تقویت کیفیت آموزش دانش‌آموزان دارای معلولیت با خدمات بهبودیافته تشخیص، مداخله بهنگام و ارجاع

27 آگوست 2023
edu
UNICEF Iran

همه دانش‌آموزان، من‌جمله کودکان دارای معلولیت، ازحمایت بهبودیافته و با کیفیت مطلوب درمدارس دولتی بهره‌مند شده و از خدماتی مانند تشخیص زودهنگام، مداخله به‌موقع و سیستم مؤثر ارجاع برخوردار می‌شوند. در راستای حمایت از این برنامه، یونیسف در همکاری با وزارت آموزش و پرورش، کارگا‌ه‌هایی را برای آموزش سامانه سیرت (سامانه یکپارچه رشد و تربیت) اختصاص داده است.

۷۵۰ معلم منتخب از سراسر کشور در کارگاه های آموزش مدرسان سیرت که از تاریخ ۲۳ خرداد تا ۱۲ مرداد، با حمایت مالی اتحادیه اروپا، در استان‌های خراسان رضوی، کرمان، اصفهان، فارس، تهران، کرمانشاه، اردبیل و مازندران برگزار شد، شرکت کردند.

در مرحله آتی، هر یک از این مدرسان برای معلمان استان و منطقه خود، کارگاه آموزشی با هدف آشنایی با سامانه سیرت برگزار خواهند کرد. در این طرح مشترک، ۳۶۰هزار معلم‌ ابتدایی در مدارس همگانی، درباره تشخیص زودهنگام و مداخله بهنگام موثر، ضمن پیشگیری از انگ و برچسب‌زنی آموزش می بینند. همچنین چگونگی تسهیل ارجاع کودکان دارای معلولیت به خدمات تخصصی یاد می گیرند.

در نتیجه، دانش‌آموزان مقطع ابتدایی، که بهره مندان اصلی این طرح هستند، در مدرسه حمایت فردی متناسب با نیازهای رشدی خود دریافت می کنند. در صورت نیاز، با ارجاع به مراکز جامع سنجش، آموزش، توان‌بخشی و مداخله بهنگام رشدی – تربیتی، دانش اموزان از حمایت تخصصی برخوردار می‌شوند.

بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده در سال ۱۴۰۰، تعداد ۱۴۲ هزار دانش‌آموز دارای معلولیت در مدارس رسمی ثبت‌نام کرده‌اند؛ از جمله ۶۵هزار دانش‌آموز دارای معلولیت که در مدارس همگانی فراگیر مشغول به تحصیل هستند. علی‌رغم رشد چشمگیر تعداد مدارس فراگیر (۲۰ درصد کل مدارس همگانی)، همچنان دانش‌آموزان دارای معلولیت با چالش‌های بسیاری برای ادغام در نظام آموزش همگانی، روبه‌رو هستند.

یونیسف با همکاری وزارت آموزش و پرورش، در تلاش است تا آموزش فراگیر با کیفیت برای همه کودکان مهیا باشد. از اهداف اصلی این برنامه ها، حمایت از همه شمولی خدمات همگانی برای کودکان دارای معلولیت، از طریق اقداماتی مانند بهبود دسترس پذیری فیزیکی و فراهم کردن منابع آموزشی دسترس پذیر در مدارس همگانی است. همچنین یونیسف با هدف برطرف کردن موانعی که کودکان دارای معلولیت با آنها مواجه هستند، از مداخلات هدفمندی مانند فراهم کردن ابزار و فناوری‌های کمکی و آموزش معلمان مدارس آموزش و پرورش استثنایی، حمایت می‌کند.

تماس با ما

مهدی سیاری
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994
تلفن: 09103252806

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.