"Güçlü Kızlar ile Güçlü Yarınlar" Hayal Değil

Bu sene dördüncüsü düzenlenen Dünya Kız Çocukları Günü Konferansı, “Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar: Kız Çocuklarının Bilim, Sanat ve Spor Yoluyla Güçlenmesi” temasıyla gerçekleşti.

11 Ekim 2018
UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle/Philippe Duamelle, UNICEF Representative to Turkey
UNICEF
UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle

İstanbul, 11 Ekim 2018 – Dünya Kız Çocukları Günü Konferansının Aydın Doğan Vakfı, UNICEF, UNFPA ve UN Women tarafından Hilton Convention Center’da dördüncüsü gerçekleştirildi. Konferans; kız çocuklarının geleceği şekillendirebilen ve toplumları dönüştüren bireyler olmaları önündeki engelleri kaldırmak, potansiyellerini ortaya çıkarmak ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda duyarlılık oluşturmaya odaklandı.  Gün içindeki panellerde; bilim, sanat ve spor alanlarında ulusal ve uluslararası başarı kazanmış ve kız çocuklarına örnek olan değerli konuşmacılar, kendi başarı hikâyelerini ve görüşlerini paylaştı. Panellerdeki tartışmaların ortak noktasını ise; bilim, sanat ve sporun eğitimle birleşmesinin kız çocukları ve toplumların gelişimine yaratacağı katkılar oluşturdu.
 
Konferansın açılış konuşmasını yapan Aydın Doğan Vakfı Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı: “Bugünün kız çocuklarının eğitim, spor, sanat ve bilim alanlarında kendilerini geliştirerek yarının güçlü ve etkili kadınları olmalarının önünde duran kalıplaşmış sosyal normların ve önyargıların değişmesi bizlerin elinde. Kız çocuklarımızın tam ve eşit haklara sahip olmaları ile ilgili konuları gündeme taşıyarak tartışmamız, kamuoyunun dikkatini çekecek projeleri ortaya koymaya devam etmemiz ve böylelikle yarının başarılı kadınlarını desteklemek için gerekli duyarlılıkları yaymaya devam etmemiz ‘ihtiyacımız olan değişim için’ son derece önemli.Birer dünya vatandaşı olarak her birimiz ailesine, topluma, ülkesine; düşünerek, çalışarak ve üreterek katkı sağlayan, yenilikler getiren güçlü kadınlar yetiştirmek için kız çocuklarımızın yanında olmaya devam etmeliyiz” mesajını verdi.
 
Kızlara yapılan yatırım insanlığa yapılan yatırımdır
UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle iseaçılış konuşmasında “Veriler ortada. Günümüzde hala 131 milyon kız çocuğu okula gidemiyor. 15-29 yaş aralığındaki genç kadınlar istihdam ve eğitime erişim konusunda erkeklere kıyasla üç kat daha fazla dezavantaj yaşıyorlar. 20 yaş altındaki her 10 genç kızdan biri ise cinsel şiddete maruz kalıyor. Bütün bu veriler, günümüzde insanlığın yarısının sistematik biçimde geri bırakıldığını, farklı türlerde ayrımcılık ve eşitsizliğe maruz kaldıklarını gösteriyor. Ancak bu geriye döndürülemeyecek bir durum değil. Ancak birlikte çalışarak sahici ve kalıcı olumlu değişimler yaratabiliriz. Unutmayalım ki, kız çocuklarının eğitimine ve esenliklerine yatırım yaptığımızda, yalnızca onların geleceğine değil aynı zamanda insanlığın da geleceğine yatırım yapmış oluruz” dedi. 
 
Konferansın Konuk Konuşmacısı Zainab Salbi Mesajlarıyla İlham Verdi
Kadınları sosyal ve ekonomik olarak destekleyen ve güçlendiren çalışmalarını 10 farklı ülkede yaklaşık 420 bin kadın için sürdüren Women for Women örgütünün kurucusu Zainab Salbi, konferansta gerçekleştirdiği konuşmada kız çocuklarının ve kadınların güçlenmesinin önemini kendi hayat hikayesinden esinlenerek anlattı.
 
