Küresel açlık krizinden en çok etkilenen 15 ülkede her dakika bir çocuk şiddetli kötü beslenme sorunuyla karşı karşıya kalıyor

G7 zirvesi öncesinde UNICEF, şiddetli zayıflık nedeniyle ölüm riski altındaki 8 milyon çocuğun acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1,2 milyar ABD doları çağrısında bulundu

22 Haziran 2022
UN0640824
UNICEF/UN0640824/Dejongh

NEW YORK, 23 Haziran 2022 Dünya liderleri G7 zirvesinde buluşmaya hazırlanırken, UNICEF, açlık krizinden etkilenen 15 ülkede 5 yaşın altındaki yaklaşık 8 milyon çocuğun, tedavi edici gıda ve bakıma acil olarak ulaşamadıkları takdirde şiddetli düzeyde aşırı zayıflık nedeniyle ölüm riski altında olduğu ve sayının her geçen dakika arttığı konusunda uyarıyor.

Yılın başından bu yana tırmanan küresel gıda krizi, Afrika Boynuzu ve Orta Sahel de dahil olmak üzere krizin etkilerini yoğun biçimde yaşayan 15 ülkede 260.000 çocuğu daha (her 60 saniyede bir çocuğu) şiddetli düzeyde aşırı zayıflık sorunu ile karşı karşıya bıraktı. UNICEF geçen ay da yetersiz beslenme sorunu yaşayan çocukların sayısının ‘fiilen tehlikeli düzeye’ ulaştığına dair uyarıda bulunmuştu. Aşırı zayıflık durumundaki bu yükseliş de daha önceki sayılara eklenmiş oldu.

UNICEF Genel Direktörü Catherine Russell, konuyla ilgili açıklamasında “Çocuklarda artık aşırı düzeyde zayıflık konusunda alarm verici bir noktaya ulaştığımızı görüyoruz. Gıda yardımı çok önemli ama aç çocukları buğday çuvallarıyla kurtaramayız. İş işten geçmeden bu çocuklara iyileştirici tedavi ile ulaşmamız gerekiyor” dedi.

Ukrayna’daki savaşın neden olduğu gıda fiyatlarındaki yükseliş, bazı ülkelerde iklim değişikliği nedeniyle süregelen kuraklık, zaman zaman çatışmalarla birleşiyor ve COVID-19’un devam eden ekonomik etkisi de, dünya çapında çocukların gıda ve beslenme güvensizliğini artırmaya devam ediyor. Bu da 5 yaşın altındaki çocuklar için feci düzeylerde kötü beslenme sorununa neden oluyor. UNICEF ise bu duruma cevaben en çok etkilenen 15 ülkedeki çabalarını arttırıyor. Afganistan, Burkina Faso, Çad, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Etiyopya, Haiti, Kenya, Madagaskar, Mali, Nijer, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Sudan ve Yemen, çocuk ölümlerinde patlama yaşanmasını önlemek ve şiddetli düzeydeki aşırı zayıflık durumunun uzun vadeli zararını azaltmaya yardımcı olmak üzere bir hızlandırma planına dahil edilecek.

Çocukların boylarına göre çok zayıf kaldığı şiddetli düzeydeki aşırı zayıflık durumu, yetersiz beslenmenin en görünür ve ölümcül hali. Bağışıklık sistemlerinin zayıflaması, iyi beslenmiş çocuklara kıyasla 5 yaşın altındaki çocuklarda ölüm riskini 11 kata kadar arttırıyor.

UNICEF, 15 ülkede en az 40 milyon çocuğun ciddi düzeyde güvensiz beslenme durumuyla karşı karşıya olduğunu, diğer bir deyişle erken çocukluk döneminde büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duydukları minimum çeşitlilikteki besini alamadıklarını tahmin ediyor. Ayrıca 21 milyon çocuk için de ciddi düzeyde gıda güvencesizliği söz konusu. Bu da çocukların minimum gıda ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli gıdaya erişimlerinin olmaması anlamına geliyor ve çocuklar şiddetli düzeyde aşırı zayıflık riski altında kalıyor.

Öte yandan, şiddetli düzeydeki aşırı zayıflığı tedavi etmek için kullanıma hazır tedavi edici gıdaların fiyatı, ham içerik fiyatlarındaki keskin yükseliş nedeniyle son haftalarda yüzde 16 arttı ve 600.000 kadar çocuğu daha hayat kurtaran tedaviye erişimden mahrum ve ölüm riskiyle karşı karşıya bıraktı.

Liderler G7 zirvesinde buluşmaya hazırlanırken, UNICEF aşağıdaki eylemler için 1,2 milyar ABD doları çağrısında bulunuyor:

  • Gebeler ve küçük çocuklarda anne ve çocuk beslenmesini korumaya yönelik önleme programları, şiddetli düzeyde aşırı zayıflık sorunu olan çocuklar için erken teşhis ve tedavi programları da dahil olmak üzere, krizin en fazla etkilediği 15 ülkede milyonlarca çocuk ölümünün önüne geçmek için temel beslenme hizmetleri ve bakım paketinin sunulması ve kullanıma hazır tedavi edici gıdaların tedariki ve dağıtımı.
  • Şiddetli düzeyde aşırı zayıflık sorunu yaşayan çocukların acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere önleyici beslenme müdahalelerinin yanı sıra tedavi edici gıdaları da içeren bütçe tahsisleri vasıtasıyla tüm küresel gıda krizi müdahale planlarında şiddetli düzeyde aşırı zayıflığın önlenmesine ve tedavisine öncelik verilmesi.

Russell, açıklamasına şöyle devam etti: “Bir çocuğun ‘şiddetli düzeyde aşırı zayıf’ olmasının ne anlama geldiğini tarif etmek zor, ancak bu ölümcül durumdan mustarip bir çocukla karşılaştığınızda, ne olduğunu anlıyorsunuz ve asla unutmuyorsunuz. G7 Bakanlar Toplantısı için Almanya’da bir araya gelen dünya liderlerinin bu çocukların hayatlarını kurtarma yönünde harekete geçmeleri için küçük bir fırsat penceresi var. Kaybedecek zaman yok. Kıtlığın ilan edilmesini beklemek, çocukların ölmesini beklemektir.”

###

Editörlere Not

Çocuklarda aşırı zayıflığın artış oranı, Ulusal Beslenme Kümesi tahminlerinde (Burkina Faso, Çad, Mali, Nijer, Nijerya ve DRC), Entegre Faz Sınıflandırması Akut Kötü Beslenme Analizlerinde (Kenya, Somali, Güney Sudan, Yemen, Madagaskar ve Haiti), Çocuklar için İnsani Yardım Çağrıları (Etiyopya, Afganistan) ve İnsani İhtiyaçlara Genel Bakış’ta (Sudan) yer alan kamuya açık tahminlere dayanmaktadır. Ocak ve Haziran 2022’de şiddetli düzeyde aşırı zayıflık sorunu yaşayacağı öngörülen toplam çocuk sayısının, 260.259 artışla sırasıyla 7.674.098 ve 7.934.357 olduğu tahmin edilmişti.

UNICEF ayrıca, küresel gıda krizinin bir sonucu olarak, büyük ölçüde temel besin maddelerinin ve bunların ham maddelerinin fiyatlarındaki yükselişten dolayı çocuklarda görülen aşırı zayıflığın tedavi maliyetinin şimdiden yüzde 16 oranında arttığını tahmin ediyor.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.