UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Khodr'un Refah ve Kuzey Gazze'de yoğunlaşan çatışmalara ilişkin açıklaması

15 Mayıs 2024

AMMAN, 14 MAYIS 2024 – "Refah'ta ve Gazze Şeridi'nde çatışmalar tırmanırken yüz binlerce çocuğun acısı katlanarak artıyor. Son 218 gündür aralıksız devam eden çatışmalar, çocuklar için bitmeyen bir kâbusa dönüştü. Çocukların kendi seçimleri olmayan bu savaşta sivil kayıp olarak görülmesini asla kabul edemeyiz.

"Refah'ta uzun süredir korkulan askeri operasyon geçen hafta başladı. 448.000'den fazla insan,  El-Mevasi ve Deyr el Balah gibi güvenli olmayan bölgelere göç etmek zorunda kaldı. Bu sırada, kara operasyonları ve ağır bombardımanlar, Gazze'nin kuzeyine kadar yayıldı. Cebaliye mülteci kampı ve Beyt Lahia gibi bölgelerde yıkıma yol açtı. Bölgede 64.000’ü aşkın kişi, harap olmuş evlerini terk etmek zorunda kaldı.

"Siviller; bu olaylardan önce de zaten bitkindi, yetersiz besleniyordu ve çok sayıda travmaya maruz kalmıştı. Şimdi ise evlerinin yıkıntıları arasında ölüm, yaralanma ve göç tehlikesi ile karşı karşıyalar. Gazze Şeridi'ndeki tüm insanların can simidi olan insani operasyonlar da artık tehlike altında.

"Çatışmaların tırmanmasından bu yana, UNICEF, Gazze Şeridi'ne yardım ulaştırma konusunda giderek daha fazla zorlukla karşı karşıya kalıyor. Yakıt kıtlığı, kritik bir sorun olmaya devam ediyor.

"Kemal Advan, El Avda ve Endonezya Hastanesi de dahil olmak üzere kuzeydeki tahliye bölgelerindeki büyük hastaneler, çapraz ateş altında kaldı. Bu durum, kritik tıbbi malzemelerin dağıtımını ciddi şekilde kesintiye uğrattı ve çok sayıda insanın tehlike altında kalmasına yol açtı. Kıtlık riski ile karşı karşıya olan insanlar, şu an her türlü yardımdan mahrum bırakılmış durumda.

"Gazze'deki insanların temiz suya ve sıhhi koşullara erişimi konusunda da çok endişeliyim. Kuzeyde, hayati önem taşıyan kuyular büyük hasar görürken, Refah'ta sekizden fazla tesis çöktü. Bu durum, yaklaşık 300.000 kişiyi etkiliyor. Çoğu kirli su içmek zorunda kalacak ve bundan ötürü ciddi şekilde hastalanma riskine maruz kalacak. Su bulunmadığında, en çok acıyı yine çocuklar çekecek.

"Sınır kapıları hızla açılmalı ve insani yardım kuruluşlarının güvenli bir şekilde hareket etmesine izin verilmelidir. Gazze'deki tüm çocukların ihtiyaç duyduğu kritik hayat kurtarıcı yardımlar sağlanmalıdır. Aksi takdirde, şimdiye kadar tanık olduğumuzdan daha büyük bir trajediyle karşı karşıya kalacağız. Bu tür bir sonuçtan kaçınmak için acilen harekete geçmemiz gerekiyor.

"Yedi aydan fazla süren çatışmalar nedeniyle on binlerce insan hayatını kaybetti. Sayısız ateşkes çağrısına rağmen, şiddet olayları halen devam ediyor. Artık silahların susması ve çocuk haklarına saygı gösterilmesi büyük bir önem taşıyor. Gazze’de akıl almaz bir dehşete sürüklenen çocuklar, acil ateşkesi ve barışçıl bir gelecek şansını hak ediyor."

###

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10
Tülay Güler
Communication Officer
UNICEF in Türkiye
Telefon: +90 532 773 71 96

UNICEF hakkında

UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için www.unicef.org.

UNICEF’i TwitterFacebookInstagram ve YouTube üzerinden de takip edebilirsiniz.