raspoloživi podaci o istraživanjima na životinjama nisu pokazali štetne učinke cjepiva u trudnoći.
- Veliki broj trudnica je svojevoljno odabrao cijepljenje u SAD, Ujedinjenom Kraljevstvu i drugim razvijenim zemljama. Praćenjem sigurnosti cijepljenja nisu nađeni nepovoljni učinci. Cijepljenje bi trebalo zaštititi trudnice kao i bilo koju drugu skupinu.
- Učinkovitost cijepljenja u trudnica usporediva je s onom u žena koje nisu trudne. Početnim istraživanjima je dokazano da je imunološki odgovor nakon cijepljenja u trudnica sličan kao kod žena koje nisu trudne.
Jesu li cjepiva protiv COVID-a 19 preporučljiva dojiljama?
- SZO preporučuje cijepljenje dojilja baš kao i drugih odraslih osoba (očekuje se da će učinkovitost cjepiva i sigurnost njegove primjene biti slična).
- Koristi od dojenja su značajne kako za djecu tako i za majke.
- Za sada nema podataka o sigurnosti primjene cjepiva protiv COVID-a 19 u dojilja i njihove dojene djece, međutim nije vjerojatno da će cjepiva protiv COVID-a 19 predstavljati rizik za dojenu djecu.
- SZO preporučuje nastavak dojenja nakon cijepljenja.
Na koji će način cjepiva protiv COVID-a 19 pomoći trudnicama ili dojiljama?
- Obzirom da trudnice ili dojilje mogu pripadati u skupinu s većim rizikom izloženosti i/ili razvoja teške bolesti (ako su zdravstvene djelatnice ili ako imaju specifični komorbiditet), odabir da se cijepe pomoći će im u zaštiti obolijevanja od COVID-a 19.
Sve trudnice u UK iznad dobi od 16 godina nudi se cijepljenje protiv COVID-a19. Ponovna doza cjepiva se nudi ženama iz rizičnih skupina poput zdravstvenih i socijalnih radnica ili onih s nekim popratnim kroničnim bolestima šest mjeseci nakon prve doze.
Cijepljenje se preporučuje u trudnoći, ali je odluka hoće li se cijepiti je na trudnicama. Informacije koje su priložene pomoći će trudnicama u donošenju odluka hoće li se cijepiti u vrijeme kada žele postati trudne ili su trudne.
Koje su mogućnosti: da se cijepite ili da dobijete COVID-19.
- Dokazano je da COVID-19 može biti teška bolest u trudnoći, pa čak i teža nego u općoj populaciji.
- Cjepivo dokazano štiti od bolesti COVID-19, a cijepljenjem se ne možete zaraziti tom bolešću.
- Rizik cijepljenja je nepoznat jer cjepiva nisu istraživana u trudnoći.
Ipak, u SAD je cijepljeno više od 160.000 trudnica Pfizer BioNTech ili Moderna cjepivom bez većih nuspojava, a u Engleskoj je cijepljeno 100.000 trudnica također bez sigurnosnih rizika. Daljnja istraživanja su u tijeku.
Nakon cijepljenja često se pojavljuju nuspojave i u trudnoći, međutim su one blage i uključuju bolnost na mjestu uboda, umor, glavobolju. Izvanredno rijetko se mogu pojaviti ozbiljne nuspojave poput sklonosti trombozi u slučaju cijepljenja jednim cjepivom Astra Zeneca, ali se ne čini da je taj problem češći u trudnica nego u općoj populaciji. Pfizer BionTech ili Moderna nisu imale takve nuspojave, te se one preporučuju trudnicama, jer su do sada nječešće primijenjivane u trudnica s najmanje nuspojave odnosno sigurnosnih rizika.
Oko dvije trećine žena koje su pozitivne na COVID.19 u trudnoći nemaju simptoma. Oko 1 na 100 COVID-19 pozitivnih trudnih žena prima se u bolnicu. Jedna od 10 žena primljenih u bolnicu zbog COVID-a19 treba intenzivnu njegu. U slučaju da imate COVID-19 u trudnoći tada je rizik mrtvorođenja dva puta veći, a isto je tako dva puta veća šansa prijevremenog rođenja, što može imati dugoročne posljedice za zdravlje djeteta.
U šest istraživanja u 4 zemlje kojima je obuhvaćeno više od 40.000 cijepljenih trudnica pokazala su da se cijepljenjem nije povećao rizik spontanog pobačaja, prijevremenog poroda, mrtvorođenja kao niti rođenja djeteta niske porodne težine ili malformiranog djeteta s prirođenim greškama u razvoju.
Koliko se sada zna, cjepiva protiv COVID-a 19 ne sadrže sastojke koji bi bili štetni za trudnicu ili njezino nerođeno dijete. U istraživanjima na životinjama se pokazalo da cjepiva ne utječu štetno na trudnoću ili plodnost. Ova cjepiva koja se preporuluju u trudnoći nisu živa cjepiva i ne mogu dovesti do razvoja infekcije COVID-19 u trudnoći ili infekciju u ploda ili novorođenčeta.
Originalni letak - OVDJE
Autori:
- Royal College of Obstetricians & Gynecologists
- Royal College of Midwifes
- MacDonald Obstetric Medicine Society
- UK teratology information system