پیشگیری از سوء‌رفتار با کودکان، از جمله در شرایط بحران

در زمان بحران، کودکان از آسیب‌پذیرترین گروه‌هایی هستند که نیازمند مراقبت ویژه والدین ومحافظت در برابر سوءرفتارند.

یونیسف/کامبیز صالحی

وضعیت موجود

دولت در سه بخش این حوزه خواستار همکاری با یونیسف شده است: (1) بر اساس «قانون حمایت از کودکان و نوجوانان» مصوب ۱۳۸۱ هر نوع سوءرفتار با کودک ممنوع است. اجرای این قانون مستلزم تدوین و پیاده‌سازی یک برنامه ملی پیشگیری و شناسایی زودهنگام سوءرفتار با کودک است. (2) کودکان بدون سرپرست مؤثر از گروه‌های اولویت‌دار برای دریافت مراقبت و حمایت هستند. کارشناسان سازمان بهزیستی کشور برای بهبود کیفیت خدمات به این کودکان و ایجاد یک سیستم پایش با هدف پیگیری وضعیت آنها درخواست همکاری کرده‌اند. (3) ایران بسیار در معرض خطرات بلایای طبیعی از جمله زمین لرزه، سیل، خشکسالی، رانش زمین و طوفان‌های بزرگ قرار دارد. کودکان از آسیب‌پذیر‌ترین گروه‌های نیازمند حمایت در شرایط بحران هستند. مفهوم «حمایت از کودک در شرایط بحران» نیازمند فهم جامع و کامل است.

اقدامات یونیسف

       یونیسف با همکاری دولت و سایر سازمان‌ها برای تحقق اهداف زیر تلاش می کند:

  • حمایت از مراقبت و فرزندپروری مطلوب برای تکامل و بالندگی کودکان و نوجوانان و ارتقای ظرفیت نظام‌های سلامت، آموزش و رفاه اجتماعی برای پیشگیری، تشخیص زودهنگام و مقابله با سوءرفتار با کودک، به ویژه در محیط خانه و مدرسه.
  • ارتقای ظرفیت سازمان بهزیستی کشور برای پایش وضعیت کودکان بدون سرپرست مؤثر در مراکز نگهداری و شبه‌خانواده.
  • ارتقاء ظرفیت نقش‌آفرینان اصلی حوزه «حمایت از کودکان در شرایط بحران» و ایجاد یک سازوکار هماهنگی ملی برای این حوزه.

نتایج مورد انتظار

حمایت از کودکان در برابر سوءرفتار، به‌ویژه تنبیه‌های خشن و زورگویی، در خانه، مدارس و مؤسسات بهبود می‌یابد. نظام‌های سلامت، آموزش و رفاه اجتماعی ظرفیت بالاتری در پیشگیری و شناسایی زودهنگام سوءرفتار با کودکان خواهد داشت. کودکان بدون سرپرست مؤثر در محیط‌های مراقبتی جایگزین از خدمات مراقبتی و حمایتی باکیفیتی برخوردار خواهند شد و فرصت بیشتری برای دستیابی به زندگی عادی پس از بازگشت به جامعه خواهند داشت. حمایت از کودکان بخشی از برنامه‌های آمادگی و مقابله با بحران کشور خواهد بود.

 

وزارت خانه ها و سازمان‌های همکار

سازمان‌های همکار اصلی یونیسف در این حوزه عبارتند از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی کشور، سازمان مدیریت بحران کشور و جمعیت هلال احمر ایران.