Gavi’nin İleri Piyasa Taahhüdü sayesinde Pnömoni aşısının fiyatı düşük gelirli ülkelerde çarpıcı bir şekilde düştü

UNICEF ve Hindistan Serum Enstitüsü (SII) arasında yapılan yeni tedarik anlaşması ile konjuge pnömokok aşısı (PCV), doz başına 2 Amerikan Dolarından temin edilebilecek. Bu da Gavi’nin İleri Piyasa Taahhüdündeki başlangıç fiyatından %43 daha düşük.

18 Haziran 2020
newborn
UNICEF/UNI235489/Willocq

Cenevre, 12 Haziran 2020 – Dünya çapında düşük gelirli ülkeler; UNICEF, Gavi’nin satın alma ortağı ve Hindistan Serum Enstitüsü (SII) arasında yapılan yeni tedarik anlaşması sayesinde pnömoninin başlıca nedenine karşı koruma sağlayan hayat kurtarıcı konjuge pnömokok aşılarını doz başına 2 Amerikan dolarından temin edebilecek. Belirlenen yeni fiyat, Gavi’nin İleri Piyasa Taahhüdü (AMC) programının başlangıcında belirlediği US$3,50 dolarlık fiyattan %43 daha düşük.                                                              

Tedarik anlaşması, Küresel Aşı İttifakının AMC programı kapsamında hayata geçirilen sekizinci anlaşma olup aynı zamanda gelişmekte olan ülkelerden bir imalatçının da yer aldığı ilk anlaşma niteliğinde. Anlaşma kapsamında, Hindistan’dan bir imalatçı önümüzdeki on yıl boyunca Gavi’nin desteklediği ülkelere her yıl için on milyon PCV dozu temin edecek. Pnömokok bakterisi; ağır pnömoninin başlıca nedeni ve dünya genelinde hastalıkların ve ölümlerin de önemli bir sebebi. Bu ölümlerin büyük bir çoğunluğu, düşük gelirli ülkelerde meydana geliyor ve iki yaş altı çocukları orantısız bir şekilde etkiliyor.

Bu yıl son bulacak olan AMC programı, 2009 yılında bağışçı İtalya, Birleşik Krallık, Kanada, Norveç ve Bill & Melinda Gates Vakfının destekleriyle Gavi tarafından başlatıldı. PCV gibi kompleks aşılar en yüksek hastalık oranlarına sahip olan ülkelere, genellikle aşının sanayileşmiş ülkelerde piyasaya sürülmesinden 10 ila 15 yıl sonrasında ulaşıyor; AMC programının amacı ise, piyasanın açıkça başarısız olduğu bu konuya çözüm getirmek. AMC programı, özellikle gelişmekte olan ülkelerin epidemiyolojik bağlamlarına uygun aşılar için araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarına teşvik sağladı. Ayrıca AMC kapsamında, hem doz başına karşılanabilir bir fiyat belirlemek hem de düşük gelirli ülkelerin taleplerini karşılamak için üretim kapasitelerinin artırılmasına yönelik destek sağlandı.

On yıl sonra, sonuçlar net şekilde ortaya çıkıyor: PCV aşısı artık düşük gelirli 60 ülkede mevcut, bu ülkelerde aşılama oranı %48’e yükselerek %47 olan dünya ortalamasının da üzerine çıktı. Tahminlere göre, 2020 sonu itibariyle 225 milyondan fazla çocuk aşılanmış ve 700.000’den fazla ölüm önlenmiş olacak. Bu anlamda AMC, PCV fiyatlarının istikrarlı bir şekilde düşürülmesinde katalizör görevi gördü ve bu sekizinci tedarik anlaşması sayesinde pazara yeni bir imalatçının girmesine de vesile oldu. Böylelikle PCV aşısı, Gavi’nin de desteklediği ülkelerde rekor nitelikte bir düşük fiyatla bu yılı kapatacak. Hem Gavi’nin hem de düşük gelirli ülkelerin milyonlarca dolarlık tasarruf yapacağı tahmin ediliyor.  

“Bu çok güzel bir haber. Oldukça etkili ve hayat kurtarıcı bir aşıyı artık dünyanın en yoksul ülkeleri de alabilecek ve bu durum, şu ana kadar belirlediği tüm hedefleri gerçekleştiren Gavi’nin Pnömokok AMC programının başarılı olduğunun bir göstergesi,” diyen Gavi Aşı ve Sürdürülebilirlik Direktörü Aurelia Nguyen, bu vizyoner model sayesinde, zengin ve yoksul ülkelere aynı anda yeterli sayıda aşı tedarik edebilecek sağlıklı bir PCV aşısı piyasasının oluştuğunu, bunun sonucunda yüz milyonlarca çocuğun artık dünyanın en ölümcül hatalıklarından birine karşı korunabildiğini sözlerine ekledi.

