استقبال یونیسف از اجرای قانون جدید تابعیت و اعطای شناسنامه و تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از مادران ایرانی و پدران خارجی

بیانیه مندیپ اوبرایان، نماینده یونیسف ایران

03 دسامبر 2020
logo
UNICEF

تهران، ۱۳ آذر ۱۳۹۹– یونیسف از تصویب و اجرای قانون جدید اعطای تابعیت ایرانی که به فرزندان حاصل از ازادواج مادران ایرانی با پدران غیر ایرانی اجازه اخذ تابعیت ایران می‌دهد، استقبال ‌می‌نماید.

براساس ارقام رسمی، ۲۸هزار کودک زیر ۱۸ سال تا کنون برای دریافت شناسنامه و تابعیت ثبت نام کرده‌اند. اولین گروه از این متقاضیان، تابعیت و شناسنامه‌های ایرانی خود را در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۹۹ دریافت کرده‌اند.

اجرای این قانون نقطه عطفی در حمایت از حقوق افراد بی تابعیت در ایران، از جمله کودکان می‌باشد. بی‌تابعیتی ممکن است کودک را از دسترسی به خدمات اولیه اجتماعی ازقبیل مراقبت‌های بهداشتی و درمانی و همینطور آموزش بازدارد.

یونیسف از این پیشرفت مهم برای کودکان در سی و یکمین سالگرد تصویب پیمان‌نامه حقوق کودک که حق کودک برای داشتن تابعیت در ماده 7 آن به رسمیت شناخته، استقبال می‌نماید.

یونیسف همچنان متعهد به حمایت از دولت ایران و شرکایش در ارتقای رفاه کودکان در جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

تماس با ما

بهاره یگانه فر
کارشناس ارتباطات
یونیسف
تلفن: 02122594994

درباره یونیسف

یونیسف تنها نهاد سازمان ملل متحد برای بهبود زندگی و رفاه کودکان در سراسر جهان است. با همراهی و همکاری با طیف وسیعی از شرکای کاری، یونیسف در ۱۹۰ کشور و نقطه از جهان برای کودکان فعالیت دارد تا به تعهداتش برای همه کودکان، به ویژه آسیب‌پذیرترین آنها، جامه عمل بپوشاند.

برای اطلاعات بیشتر درباره فعالیت‌های یونیسف از وب سایت www.unicef.org دیدن فرمایید.