ВООЗ та ЮНІСЕФ застерігають щодо зниження рівня охоплення вакцинацією під час пандемії COVID-19

16 Липень 2020
image
UNICEF/2020/S.Karahoda

ВООЗ та ЮНІСЕФ закликають до невідкладних дій, щоб вакцинувати всіх дітей. Представлені дані вказують, що ще до пандемії COVID-19 протягом останнього десятиліття охоплення вакцинацією зупинилося на рівні 85%. Це означає, що 14 мільйонів дітей по всьому світі щороку залишаються без щеплень.

ЖЕНЕВА / НЬЮ-ЙОРК, 15 липня 2020 року — Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) попереджають про зменшення кількості дітей, які отримують життєво важливі щеплення, по всьому світі. Перебої у наданні та отриманні послуг із імунізації спричинила пандемія COVID-19. Відповідно до даних, представлених ВООЗ та ЮНІСЕФ, ці перебої можуть перекреслити попередній прогрес в охопленні більшого числа дітей та підлітків ширшим спектром вакцин. І це при тому, що рівень охоплення щепленнями протягом останнього десятиліття і так завмер на позначці 85%.

В Україні велика кількість дітей пропустила планові щеплення через призупинення вакцинації в багатьох областях навесні 2020 року внаслідок пандемії COVID-19.

Так, за даними Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, на 1 червня 2020 року першу дозу вакцини від кору, краснухи, паротиту отримали 28,3% дітей віком 1 рік (41,9% за аналогічний період у 2019). 

Дані з оцінкою ВООЗ та ЮНІСЕФ щодо охоплення вакцинами на 2019 рік переконують, що досягнутий прогрес — збільшення кількості країн, у яких вакцинують від вірусу папіломи людини (їх уже 106) та захист дітей від більшого числа захворювань — може бути перекреслений. Так, попередні дані за перших чотири місяці 2020 року вказують, що в цей період істотно менше дітей отримали три дози вакцини проти дифтерії, правця та кашлюка (АКДП). Зниження рівня охоплення третьою дозою вакцини АКДП (що є показовою для уявлення про рівень охоплення щепленнями у світі) зафіксовано вперше за 28 років.

В Україні за 5 місяців 2020 року, за даними МОЗ, щеплення трьома дозами вакцини від дифтерії, кашлюка та правцю отримали 31,6% дітей віком до року (33,2% за цей же період у 2019). З 2017-го року охоплення вакцинацією в Україні зростало: з 21% дітей віком до року, які отримали три дози вакцин АКДП на кінець грудня 2016 - до 80,5% на кінець 2019 року; з 45,5% дітей віком 1 рік, які отримали першу дозу вакцини від кору, краснухи, паротиту КПК на кінець 2016 року - до 93,2% на кінець 2019 року, за даними МОЗ. 

Надзвичайно важливо, щоб в Україні, де минулого року реєструвалися випадки правця у дітей, дифтерії, а протягом 2017-2019 років більше 115 000 людей захворіли на кір, діти і дорослі продовжували отримувати щеплення від небезпечних інфекцій.

Поки медична спільнота світу вирішує, як надолужити втрачене через перебої, пов'язані з COVID-19, ЮНІСЕФ та ВООЗ підтримують країни в їхніх спробах переосмислити імунізацію та покращити її через:

 • відновлення послуг, щоб країни могли безпечно надавати послуги з імунізації під час пандемії COVID-19, дотримуючись рекомендацій із гігієни та правил дистанціювання та забезпечуючи медичних працівників засобами індивідуального захисту;
 • допомогу медичним працівникам у проактивній комунікації з батьками та опікунами щодо того, як надання послуг з імунізації було змінене з міркувань безпеки;
 • підтримку розширення послуг, щоб охопити громади, де була пропущена вакцинація і у яких проживають діти з вразливих груп.

 

Що можуть зробити медичні заклади:

 • повністю розділити потоки пацієнтів, щоб ті, хто приходить на вакцинацію, не перетиналися з хворими (різний час, різні дні, окремий вхід до медичного закладу, окреме місце очікування, окрема будівля - залежно від закладу);
 • проводити вакцинацію за індивідуальним записом;
 • поєднувати вакцинацію з іншими важливими медичними процедурами відповідно до віку, щоб обмежити кількість часу, коли ті, хто вакцинується та їхні родичі проводять у медичному закладі;
 • розмістити засоби для дезінфекції рук або створити можливості помити руки для відвідувачів на вході до медичного закладу;
 • забезпечити медичних працівників у пунктах щеплення необхідними засобами індивідуального захисту;
 • попередити своїх пацієнтів, що з такими симптомами, як кашель, температура, нежить, краще дзвонити і обговорювати подальші дії по телефону, ніж приходити і тим більше - чекати в черзі.

