دومین مراسم مشارکت یونیسف با بخش خصوصی با حضور رهبران کسب‌وکارهای برتر ایران برگزار شد

مشارکت برای کودکان

یونیسف ایران
Children at the Corporate Event
UNICEF Iran
01 ژوئیه 2019

روز دهم تیر 1398، تهران یک عصر گرم تابستانی را پشت سر می‌گذارد. تدارک دومین مراسم مشارکت بخش خصوصی و یونیسف در ایران از ماه ها قبل آغاز شده بود. در تالار ایوان هتل اسپیناس‌پالاس در شمال غرب تهران همه چیز مهیاست. تیم‌های ارتباطات و مشارکت دفتر یونیسف ایران آخرین جزئیات را بررسی می‌کنند، از گل‌های میزهای شام گرفته تا سیستم صوتی-تصویری و محل استقرار میزبانان. تا چند دقیقه دیگر دومین مراسم مشارکت بخش خصوصی که به صورت مشترک توسط یونیسف ایران و اتاق بازرگانی تهران برگزار می‌شود، آغاز خواهد شد.

در حدود 150 میهمان، که عمدتاً از رهبران عرصه کسب‌و‌کار ایران هستند در کنار مقامات دیپلماتیک و نیز چهره‌های سرشناس هنری و ورزشی به این مراسم دعوت شده‌اند. میهمانان در هنگام ورود، بسته‌های حاوی اقلام اطلاع رسانی یونیسف شامل برنامه همکاری کشوری جمهوری اسلامی ایران و یونیسف، کتاب 70 سالگی یونیسف در ایران و نیز دفتر، خودکار و کیف‌های دستی یونیسف را دریافت می‌کنند. دکتر ویل پارکس، نماینده یونیسف در ایران، شخصاً از میهمانان استقبال کرده و آنها را به سمت جایگاه عکاسی با بَنِر یونیسف همراهی می‌کند. در این جایگاه میهمانان همراه با چهره‌های مشهور عکس می‌گیرند.

حضور خانم مهتاب کرامتی، سفیر حسن نیت یونیسف، و آقای علی کریمی، مشهورترین فوتبالیست ایران، در سالن توجه همگان را به سمت خود جلب می‌کند. در این لحظه برخی از میهمانان برای عکس انداختن با آنها به سمت‌شان می‌روند.

پس از نشستن میهمانان، آیاتی از قرآن کریم و پس از آن سرود ملی پخش می‌گردد. مراسم با اجرای موسیقی حرفه‌ای و زیبای پسران و دختران نوجوان 12 تا 14 ساله مؤسسه موسیقی پارس تهران آغاز می‌شود. پایان اجرای این نوجوانان با تشویق مداوم حضاری توأم می‌گردد که از هنر این استعدادهای جوان به وجد آمده‌اند.

UNICEF's second corporate Event
UNICEF Iran

دکتر پارکس، سخنان آغازین خود را با بیتی زیبا از پروین اعتصامی، شاعره ایرانی، آغاز می‌کند: «خرم‌ آنکس که در این محنت‌گاه، خاطری را سبب تسکین است.» وی سپس به تقدیر از کمک‌های ده شریک کاری بخش خصوصی  یونیسف در ایران پرداخته و از حمایت‌های آنها، تک‌به‌تک، قدردانی می‌کند. دکتر پارکس می‌گوید: «کودکان بخشی از جوامع و محیط‌هایی هستند که کسب‌و‌کارها در آن فعال هستند. این کسب‌و‌کارها از طریق محصولات و خدمات، روش‌های تولید و بازاریابی، زنجیره تأمین و روش‌های توزیع، و همینطور از طریق تأثیر زیست‌محیطی و سرمایه‌گذاری در جوامع محلی، می‌توانند با هدایت درست، تأثیری قدرتمند و مثبت بر رشد و تکامل کودکان و جوانان داشته باشند.»