Pnömoninin çocuklar arasında en fazla ölüme yol açan hastalık olduğunu, her 39 saniyede  bir çocuğun hayatını bu yüzden kaybettiğini belirten UNICEF Tedarik ve İhale Direktörü Etleva Kadilli, kalite güvencesi sağlanmış bu konjuge pnömokok aşısını bu kadar uygun bir fiyatla tedarik ederek milyonlarca çocuğun hayatını kurtarabileceklerini ifade etti. Kadilli, ayrıca “Yenilikçi yaklaşımımız ile sektöre teşvikler vererek bu aşıyı herkes için erişilebilir kılacak şekilde piyasaya sürebildik. Bu sayede, orta gelirli ülkeler dahil, daha önceki yüksek fiyatlandırmadan dolayı bu aşıyı rutin bağışıklama programlarına dahil edememiş olan birçok ülke, tüm çocukların aşıya erişimini hızlandıracak makul fiyatlı bir seçeneğe kavuşmuş oldu” dedi.

“Gavi’nin yenilikçi mekanizmalar geliştirme taahhüdünün ve bağışçılarımızın bunlara destek olma taahhüdünün dünya çapında en savunmasız çocukların hayatları üzerinde çarpıcı ve olumlu bir etki yarattığını görmek inanılmaz güzel,” diyen Gavi Kaynak Seferberliği, Özel Sektör Ortaklıkları ve Yenilikçi Finansman Direktörü Marie-Ange Saraka-Yao, bu başarılı programın dünyanın en yoksul ülkelerinin COVID-19 aşılarına en zengin ülkelerle aynı zamanda erişebilmesine yardımcı olmak için model olarak kullanılabileceğini, bunun salgını yenmek için gösterilen küresel gayretlerin ayrılmaz bir parçası olduğunu dile getirdi.

Geçen hafta düzenlenen Küresel Aşı Zirvesinde, Gavi, COVID-19 Aşıları için İleri Piyasa Taahhüdünü (Gavi Covax AMC) başlattı. Gavi Covax AMC, geliştirilmesi beklenen COVID-19 aşılarını yeterli miktarlarda üretebilmeleri için aşı üreticilerine destek sağlayacak ve gelişmekte olan ülkelerin aşıya erişimine imkân tanıyacak yeni bir finansman aracı.

 

Editörlere Notlar

Koronavirüs ve aşılara ilişkin fotoğraflara ve b-roll’a buradan ulaşabilirsiniz.

Küresel Aşı İttifakı Gavi Hakkında

Aşı İttifakı Gavi, ölümcül hastalıklara karşı dünyadaki çocukların yarısının aşılanmasını sağlayan kamu-özel sektör ortaklığıdır. Gavi; 2000 yılında kuruluşundan bu yana, bütün bir neslin aşılanmasına yardımcı oldu, 760 milyondan fazla çocuğun aşı olmasını sağladı ve 13 milyonu aşkın ölümü önledi. Gelişmekte olan 73 ülkede, çocuk ölümlerinin yarı yarıya azaltılmasına yardımcı oldu. Bunun yanı sıra, sağlık sistemlerini destekleyen ve Ebola, kolera, menenjit ve sarı humma aşıları için küresel stokları finanse eden Gavi, küresel sağlık sisteminin iyileştirilmesinde de önemli bir rol oynuyor. 20 yıllık ilerlemeden sonra, Gavi milyonlarca daha fazla yaşamı kurtarmak, salgınları yayılmadan önce önlemek ve ülkelere kendi kendine yetme yolculuğunda yardımcı olmak amacıyla artık yeni nesillerin korunmasına ve halen geride bırakılan aşılanmamış çocuklara ulaşmaya, yenilikçi finansman yöntemlerini ve drone’lardan biometriğe kadar en son teknolojiyi kullanmaya odaklanıyor. Gavi hakkında daha fazla bilgi için www.gavi.org adresini ziyaret edebilir, Facebook ve Twitter üzerinden bizi takip edebilirsiniz. Küresel Aşı İttifakı, gelişmekte olan ülkeleri ve bağışçı hükümetleri, Dünya Sağlık Örgütü’nü, UNICEF’i, Dünya Bankası’nı, aşı endüstrisini, teknik kurumları, sivil toplumu, Bill & Melinda Gates Vakfını ve özel sektördeki diğer ortakları bir araya getiriyor. Bağışçı hükümetlerin ve Gavi’nin çalışmalarına kaynak ayıran diğer önde gelen kuruluşların tam listesine buradan ulaşabilirsiniz. media@gavi.org adresine e-posta göndererek Gavi’nin basın kitini talep edebilirsiniz.

 

 

İrtibat Kişileri

Sabrina Sidhu
UNICEF New York
Telefon: +1 917 476 1537
Marixie Mercado
UNICEF New York
Telefon: +1917 213 5188

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.