Що потрібно знати батькам:

 • вакцинувати дитину під час пандемії COVID-19 можна і дуже важливо, інакше вона наражається на ризик заразитися іншими небезпечними інфекціями;
 • рішення про те, як дитині найкращим чином отримати щеплення потрібно приймати разом з лікарем;
 • у контексті COVID-19 треба врахувати, наскільки зручно і реалістично буде дістатися місця вакцинації та як мінімізувати або повністю виключити можливі контакти з людьми;
 • важливо, щоб дитину на вакцинацію не супроводжували люди із групи ризику: 60+, хронічні захворювання (цукровий діабет, онкологія, ішемічна хвороба серця, інше), для яких можливий контакт з COVID-19 може бути небезпечним;
 • вакцинуватися можна у державній або приватній поліклініці, фельдшерсько- акушерському пункті або сільській амбулаторії, де повністю розділено потоки пацієнтів: у будівлі є різні входи для хворих і здорових; щотижня для вакцинації виділяють окремий час чи «День здорової дитини», коли в поліклініці проводять огляд і вакцинацію здорових дітей; щеплення також можна зробити у клініці здорової дитини (у приватному секторі);
 • важливо, щоб новонароджені діти отримали своєчасну вакцинацію від гепатиту В та туберкульозу у пологовому будинку, оскільки вакцинація на рівні первинної медичної допомоги може бути відтермінована через COVID-19.

Про дані

ОЦІНКА ОХОПЛЕННЯ ІМУНІЗАЦІЄЮ У 2019 РОЦІ

Щороку ЮНІСЕФ та Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) публікує нові дані щодо оцінки рівня охоплення імунізацією у 195 країнах, що надає змогу критично оцінити наскільки добре ми працюємо задля забезпечення кожної дитини життєвоважливими вакцинами. Крім того у процесі підготовки оцінки на 2019 рік ВООЗ та ЮНІСЕФ переглянув усі доступні дані щодо імунізації за попередні періоди та найновішу наявну інформацію. Редакція 2019 року охоплює оцінки за попередні 39 років, з 1980 по 2019. Покриття вакциною АКДП (3) було використано як показник для визначення частки вакцинованих дітей, що розраховується для дітей до року. Орієнтовна кількість вакцинованих дітей розраховується, використовуючи дані про населення, опубліковані у звіті ООН за 2019 рік “Перспективи світового народонаселення”.

ДОСЛІДЖЕННЯ З ІМУНІЗАЦІЇ, ЧЕРВЕНЬ 2020

Нове дослідження ЮНІСЕФ, ВООЗ та Глобального альянсу з вакцин та імунізації (GAVI) було проведене у співпраці з Центрами з контролю та профілактики захворювань в США (CDC), Інститутом вакцин імені Сабіна та Блумберзькою Школою громадського здоров’я університету Джонса Гопкінса у червні 2020. Респонденти з 82 країн, враховуючи 14 з рівнем охоплення вакцинацією, нижчим 80% у 2019, повідомили про перебої у наданні послуг імунізації через COVID-19 станом на травень 2020. Онлайн опитування отримало відповіді від 260 експертів з імунізації, серед яких представники міністерств здоров’я, наукових установ та глобальних організацій охорони здоров’я з 82 країн. Попереднє опитування, проведене у квітні, що отримало 801 відповідь із 107 країн, виявило, що порушення планових програм імунізації вже було широко розповсюдженим та торкнулося всіх регіонів. 64 відсотки країн, представлених у цьому опитуванні, зазначили, що планова імунізація була порушена або навіть призупинена.

 

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Тел: +380503129679
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Більш детальну інформацію про ЮНІСЕФ та його роботу з дітьми можна знайти на сайті www.unicef.org.

Підтримуйте ЮНІСЕФ у Twitter та Facebook

Про ВООЗ

Всесвітня організація охорони здоров’я забезпечує глобальне лідерство в галузі охорони здоров'я в системі Організації Об’єднаних Націй. Заснована в 1948 році, ВООЗ працює з 194 державами-членами, у шести регіонах та з більш ніж 150 офісами, з метою зміцнення здоров'я, збереження світу та захисту вразливих груп. Наша мета на 2019-2023 роки – забезпечити універсальним покриттям в охороні здоров’я на один мільярд більше людей, захистити від надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я на один мільярд більше та забезпечити краще здоров’я та благополуччя для ще одного мільярда. Щоб отримувати  оновленнями та поради, як захиститися від коронавірусу відвідайте www.who.int, також слідкуйте за ВООЗ у Twitter, Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok, Pinterest, Snapchat, YouTube. Більше про вакцини та імунізацію тут.