Обережно, шахрайські збори персональних даних від імені ЮНІСЕФ!
Click to close the emergency alert banner.

Молодь для молоді

Як школярі створюють можливості для підлітків у своїх громадах

Єгор Кузьмін, Кейт Бонд
Members of the "Impulse of Action" team
UNICEF
14 Лютий 2025

Підлітки з різних куточків України прагнуть змінити на краще дозвілля своїх однолітків, залучивши їх до волонтерства й участі в громадських ініціативах. Розповідаємо історії трьох учнівських команд, які отримали підтримку у створенні проєктів на програмі VolunTEENS від «Української Волонтерської Служби» та ЮНІСЕФ в Україні. Школярі поширюють знання про волонтерську діяльність, створюють спільноти, облаштовують простори для молоді та роблять свої громади екологічнішими.

«Екологічна Близнюківщина»

15-річна Аріна переймається проблемами довкілля та безпекою свого селища Близнюки, що на Харківщині. Молодь її громади активно організовує спортивні турніри й екологічні акції самостійно, адже, за словами дівчини, можливостей зараз небагато. Проте саме це мотивує підлітків створювати ініціативи, спрямовані на покращення життя селища. Тож Аріна разом з подругами Катериною, Єлизаветою та Вікторією вирішили взяти участь у навчальній програмі VolunTEENS від «Української Волонтерської Служби» та Представництва ЮНІСЕФ в Україні.

Дівчата відвідали волонтерський хакатон у квітні 2024 року, де пройшли навчання й підготували план проєкту «Екологічна Близнюківщина». Згодом разом з ментором вони фіналізували проєкт та отримали ресурси на його реалізацію.  

«Міркуючи над екологічними проблемами, ми усвідомили, що можемо самі впливати на ситуацію та створити важливу ініціативу. Після хакатону зібралася команда однодумців і розпочала роботу». 

«Спершу ми організували прибирання в парку “Гарного настрою”: разом очистили територію від сміття та зробили парк більш безпечним і привабливим», — розповідає Аріна.

До прибирання в парку команді вдалося залучити близько сотні містян: учні, їхні батьки, вчителі та жителі громади обʼєдналися, щоб очистити територію та висадити плодові дерева. Також волонтери встановили в парку сортувальні урни для розподілу пластику, паперу та органічних відходів, щоб його відвідувачі практикували правильне сортування сміття.

«Ми також проводили цікаві заходи на екологічну тематику для молоді. Організували екоквест, який запамʼятався багатьом», — говорить Аріна. 

The “Ecological Blyznyukivshchyna” team is cleaning up the park The
UNICEF
The “Ecological Blyznyukivshchyna” team is cleaning up the park
The “Ecological Blyznyukivshchyna” team and the townspeople planting fruit trees. The
UNICEF
The “Ecological Blyznyukivshchyna” team and the townspeople planting fruit trees.

Ближче до завершення проєкту команда облаштувала зону для неформальної освіти, встановивши нові вуличні столики та лавки, де учні тепер проводять зустрічі та роблять уроки на свіжому повітрі.

«Я бачу, що зараз у громаді зросла активність серед учнів та вчителів. Нині вони більш залучені до різноманітних проєктів. А екологічні шкільні заходи стали платформою для розвитку лідерських якостей і налагодження нових зв'язків між учнями», — ділиться Аріна.  

«Усі разом ми створюємо сильну та активну громаду, здатну розвʼязувати проблеми та рухатися вперед»

The “Ecological Blyznyukivshchyna” team and participants in the park cleanup The
UNICEF
The “Ecological Blyznyukivshchyna” team and participants in the park cleanup
The “Ecological Blyznyukivshchyna” team and participants of the park cleanup The
UNICEF
The “Ecological Blyznyukivshchyna” team and participants of the park cleanup

«Імпульс дій»

Антону 16 років. Він народився та виріс у селищі Петропавлівка, що розташоване на сході Дніпропетровської області. Хлопець розповідає, що активностей для молоді у громаді мало. З початку повномасштабного вторгнення чи не щодня тут лунають повітряні тривоги, а селищна рада не поспішає будувати молодіжну інфраструктуру, аргументуючи це тим, що в будь-який момент через безпекову ситуацію, можливо, усім доведеться виїхати звідси. 

Також до селища прибувають переселенці з інших прифронтових населених пунктів, серед яких багато дітей та підлітків, яким потрібна соціалізація. Антон з друзями вирішили влаштувати безпечне місце для цікавого дозвілля дітей та молоді, щоб показати, що шляхів самореалізації є безліч. 

«Ми з командою створили ідею проєкту “Імпульс дій” та поїхали на хакатон. Хотіли зробити для підлітків з Петропавлівки цікаве дозвілля, освітні заходи та простір для неформальних посиденьок» 

«Повернувшись зі Львова, ми одразу пішли до селищної ради розповісти про наші ідеї та просити підтримки. Все вдалося», — згадує Антон.