یونیسف از همه کودکان و بویژه کودکان آسیب‌پذیر از جمله کودکان دارای معلولیت حمایت می‌کند. چند ماه پیش در آبان 1398، یونیسف با همکاری سازمان بهزیستی، اولین کنفرانس ملی کودکان دارای معلولیت را برگزار کرد. همزمان با این کنفرانس، یک پویش ملی آگاهی‌بخشی با هدف از بین بردن انگ و تبعیض علیه این کودکان اجرا شد. این نوع آگاهی‌بخشی تبدیل به یکی از اجزای اصلی مراسم‌های یونیسف ایران شده است و مراسم مشارکت بخش خصوصی نیز از این قاعده مستثنی نبود. گروهی از کودکان 8 الی 14 ساله، دارای معلولیت جسمی یا ذهنی، با حمایت انجمن آفتاب سبز، قطعات موسیقی و نمایشی را با نورپردازی زیبا اجراء کردند. این کودکان در بخشی از اجرای خود از حاضرین نیز دعوت کردند تا با حضور بر روی سن با آنها همخوانی کنند. اجرای کودکان حامل این پیام بود که «به توانائی های ما توجه کنید، نه معلولیت ما.»

Children at the corporate event
UNICEF Iran

دکتر فاطمه مقیمی، عضو هیأت مدیره اتاق بازرگانی تهران، نیز در این مراسم گفت: «امشب، ما همه اینجا جمع شده‌ایم تا با برنامه‌های یونیسف برای کمک به کودکان نیازمند در ایران آشنا شویم و به قدر وسع و همت خود در این راه کمک کنیم.» ایشان در ادامه افزود: «یونیسف تصمیم گرفته تا به منظور اجرای بهتر برنامه‌های انسان‌دوستانه و خیرخواهانه برای کودکان نیازمند از شما میهمانان عزیز کمک بخواهد که مطمئنم این کار را با کمال میل و علاقه همچون گذشته انجام خواهید داد.»

بانک تجارت، یکی از شرکای بخش خصوصی یونیسف، تعدادی دستگاه کارتخوان بانکی با هدف جمع‌آوری کمک‌های مالی برای یونیسف، در این مراسم ارائه کرده بود. این دستگاه‌ها با استقبال گرم میهمانانی مواجه شد که مشتاق به حمایت از برنامه‌های یونیسف در ایران بودند. کارکنان یونیسف نیز در یک اقدام نمادین، کمک‌های مالی خود برای گروه‌های کودکان و جوامع آسیب‌پذیر را از طریق این دستگاه‌ها ارائه کردند.

UNICEF Iran Corporate Event
UNICEF Iran

اما آنچه این مراسم را از سایر رویدادهای یونیسف در ایران  متمایز ساخت، برنامه حراج با هدف جمع‌آوری کمک‌های مالی بود. برای اولین بار و با کمک خانم مهتاب کرامتی، و آقای علی کریمی، یک توپ فوتبال با امضای تعدادی از بازیکنان مشهور پرسپولیس و نیز تصویر پرتره‌ای از خانم کرامتی در این حراجی فروخته شده و عواید حاصل از آن به برنامه‌های یونیسف برای کودکان ایران اختصاص یافت.

با نزدیک شدن مراسم به لحظات پایانی، میهمانان به وضوح انرژی بیشتری یافته و تحت تأثیر قرار گرفته بودند. برخی در صحبت با نماینده یونیسف از علاقه‌مندی خود برای همکاری سخن می‌گفتند. برخی دیگر در صف اهدای کمک‌های مالی قرار گرفتند. کارکنان یونیسف میهمانان را به سمت دفتر میهمان یونیسف راهنمایی می‌کردند که در کنار استند یونیسف نزدیک درب خروج قرار داشت. دفتر میهمان به عنوان بخشی از همکاری یونیسف و گروه هتل‌های اسپیناس تهیه شده و در تمام هتل‌های اسپیناس در دسترس است تا میهمانان نظرات‌شان را به یونیسف منتقل کنند.

اول جولای 2019 در تاریخ یونیسف ایران در خاطرها خواهد ماند، نه فقط به دلیل لحظات به یادماندنی برای میهمانان، بویژه اجرای کودکان، بلکه به خاطر فرصت‌های بزرگی که برای مشارکت دفتر یونیسف ایران و بخش خصوصی با محوریت کودکان پدید آمد.