Sabunla el yıkama olanağına sahip olmayan milyonlarca kişi, Koronavirüs ve diğer bulaşıcı hastalıklar karşısında büyük bir risk altında

15 Ekim 2020
handwashing
UNICEF/UNI332257/Keita

NEW YORK, 15 Ekim 2020 – Ellerin sabunla yıkanması, Koronavirüs de dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklarla mücadele edilmesi açısından hayati bir önem taşıyor. UNICEF tarafından, Dünya El Yıkama Günü nedeni ile yapılan açıklamada, dünya genelinde milyonlarca insanın ellerini yıkayabilecekleri bir noktaya/yere erişimden yoksun olduğu bildirildi.

UNICEF Su, Sanitasyon ve Hijyen (WASH) Bölümü Direktör Yardımcısı Ann Taylor: “Salgın, hastalıkların önlenmesinde el temizliğinin ne kadar önemli bir rol oynadığını ortaya koydu. Bunun yanı sıra, çok sayıda kişi için geçmişte de var olan bir sorunun altını çizdi: Milyonlarca çocuk; doğdukları, yaşadıkları ve eğitim aldıkları yerlerde sabunla el yıkama olanağından yoksun. Savunmasız durumdaki toplulukların, kendilerini ve sevdiklerini korumak için en basit yöntemleri dahi kullanamaması kabul edilemez bir durum. Şimdi ve gelecekte, herkesin her yerde sabunla el yıkama olanağına sahip olması için derhal harekete geçmeliyiz” dedi.

Son rakamlara göre;

 • Dünya çapında her 5 kişiden sadece 3'ü bir el yıkama noktasına erişebiliyor.
 • Dünya nüfusunun yüzde 40'ının, başka bir deyişle 3 milyar insanın evlerinde su ve sabunla ellerini yıkayabileceği bir alan yok.
 • En az gelişmiş ülkelerde insanların yaklaşık dörtte üçünün evlerinde ellerini yıkayabilecekleri temel düzeyde bir tesisat dahi bulunmuyor.
 • Okulların yüzde 43'ünde su ve sabunun bulunduğu bir el yıkama alanı yok ve bu durum, okul çağındaki 818 milyon çocuğu etkiliyor.
 • En az gelişmiş ülkelerde her 10 okuldan 7'sinin çocukların ellerini su ve sabunla yıkayabileceği bir alanı yok.
 • Virüs nedeniyle sağlık ve insani yardım krizlerine maruz kalma riskinin en yüksek olduğu 60 ülkede:
 • 3 kişiden 2'si, diğer bir deyişle toplam 1 milyar kişi, evlerinde su ve sabunla ellerini yıkayabilecekleri bir alana sahip değil. Bu kişilerin yaklaşık yarısını çocuklar oluşturuyor.
 • Her 4 çocuktan 3'ü salgının başlangıcında okullarında temel el yıkama hizmetinden mahrum kaldı; çocukların yarısı temel su hizmetine erişemedi ve çocukların yarısından fazlası ise temel sanitasyon hizmetlerinden yoksun kaldı.
 • Sahraaltı Afrika'da, kentsel alanlarda yaşayan insanların yüzde 63'ü, diğer bir deyişle 258 milyon insan ellerini yıkama olanağına sahip değil. Kentsel bölgelerdeki Güney Afrikalıların yaklaşık %47'si (18 milyon kişi), evlerinde ellerini yıkamak için temel düzeyde bir tesisata dahi sahip değil. Buna karşılık en zengin kesimdeki kentlilerin el yıkama imkanlarına erişme ihtimali 12 kat daha fazla.
 • Orta ve Güney Asya'da, kentsel alanlarda yaşayan insanların yüzde 22'si (153 milyon kişi), ellerini yıkama olanağından yoksun. Örneğin, kentsel bölgelerde yaşayan Bangladeşlilerin yaklaşık yüzde 50'sinin (29 milyon kişi) ve kentsel bölgelerde yaşayan Hintlilerin yüzde 20'sinin (91 milyon kişi) evinde el yıkama alanı yok.
 • Doğu Asya'da, şehirlerde yaşayan Endonezyalıların yüzde 28'inin (41 milyon kişi) ve şehirlerde yaşayan Filipinlilerin yüzde 15'inin (7 milyon kişi) evinde ellerini yıkamak için bir alan yok.

UNICEF, tüm dünyada çocukların ve ailelerin uygun el yıkama noktasına erişimini sağlamak için çalışıyor. UNICEF ve DSÖ, 130'u aşkın ülkede el yıkamayı desteklemenin yanı sıra, Herkes için El Hijyeni girişimini de başlattı. Bu girişim kapsamında, el hijyeninin halk sağlığı müdahalelerinin temeli haline getirilmesi amaçlanıyor ve kaydedilen ilerlemeyi hızlandırmak ve sürdürmek amacıyla ulusal yol haritalarının geliştirilmesi destekleniyor. Bu girişim sayesinde, tüm ortamlarda el yıkama noktalarına, suya, sabuna ve el dezenfektanlarına erişim hızla iyileştiriliyor, uygun el hijyeni uygulamalarının benimsenmesi için davranış değişikliği teşvik ediliyor. Uluslararası, ulusal ve yerel paydaşları bir araya getiren bu girişim; uygun maliyetli ürün ve hizmetlerin, özellikle de savunmasız durumdaki ve dezavantajlı topluluklarda erişilebilir ve sürdürülebilir olmasını sağlamayı amaçlıyor.

###

Editörlere Notlar:

Fotoğraflar ve b-roll için tıklayınız.

El yıkamayla ilgili daha fazla detay için tıklayınız.

Herkes için El Hijyeni girişimiyle ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

El yıkama alanlarına erişime ilişkin veriler, UNICEF ve DSÖ’nün Ortak İzleme Programı raporlarından elde edildi. WASH olanaklarının eksikliği nedeniyle ishalden ölen çocuklara ilişkin veriler; Dünya Sağlık Örgütü'nün yetersiz su, sanitasyon ve hijyenden kaynaklanan hastalıklara ilişkin değerlendirmesine ve BM'nin Kuruluşları Arası Çocuk Ölümleri Grubu'nun çocuk ölümlerine ilişkin en son hesaplamalarına dayanıyor.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.