У серпні 2024 року підлітки організували першу екологічну толоку в місцевому парку. Тоді вони стикнулися з першим викликом — до волонтерської акції долучилося небагато людей. Проте разом вони очистили частину парку, де згодом збиралися для навчання. Молодим волонтерам та волонтеркам сподобався цей досвід, тож на наступні заходи вони запрошували більше друзів. 

Members of the "Impulse of Action" team Members
UNICEF
Members of the "Impulse of Action" team
Members of the "Impulse of Action" team with the local youth Members
UNICEF
Members of the "Impulse of Action" team with the local youth

«Ця місцина дуже популярна серед місцевих мешканців. Ми пофарбували лавки та сміттєві урни, прибрали опале листя та сміття. На парк тепер хочеться дивитися. Я дуже радий, що всім також дуже сподобалося», — ділиться Антон.

Пізніше просто неба в парку команда зібрала всіх охочих на нетворкінг-посиденьки «Small Talk Date», щоб молодь краще роззнайомилася та знайшла спільні інтереси.

Хлопець впевнено заявляє, що головну мету проєкту — об'єднати молодь — вдалося досягнути на всі сто. За весь час до освітніх та волонтерських подій долучилися понад дві сотні дітей та підлітків. 

Participants of the event organized by the 'Impulse of Action' team Participants
UNICEF
Participants of the event organized by the 'Impulse of Action' team
Garbage collected during a park cleanup organized by the 'Impulse of Action' team Garbage
UNICEF
Garbage collected during a park cleanup organized by the 'Impulse of Action' team

«На хвилі змін»

Марія — учасниця проєкту «На хвилі змін». Дівчина родом з міста Бершадь Вінницької області. Раніше вона у складі команди вже брала участь у програмі UPSHIFT. Тоді молоді люди створили перший у громаді молодіжний центр «Простір думок», де кожен має змогу слухати й бути почутим.

«У нашому містечку в молоді є декілька можливостей для проведення часу після уроків — відвідувати спортивні та творчі гуртки або йти додому. Більшість йдуть саме додому, хоча й мають бажання розвиватися поза школою. Тож ми вирішили, що хочемо працювати з цією аудиторією, щоб показати їй можливості», — ділиться проблемою Марія.

Після участі в UPSHIFT команда Марії пересвідчилася, що їхні дії мають вплив. Молоді люди уже визначили проблеми, які є в громаді, усвідомивши, що їхній корінь треба шукати значно глибше. Дівчата зібрали більшу команду, оформили свої ідеї та вирішили зареєструватися на волонтерський хакатон VolunTEENS. 

Members of the "On the Wave of Change" team Members
UNICEF
Members of the "On the Wave of Change" team
Participants of the meeting at the "Space of Thought" youth center Participants
UNICEF
Participants of the meeting at the "Space of Thought" youth center

«Наш проєкт “На хвилі змін” мав на меті зародити волонтерський рух та підвищити рівень залученості молоді до активізму. Тому ми сфокусувалися на оснащенні молодих людей необхідними знаннями та навичками» 

«Розпочали з лекції про волонтерство як форму громадської активності та роль молоді в житті громади. На першу лекцію прийшли близько двадцяти людей, проте згодом їх ставало все більше й більше. Нас дуже потішило, що молодь цим справді цікавиться, — пояснює Марія.

Детальніше про інструменти впливу команда розповідала на тренінгах з проєктного менеджменту. Разом з підлітками вони досліджували проблеми громади, вчилися визначати мету ініціатив, створювали перші концепції та презентували їх. А молоді люди, які вже мали досвід, стали менторами для команд.

Після теоретичного блоку проєкту команда організувала волонтерську акцію допомоги безпритульним тваринам. Підлітки закупили смаколики та нагодували чотирилапих, які мешкають на вулицях міста, залучивши також інших містян.

Найбільшим заходом, підготовленим командою, став «Ярмарок можливостей», на якому підлітки познайомилися з громадськими активістами та відвідали майстерклас з козацького скоропису й тренінг з ментального здоров’я від БО «TEENERGIZER».

«Ми вбачаємо наш вплив у тому, що учасники наших тренінгів тепер приходять із пропозиціями втілити ідеї та беруться до створення проєктів та волонтерських ініціатив. Нам вдалося залучити понад 300 учасників заходів. Це вражає! Ми бачимо, що молодь хоче працювати ще більше задля одне одного», — запевняє Марія.

Participants of the meeting at the "Space of Thought" youth center Participants
UNICEF
Participants of the meeting at the "Space of Thought" youth center
Participants of the volunteer campaign to help homeless animals. Participants
UNICEF
Participants of the volunteer campaign to help homeless animals.
Members of the "On the Wave of Change" team Members
UNICEF
Members of the "On the Wave of Change" team