Değerli çalışmalarıyla yakın zamanda Foreign Policy Magazine tarafından hazırlanan “100 Küresel Düşünen Lider” listesine dahil edilen Salbi, konferansa katılmak için özel olarak Türkiye’ye geldi. Salbi, “Daha İyi Bir Dünya için Değişimin Temsilcileri; Kız ve Erkek Çocukları” konulu konuşmasında birbirinden önemli mesajları katılımcılara aktardı.
 
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Program Koordinatörü Meltem Ağduk, “Güçlü bir toplum ancak kız çocuklarının gücü açığa çıkarıldığında oluşur. Bu da  kanunların, ulusal ve uluslararası hedeflerin birbirleri ile uyumu ve toplumların, devletlerin, ulusal ve uluslararası kurumların ve bireylerin birlikte çalışması ile sağlanır” dedi.
 
UN Women Türkiye Ofisi Direktör Vekili Dr. Sabine Freizer yaptığı konuşmada “Kız çocukları için ilerleme, refah ve adaletin olduğu sürdürülebilir bir dünya yaratmak için bir taahhüt paylaşıyoruz. Sanat ve spor, kız çocuklarının güçlenmesini teşvik eden alanlar. Kız çocukları sanat ve sporla özgüven geliştirebilir, zindelik kazanır, takımın bir üyesi, liderliği ve rol model olmayı öğrenir. Bizim sorumluluğumuz, onların potansiyellerini gerçekleştirmelerine destek olmak, hem kendi geleceklerini hem de toplumun geleceğini inşa etmelerine yardımcı olmaktır” dedi.
 
Dünyaca Ünlü İsimler Panellerde Bir Araya Geldi
 4. Dünya Kız Çocukları Konferansı ‘Yaratıcılık ve Enerji Kaynakları: Sanat ve Sporda Kız Çocukları’, ‘Yaşam ve Özgürleşme İçin Rehberimiz: Kız Çocuklarının Güçlenmesinde Bilim ve Teknoloji’, ‘Çocuk ve Gençler Rol Modelleriyle Buluşuyor’ panellerinde önemli isimlere ev sahipliği yaptı.
 
Sanat ve spor paneli;İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Dr. Yeşim Gürer Oymak, Baksı Kültür Sanat Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Barış için Müzik Vakfı Kurucusu Dr. Yeliz Baki ve milli voleybolcu Naz Aydemir Akyol’un katılımıyla gerçekleşti. 
 
Bilim ve teknoloji oturumunda; Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Batuhan Aydagül, Facebook Ülke Direktörü Derya Özkaya Matraş, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Bölgeleri Araştırmacısı Doç. Dr. Burcu Özsoy kız çocuklarının güçlenmesi için neler yapılması gerektiği konusunda fikirlerini paylaştılar.
 
Çocuk ve gençler rol modelleriyle buluşuyor panelinde;Eskrim Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonu Deniz Selin Ünlüdağ, 400 metre Paralimpik Koşucusu Öznur Alumur, ünlü sanatçılar Azra Akın, Songül Öden ve Edis Görgülü’nün genç öğrenciler ile bir araya gelmesiyle gerçekleşti.
 
Konferansa Sanat ve İlham Dolu Etkinlikler Damga Vurdu
Mardin - Mezopotamya Sirk ve Sokak Sanatları Grubu, Barış için Müzik ve Gizem Nalbant konferansta sergiledikleri performanslarla katılımcılara keyif dolu bir gün yaşattı.
 
“Ben İstersem” Kitabı Okuyucuları ile Buluştu
Aydın Doğan Vakfı ve Doğan Egmont yayıncılık iş birliği ile Türkiye’nin ünlü kadın yazarlarının hikayelerini bir araya getiren “Ben İstersem” kitabı ilk kez Dünya Kız Çocukları Konferansı’nda okuyucular ile buluştu. Güçlü kızlar güçlü yarınlar için hikayeleri; Canan Tan, Deniz Erbulak, Feyza Hepçilingirler, Gülten Dayıoğlu, İpek Ongun, Karin Karakaşlı, Şebnem İşigüzel ve Şermin Yaşar kaleme alırken, kitabı çizer Dilem Serbest resimledi.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.