Перший рік сну дитини

Путівник на перші 365 ночей.

ЮНІСЕФ
A baby girl is smiling while sleeping.
UNICEF/UN0416510/Ilej
13 Вересень 2021

Сон має вирішальне значення для розвитку дитини. З її зростанням поведінка та звички змінюватимуться — і ваші теж. Щоб переконатися, що ви обидвоє готові до цього, ознайомтеся з нашою дорожньою картою першого року адаптації малюка до нічного режиму. На це може знадобитися деякий час, та не встигнете ви й озирнутися, як дитина вже спатиме, як чемпіон!

Baby-girl sleeping on her mother's chest
UNICEF/UN040295/Chute

Режим сну новонароджених

Новонароджені все ще не розрізняють день і ніч і спатимуть більшість часу. Оскільки це важливо для їхнього розвитку, нехай вони самі визначають для себе прийнятний час сну, а ви спробуйте під них підлаштуватися. Переконайтеся, що в них також є окреме власне місце для відпочинку. Деякі немовлята почуваються більш комфортно, якщо одяг м'яко стискає тіло. Поекспериментуйте з одягом для сну та знайдіть, який саме заспокоюватиме вашу дитину найкраще. Хоча всі діти різні, новонародженим зазвичай потрібно близько 16 годин сну: від 8 до 9 годин вночі та 8 годин вдень.

Що варто знати

Діти в такому маленькому віці вимагають негайної уваги, щойно вони прокидаються і відчувають сум. Немовлята мають знати, що їх люблять і про них дбають, тож якщо не зважати на їхні крики на цьому етапі, це може викликати у них відчуття, що їхні потреби не мають значення. У такому віці розпестити немовля неможливо, а слушний час для тренування режиму сну настане пізніше.

Red-haired baby sleeping
UNICEF/UNI19042/Pirozzi

Режим сну тримісячної дитини

На цьому етапі немовлята більше не засинають одразу після годування, але точно будуть готові подрімати. Найкраще для відпочинку покласти дитину в ліжечко. Щоб навчити її асоціювати ліжечко зі сном, спробуйте заспівати колискову або просто залишатись поруч. Тримісячній дитині зазвичай потрібно близько 15 годин сну: від 9 до 10 годин вночі та від 4 до 5 годин протягом дня.

Що варто знати

Коли йдеться про сон, дотримання режиму допомагає регулювати біологічний годинник дитини. Саме він визначає момент настання ночі та пори для відпочинку. Темпоритм дому має уповільнитися, люди повинні говорити тихіше, а світло — бути приглушеним. Цієї ж послідовності слід дотримуватися щовечора, і вона має бути природною для вас і дитини. Скупайте дитину в теплій ванній і погодуйте. Змініть їй підгузок, а потім вкладіть спати. Коли вона буде в ліжечку, заспівайте колискову, поцілуйте її, побажайте на добраніч, а потім дайте заснути. Деяким дітям подобається, щоб їх вкладав спати лише хтось один із батьків. Іншим комфортно засинати з якимось предметом, як-то улюбленою ковдрою чи іграшкою.

Image

Режим сну шестимісячної дитини

На цьому етапі розвитку годувати дитину вночі не варто. Це створює додатковий дискомфорт у підгузках. Годування слід поступово перерозподілити таким чином, щоб дитина спала всю ніч без перерви. Оскільки сон не є сталим процесом, вихід з глибокого сну кілька разів протягом ночі — цілком нормальне явище. Дитина може навіть бути за крок до пробудження. Якщо дитина поступово навчиться заспокоюватися самостійно, вона знову засинатиме вже без сторонньої допомоги. Шестимісячній дитині зазвичай потрібно близько 14 годин сну: 10 годин вночі та 4 години вдень.

Що варто знати

Вірте чи ні, однак плач вночі не завжди означає, що ваша дитина повністю прокинулася. Якщо ви звертатимете увагу на звук плачу, то поступово зможете визначати, чи малюку щось болить чи йому просто страшно. Коли це станеться, підійдіть до ліжечка та спробуйте заспокоїти дитину словами чи масажем. Забирати малюка з ліжечка не рекомендується. Ці епізоди можуть бути дуже короткими, і якщо плач не посилюється, ви можете спокійно повертатися до сну.

Baby sleeping in it's bed
UNICEF/UNI197281/Shubuckl

Режим сну однорічної дитини

Для такої дитини настання часу сну означає, що вона пропустить щось веселе та розлучиться з вами. З наближенням цього моменту дитина може проявляти більшу прив'язаність до вас. Наприклад, навіть якщо вдень малюк користується чашкою, увечері він може попросити погодувати його з пляшечки.

Щоб зберегти спокій дітей і підготувати їх до сну, корисно дотримуватися режиму дня. Постарайтеся пригальмовувати вечірні події вдома — малюк буде рідше протестувати, якщо бачитиме, що не відбувається нічого цікавого чи захопливого. Казка на ніч перед сном — чудовий спосіб провести час разом і стишити атмосферу довкола.

Коли настає час спати, дуже важливо проявляти як любов, так і наполегливість. Найкраща техніка для використання перед сном — приємно й заспокійливо обійняти дитину, але водночас твердо заявити, що час спати. Однорічній дитині зазвичай потрібно близько 14 годин сну: 11 годин вночі і 3 години вдень.

Що варто знати

Дозволити дітям спати у вашому ліжку або залишити їх засинати перед телевізором — погана ідея. Найкраще, щоб діти звикали спати самі у власному ліжку. Якщо їм страшно, можна їх заспокоїти, але завжди наполягайте на тому, що це час сну, що вони повинні спати у своєму ліжку, а ви будете поруч, якщо це буде потрібно. Якщо ви дасте дитині її улюблений предмет, це допоможе їй у безпеці, навіть якщо їй самотньо.

Змусити малюка лягти спати може бути, м’яко кажучи, складно, але коли дитина призвичаїться до режиму, вам обом стане легше. Тим часом постарайтеся зберігати терпіння і наполегливість. Якщо ви будете дратуватися чи стресувати, це справі не зарадить. І якщо ви будете змінювати власні рішення — теж ні.
 
І хоча перший рік може бути виснажливим, далі буде тільки краще! Ви й оком не змигнете, як ваш малюк стане справжнім професіоналом сну.