Альтернативна й додана комунікація — зв'язок із навколишнім світом для тих, хто не може говорити

Що вже сьогодні треба знати про альтернативну та додаткову комунікацію

ЮНІСЕФ
Image
ЮНІСЕФ
13 Липень 2022

На жаль, в Україні не часто можна побачити дитину із девайсами для альтернативної комунікації. Ми сподіваємося, що з розвитком інклюзивної освіти та інклюзивних просторів таких дітей ставатиме більше. А тому ось, що вже зараз варто знати про альтернативну та додаткову комунікацію (АДК):

  • Альтернативна комунікація потрібна людям, які не можуть говорити чи мають певні порушення усного мовлення.
  • Якщо дитина з певних причин не може говорити – це неозначає , що їй немає що сказати.
  • Кожен із нас теж користується певними інструментами альтернативної чи доданої комунікації, наприклад, коли ми надсилаємо  гіфки чи смайлики, чи показуємо щось мімікою.
  • Для деяких видів альтернативної комунікації потрібні спеціальні пристрої. Так само, як нам потрібен телефон, щоб відправити текстове повідомлення.
  • Ті, хто не можуть торкатися пристрою через порушення опорно-рухового апарату, також можуть користуватися альтернативними методами комунікації. Наприклад, пристрій може відстежувати рух очей або сканувати перемикачі. Жан-Домінік Бобі, автор «Скафандр та Метелик», продиктував свою книгу, кліпаючи одним оком.
  • Альтернативні методи комунікації часто спонукають дитину почати говорити. Терапевт мови і мовлення допоможе  підібрати   та використовувати метод АДК відповідно до потреб та можливостей дитини.  Це дає дитині більше способів висловити свої почуття та потреби.
  • Вибір використовувати мовлення або альтернативні методи може залежати від середовища. Так, мовлення можна використовувати серед друзів та родини, які звикли його розуміти. Тоді як AДК — в інших ситуаціях.
  • І головне – абсолютно немає причин сторонитися людей, які користуються засобами альтернативної чи доданої комунікації.

Для того, щоб допомогти цим дітям вивчати світ, вчитися читати та рахувати, відкривати свій комунікативний потенціал існують альтернативні методи комунікації.

ЮНІСЕФ спільно із партнером Навчально-реабілітаційний центр  Джерело проводить серію тренінгів для фахівців інклюзивно-ресурсних центрів, щоб навчити їх користуватись асистивними технологіями та використовувати їх для включення дітей у соціум.

Альтернативна й додана комунікація — корисна, вона зв’язує своїх користувачів із навколишнім світом!