У гонці вакцин проти COVID-19 ми або разом виграємо, або разом програємо

Спільна заява Виконавчої директорки ЮНІСЕФ Генрієтти Фор і Генерального директора ВООЗ д-ра Тедроса Адханома Гебреєсуса

11 Лютий 2021

НЬЮ-ЙОРК / ЖЕНЕВА, 10 лютого 2021 р. — Зі 128 мільйонів уведених на цей момент доз вакцин понад три чверті щеплень були зроблені всього в 10 країнах, на які припадає 60% світового ВВП.

Сьогодні майже в 130 країнах із населенням 2,5 мільярда осіб ще не було зроблено жодного щеплення.

Ця провальна стратегія призведе до втрати життів і засобів для існування, сприятиме створенню умов для мутації вірусу й підвищенню його стійкості до вакцин, зрештою, підірве процес відновлення світової економіки.

Сьогодні ЮНІСЕФ та ВООЗ, які є партнерами вже понад 70 років, закликають лідерів «бачити далі своїх кордонів» і впроваджувати таку стратегію вакцинації, яка здатна реально покласти край пандемії й обмежити появу нових штамів вірусу.

На передовій боротьби з пандемією у країнах із низьким і середнім рівнями доходу перебувають медичні працівники, які повинні бути захищеними в першу чергу, щоб мати змогу захистити нас.

Країни — учасниці механізму COVAX готуються до отримання та використання вакцин. Медичні працівники пройшли належне навчання, системи «холодового ланцюга» підготовлені. Чого не вистачає, так це справедливих поставок вакцин.

Для забезпечення початку розподілу вакцин у всіх країнах упродовж перших ста днів 2021 року вкрай важливо:

  • щоб уряди, які здійснили вакцинацію своїх медичних працівників і груп населення з найвищим ризиком важких захворювань, поділилися вакцинами за допомогою механізму COVAX, аби інші країни могли також провести подібну вакцинацію;
  • щоб Ініціатива з пришвидшення доступу до засобів боротьби з COVID-19 (ACT) та її компонент вакцин COVAX фінансувалися в повному обсязі, для того щоб країни з низьким і середнім рівнями доходу були забезпечені фінансовою й технічною підтримкою для розгортання виробництва вакцин і проведення вакцинації (за умови повного фінансування ця Ініціатива може повернути до 166 дол. США за кожен вкладений долар);
  • щоб виробники вакцин справедливо розподіляли обмежені поставки вакцин; обмінювалися даними з безпеки, ефективності та виробництва — в пріоритетному порядку з ВООЗ, щоб забезпечити огляд нормативних і політичних заходів; активізували й максимально нарощували виробництво; передавали технології іншим виробникам, які можуть сприяти розширенню масштабів глобальних поставок.

Для розширення масштабів виробництва вакцин і справедливого їх розподілу нам потрібне глобальне лідерство.

Пандемія COVID-19 показала, що наші долі міцно пов'язані. Незалежно від того, виграємо ми або програємо, ми зробимо це разом.

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд
Керівниця відділу комунікацій
ЮНІСЕФ в Україні
Електронна пошта: nsorokopud@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  Facebook, Instagram Twitter та TikTok.