Без термінових дій понад 6000 дітей до 5 років може помирати щодня, поки COVID-19 спустошує і так нестабільні системи охорони здоров’я

ЮНІСЕФ запустив глобальну кампанію #Reimagine, щоб не дозволити пандемії стати тривалою кризою для дітей

12 Травень 2020
image
UNICEF/UN0202875

Протягом наступних шести місяців, поки пандемія COVID-19 продовжуватиме ослаблювати системи охорони здоров’я та порушувати надання регулярної медичної допомоги, додатково 6000 дітей може помирати щодня з причин, які можна попередити. Про це заявив сьогодні Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).

Оцінка базується на аналізі дослідників Блумберзької Школи громадського здоров’я університету Джонса Гопкінса, який нещодавно опублікували у науковому журналі Lancet Global Health. Згідно з найгіршим із трьох можливих сценаріїв у 118 країнах із низьким та середнім рівнем доходів, додатково 1,2 мільйонів смертей у віці до п’яти років можуть трапитися всього протягом шести місяців через зменшення рівня забезпечення регулярними медичним послугами та збільшення дитячої атрофії.

Ці потенційні випадки дитячої смертності можуть доповнити 2,5 мільйонів смертей дітей, які вже помирають, не дочекавшись свого п'ятого дня народження, кожні шість місяців у 118 країнах, включених у дослідження. Це загрожує звести нанівець майже десятилітній прогрес у боротьбі за зупинку смертності дітей до п’яти років, яку можна попередити.

Показники материнської смертності також можуть зрости протягом лише півроку на приблизно 56700 смертей на додаток до 144000, які вже трапляються у тих самих країнах кожні шість місяців.

"Згідно з найгіршим сценарієм, кількість дітей, які помирають до свого п’ятого дня народження, у світі може зрости вперше за десятиліття", – сказала виконавча директорка ЮНІСЕФ Генрієтта Форе. "Ми не можемо дозволити, щоб матері і діти стали побічним збитком у боротьбі проти вірусу. І ми не повинні втратити десятиліття прогресу у зниженні дитячої та материнської смертності, якої можна уникнути".

У країнах з уже і так слабкою системою охорони здоров’я COVID-19 спричиняє перебої в ланцюгах медичних постачань та виснаження фінансових і людських ресурсів. Відвідування медичних закладів зменшується через самоізоляцію, комендантські години, перебої у роботі транспорту та побоювання громад заразитися. У коментарі до звіту Lancet ЮНІСЕФ попереджає, що ці перебої можуть призвести до потенційно руйнівного зростання материнської та дитячої смертності.

Стаття аналізує три сценарії того, як скорочення засобів для порятунку життя через кризу може вплинути на дитячу та материнську смертність. Автори попереджають, що згідно з найменш суворим сценарієм, коли забезпечення зменшується приблизно на 15%, смертність дітей до п’яти років може збільшитися на 9,8% або приблизно 14400 смертей на день. Материнська смертість може зрости на 8,3%. У найгіршому випадку, коли заходи в галузі охорони здоров’я скорочуються приблизно на 45%, можливе збільшення на 44,7% випадків смертності дітей, які не досягли п’яти, та збільшення кількості смертності матерів на 38,6% на місяць. Ці показники відрізняються в залежності від планування сім'ї, допологового і післяпологового догляду, пологів, щеплень та лікувально-профілактичних послуг. Згідно з прогнозами, якщо з будь-якої причини порушиться регулярне медичне обслуговування і доступ до їжі зменшиться, збільшення дитячної та материнської смертності буде руйнівним. Найбільша кількість додаткових дитячих смертей буде зумовлена ​​збільшенням поширеності атрофії серед дітей, що включає потенційний вплив поза системою охорони здоров’я та зменшення лікування сепсису та пневмонії новонароджених.

Відповідно до моделювання та припускаючи зменшення забезпечення у найгіршому сценарії, десять країн, які потенційно можуть мати найбільшу кількість додаткових дитячих смертей, серед яких: Бангладеш, Бразилія, Демократична Республіка Конго, Ефіопія, Індія, Індонезія, Нігерія, Пакистан, Уганда та Об'єднана Республіка Танзанія. Десять країн, які згідно з найгіршим сценарієм, можуть зазнати найвищих показників перевищення рівня дитячої смертності, це: Джибуті, Есватіні, Лесото, Ліберія, Малі, Малаві, Нігерія, Пакистан, Сьєрра-Леоне та Сомалі. Постійне надання послуг, що рятують життя, є критичним в цих країнах.

