UNICEF proslavio 70. rodjendan kroz debatu mladih o vršnjačkom nasilju na internetu
Zaustavimo nasilje online

- Dostupno na:
- Crnogorski
- English
PODGORICA, 16. DECEMBAR 2016. – Na 70. rodjendan UNICEF-a, mladi Crne Gore imali su glavnu riječ i pred punom salom predstavnika Vlade i relevantnih institucija, međunarodne zajednice, medija, civilnog i privatnog sektora razgovarali o temi koja ih najviše pogađa na internetu – vršnjačkom nasilju.
Da bi izgradili društvo po mjeri djeteta, jedna od stvari koju treba da radimo je da slušamo djecu i mlade i da na osnovu onoga što nam oni govore definišemo i primjenjujemo adekvatne politike. Zbog toga smo odlučili da na 70. rođendan UNICEF-a glavnu riječ damo mladima Crne Gore.
Na početku debate mladih, Lana je, podijelila svoje iskustvo iz osnovne škole kada je lažni profil na društvenim mrežama otvoren pod njenim imenom.
„Nikada nisam saznala ko je to uradio. Punih pet godina sam prijavljivala taj profil Fejsbuku dok napokon nije zatvoren. Nisam to prijavila nadležnima, ali sam se povjerila bliskim ljudima. To je jedno negativno iskustvo, ali ne sa tako teškim posljedicama kao što su neka za koje smo čuli. Zloupotrebe privatnih fotografija na profilima su takođe česte, zato je najvažnije nikome ne davati lične podatke online“, istakla je Lana.
Romska srednjoškolka Erika je upozorila na diskriminaciju manjina na internetu.

Moj prijatelj je doživio vrlo loše stvari, vrijeđan je na internetu i nazivan pogrdnim imenima samo zato što je Rom. Mi samo želimo da vam budemo prijatelji.
U istraživanju Global Kids Online koje je sprovedeno u Crnoj Gori ove godine, svako treće dijete je reklo da je doživjelo uznemiravajuće iskustvo na internetu u posljednjih godinu dana. Ta iskustva su češća među dječacima nego djevojčicama, a njihov broj se znatno povećava sa uzrastom.
Djeca i mladi uzrasta 9-17 godina identifikovali su nasilje i tuče kao glavne sadržaje koji ih uznemiravaju na internetu. Svako peto dijete je gledalo tuču vršnjaka koju je prijatelj snimio telefonom i objavio na internetu; svako šesto je taj snimak komentarisalo uživo, a 7% je komentare na snimak tuče vršnjaka objavilo na internetu. Tokom debate, govorilo se i o zakazivanju tuča preko interneta, njihovom snimanju i objavljivanju na društvenim mrežama.
U digitalnom svijetu današnjice, nasilje na internetu i van njega često se prepliću i stvaraju jedan začarani krug.
Stoga je neophodno graditi kulturu nenasilnog rješavanja konflikata i istovremeno raditi na digitalnom opismenjavanju građana od najmlađeg uzrasta na dalje, zaključili su srednjoškolci.
Mnogobrojne su bile reakcije publike na debatu mladih, a korisne preporuke su se, između ostalog, čule i od predstavnika Uprave policije i roditelja.
Poznato je da je sam korisnik prva linija odbrane i savjetujem vam da budete oprezni i pažljivi. Ako se loše stvari već dese, obavezno pričajte sa roditeljima i nastavnicima, i, zajedno sa njima, dođite u prvu stranicu policije.

Nataša, majka dvoje djece, ukazala je na potrebu za digitalnim opismenjavanjem roditelja i nastavnika.
„Roditelji često nijesu svjesni opasnosti i rizika na internetu i odbijaju da uče, da se edukuju o tome šta se dešava online. Mislim da je edukacija najbolji način da se to drži pod kontrolom. Naravno i škole da se uključe, jer u znanju je moć“, poručila je Nataša.

Sa njom je saglasna Lana: „Vrlo je bitno povezati djecu, roditelje i školu, odnosno nastavnike, da onda znaju od koga mogu da traže pomoć“.
Ovo je prva debata mladih koja je, u okviru kampanje #ZaustavimoNasiljeOnline, organizovana u saradnji sa Centrom za prava djeteta. Debata se zasniva na nalazima participativnog istraživanja koje su sproveli učenici gimnazija u Podgorici, Cetinji, Baru i Beranama u saradnji sa britanskim Univerzitetom u Šefildu, Univerzitetom Crne Gore i istraživačkom agencijom Ipsos.
Vlada Crne Gore i UNICEF započeli su kampanju #ZaustavimoNasiljeOnline u julu 2016. sa ciljem promocije digitalne bezbjednosti i digitalne pismenosti u Crnoj Gori.