بیش از ۳۰۰۰ دختر و پسر نوجوان با حمایت یونیسف از برنامه‌های سلامت و توانمندسازی بهره می‌برند

13 نوامبر 2023
ADAP
UNICEF Iran/Sayyari/2022

دختران و پسران جوان در پنج استان کشور از دو برنامه آزمایشی حمایتی بهره می‌برند؛ برنامه توانمندسازی نوجوانان و جوانان  پسر و  برنامه سلامت روانی-اجتماعی و توانمندسازی نوجوانان  دختر. این دو مرکز با حمایت یونیسف و در همکاری با وزارت ورزش و جوانان و  ستاد مبارزه با مواد مخدر راه‌اندازی شده ‌است.

در سه مرکز توانمندسازی پسران که با حمایت یونیسف در استان‌های کرمانشاه، البرز و اصفهان واقع شده، به پسران رده سنی ۱۵ تا ۲۴ ساله مهارت‌های نرم و فنی آموزش داده می‌شود. این خدمات شامل آموزش در هنگام کار، کارآموزی، منتورینگ، حمایت روانی-اجتماعی، مشاوره و برنامه‌های کارآفرینی اجتماعی می‌شوند. هدف اصلی این برنامه، تسهیل انتقال فرآیند یادگیری به درآمدزایی است و این اقدام باعث توانمندسازی هزارو۶۱۸  نوجوان و جوان در این استان‌ها شده است. در مرحله بعدی، با  گسترش این برنامه، استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان و هرمزگان نیز به آن اضافه خواهد شد. برخی از این استان‌ها دارای تعداد قابل توجهی از کودکان  و نوجوانان پناهنده افغانستانی هستند.

در همین حین، مراکز سلامت روانی-اجتماعی و توانمندسازی نوجوانان در شهرهای مشهد و کرمانشاه، سهم مهمی در حل چالش‌های روانی-اجتماعی دختران نوجوان آسیب‌پذیر در این استان‌ها، ایفا کرده ‌است. این مراکز به منظور پیشگیری از مصرف مواد و کاهش آسیب‌های اجتماعی در میان دختران جوان تاسیس شده است. ۲هزارو۲۳ دختر نوجوان به همراه خانواده‌هایشان –  هزارو۷۲۰ دختر و ۳۰۳ نفر از والدین – از طریق یک رویکرد جامع که شامل برگزاری جلسات ملاقات حضوری و تماس غیر حضوری آنلاین و خدمات ارجاع می‌شود، حمایت دریافت کرده‌اند. پس از ارزیابی و افزایش ظرفیت سازمان‌های غیردولتی، این برنامه در استان‌های دیگر نیز که با چالش مصرف غیرقانونی مواد مواجه‌اند، اجرا خواهد شد.

تماس با ما

مهدی سیاری
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994
تلفن: 09103252806

ونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند. 

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.