Окрім прогнозованого потенційного зростання смертності серед дітей до п'яти років та матерів, описаних в аналізі журналу Lancet Global Health, ЮНІСЕФ також сильно занепокоєний іншими опосередкованими впливами пандемії на дітей:

 • Згідно з оцінками, 77% дітей віком до 18 років у всьому світі – 1,80 мільярда з 2,35 мільярдів – проживали в одній із 132 країн із політикою залишатися вдома, станом на початок травня.
 • Майже 1,3 мільярда учнів – понад 72% – не ходять до шкіл внаслідок їх загальнонаціонального закриття у 177 країнах.
 • 40% населення світу не може мити руки водою та милом вдома.
 • Близько 370 мільйонів дітей у 143 країнах, які зазвичай розраховують на шкільні обіди як надійне джерело щоденного раціону, тепер повинні шукати інші джерела, оскільки школи закриті.
 • Станом на 14 квітня, понад 117 мільйонів дітей у 37 країнах можуть пропустити щеплення від кору, оскільки пандемія спричиняє зупинку кампаній з імунізації, щоб зменшити ризик поширення вірусу.

Цього тижня ЮНІСЕФ запускає #Reimagine, глобальну кампанії з попередження перетворенню пандемії COVID-19 у тривалу кризу для дітей, особливо найбільш вразливих, які страждають від бідності, соціального виключення або насильства в сім’ї. 

У рамках кампанії ЮНІСЕФ терміново закликає уряди, громадськість, донорів та приватний сектор приєднатися до нас у прагненні реагувати, відновити та переосмислити світ, котрий нині охоплений коронавірусом:

 • Реагувати. Ми повинні діяти зараз, щоб запобігти поширенню хвороби, допомогти хворим та захистити рятівників на передовій, які ризикують власним життям заради інших.
 • Відновити. Навіть коли пандемія сповільниться, кожній країні доведеться продовжувати працювати над пом’якшенням опосередкованих наслідків для дітей та подоланням шкоди. Громадам також доведеться працювати разом і через кордони, щоб відновити та запобігти поверненню хвороби.
 • Переосмислити. Якщо ми щось і вивчили із досвіду COVID-19, то це, що наші системи та політики повинні захищати людей весь час, а не лише у випадку кризи. Поки світ оговтується від пандемії, час закладати кращі основи для будівництва, ніж раніше.

Щоб запустити кампанію, важливі партнери ЮНІСЕФ – Pandora та ING – погодилися взяти на себе велику пожертву, щоб заявити свою участь у відповідь на цей заклик та залучити ще більше пожертв від громадськості протягом найближчих тижнів.

“Криза COVID-19 – це криза прав дитини. Нам потрібна негайна, середньо- та довгострокова відповіді, які не лише вирішують проблеми, що спричиняє пандемія та її вторинні наслідки для дітей, але й окреслює чітку версію для побудови кращого світу, коли криза остаточно відступить. Для цього нам потрібні ідеї, ресурси, творчість та серце кожного", – сказала Форе. "Сьогодні наша спільна відповідальність – переосмислити, як буде виглядати світ завтра".


Завантажити фото, b-roll та дослідження можна тут

Переглянути дані зі 118 країн – тут

Аналіз буде доступний за цим посиланням у журналі Lancet Global Health після 23.30 (часовий пояс Великобританії) 12 травня: https://www.thelancet.com/journals/langlo/article/PIIS2214-109X(20)30229-1/fulltext 

Дізнайтеся більше про кампанію #Reimagine: www.unicef.org/reimagine

Автори дослідження Lancet Global Health використовували інструмент збереженого життя (LiST) для моделювання смертності серед матерів та дітей до п'яти років за трьома сценаріями у 118 країнах із низьким та середнім рівнем доходу. Вони моделювали три сценарії, у яких охоплення важливими заходами для здоров’я матері та дитини зменшується на 9·8–51·9%, а поширеність атрофії збільшується на 10–50%. Вони підрахували додаткові випадки смертності за один місяць та екстраполювали на три, шість та дванадцять місяців.

Ці заходи включають планування сім'ї, передпологову та післяпологову допомоги, пологи, щеплення та лікувально-профілактичні послуги. Модельовані сценарії гіпотетичні і не відображають фактичної політики або розрізняють стратегії пом'якшення наслідків – лише те, що порушення можуть відбуватися.

Про програму ЮНІСЕФ із програмної та адвокаційної відповіді на Covid-19 

Відповідь побудована навколо шести пунктів Програми дій, яка підтримує уряди та закликає тих, хто ухвалює рішення:

 • Зберігати здоров’я та повноцінне харчування дітей
 • Забезпечувати вразливих дітей водою, санітарією та гігієною
 • Забезпечувати продовження навчання для дітей
 • Підтримувати сім’ї для задоволення їхніх потреб та турбуватися про їхніх дітей
 • Захищати дітей від насильства, експлуатації та жорстокого поводження
 • Захищати біженців та дітей мігрантів, а також тих, хто постраждав у результаті конфлікту

 

Контакти для медіа

Ніна Сорокопуд

Спеціалістка з комунікацій

ЮНІСЕФ в Україні

Тел: +380503882951

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Більш детальну інформацію про ЮНІСЕФ та його роботу з дітьми можна знайти на сайті www.unicef.org.

Підтримуйте ЮНІСЕФ у Twitter та Facebook