Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce
Wspieramy rodziny, które uciekły przed konfliktem zbrojnym i prawa każdego dziecka w Polsce.

- Available in:
- English
- Українська
- Polish
Wojna w Ukrainie spowodowała wysiedlenie się rodzin na skalę i szybkość niespotykaną od II Wojny Światowej. Prawie 9 milionów uchodźców przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski od 24 lutego 2022. Spośród prawie 4 milionów uchodźców, którzy przebywają na terenie całej Europy, ponad 1,6 miliona mieszka w Polsce, podczas gdy rzeczywista liczba uchodźców może być jeszcze wyższa. Około 90% uchodźców w Polsce to kobiety i dzieci.
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce powstało w marcu 2022 roku w rekordowym czasie, aby wspierać rodziny uciekające z terenów objętych wojną. Współpracujemy z władzami krajowymi i gminnymi, a także z lokalnymi organizacjami, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, naukę i zdrowie. Od bezpiecznych przestrzeni „Blue Dot” na przejściach granicznych po zapewnienie dzieciom możliwości chodzenia do szkoły i korzystania z opieki zdrowotnej – pomagamy wszystkim rodzinom przyjmującym schronienie. Opowiadamy się za prawami każdego dziecka w Polsce - szczególnie tym, które potrzebują naszego wsparcia najbardziej.
Odwiedź naszą stronę internetową Spilno, aby uzyskać najnowsze informacje w języku ukraińskim dla rodzin szukających schronienia w Polsce. Odwiedź stronę internetową Komitetu Narodowego UNICEF Polska, aby uzyskać informacje na temat fundraisingu i aby złożyć donację.
Współpraca partnerska z Polską i jej społeczeństwem
Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej oraz kraj wysokorozwinięty, prezentuje szczególnie wyjątkowy kontekst do współpracy. Już od pierwszych dni wojny, UNICEF nie starał się budować swojej własnej strategii pomocy humanitarnej, zamiast tego, od początku współpracujemy z władzami centralnymi i jednostkami samorządowymi w całej Polsce, oraz z organizacjami pozarządowymi, w celu doradztwa technicznego, dostarczenia niezbędnych zasobów oraz szkoleń rozwojowych.
Na poziomie ogólnokrajowym, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji, Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz z Radą Ministrów pracujemy nad wzmacnianiem istniejących już systemów zdolności i wsparcia. Z kolei na poziomie lokalnym, współpracujemy z samorządami nad zwiększaniem zakresu i dostępu do podstawowych usług. Podpisaliśmy plany pracy z 12 miastami, które przyjęły w przybliżeniu 75% uchodźców z Ukrainy. Partnerstwa z organizacjami pozarządowymi i organizacjami obywatelskimi są dla nas również niezmiernie ważne, ponieważ te organizacje dysponują kluczową wiedzą na temat grup docelowych i pozwalają nam dotrzeć do najbardziej potrzebujących, w tym między innymi do dzieci z niepełnosprawnościami oraz do przesiedlonych rodzin Romów w Polsce.
Nasze programy w Polsce
Edukacja

Opis sytuacji
Możliwość nauki i przebywania w bezpiecznej przestrzeni razem z rówieśnikami i nauczycielami nie tylko zapewnia edukację, ale także daje kluczowe poczucia stabilności, normalności i nadziei dzieciom i młodzieży dotkniętych wojną. Naszym priorytetem jest dotarcie do każdego dziecka, które przybyło do Polski w ucieczce przed konfliktem i zagwarantować mu możliwość socjalizacji, rozwoju i nauki.
"Było mi smutno, bo musiałam zostawić koleżanki i zabawki w domu, w Ukrainie. Ale tu w przedszkolu mam nowe koleżanki i mogę się z nimi bawić. I dlatego jestem szczęśliwa."
Kira 6 lat, z Obwodu Żytomierskiego na północy Ukrainy
Rozwiązanie
Nasz program edukacyjny koncentruje się na zapewnieniu wszystkim dzieciom, które uciekły przed wojną w Ukrainie, możliwości nauki i rozwoju. W przeciągu roku istnienia naszego biura opracowaliśmy wiele ścieżek edukacyjnych, które pomogły ponad 900 tys. dzieci i młodzieży podjąć naukę w ramach edukacji formalnej i nieformalnej. Obejmuje to około 200 tys. dzieci, które zostały zapisane do polskich formalnych szkół i przedszkoli i około 500 tys. dzieci, które uzyskały wsparcie w zakresie specjalistycznego rozwoju wczesnodziecięcego, nauki języka polskiego czy edukacji cyfrowej w dedykowanych ośrodkach dla dzieci i młodzieży. Ponad 200 tys. dzieci i młodzieży uczestniczyło również w programach pozaszkolnych w ramach letnich i zimowych obozów organizowanych przez UNICEF, samorządy lokalne i innych partnerów.
Inwestujemy we wzmacnianie polskiego systemu szkolnictwa w celu zwiększania dostępu do wysokiej jakości edukacji. Wraz z samorządami lokalnymi pomagamy zrekrutować i rozmieścić ukraińskich asystentów nauczycieli oraz wyszkolić polskich nauczycieli. Otwieramy i wspieramy pracowanie komputerowe oraz biblioteki, w których rozdaliśmy tysiące tabletów i komputerów wśród dzieci, nauczycieli i szkół. To wszystko aby przyspieszyć naukę języka i zniwelować luki w nauce. Nasze inwestycje są korzystne nie tylko dla dzieci z Ukrainy, ale też z Polski.
Wiele dzieci, szczególnie starszych uczniów, chce kontynuować naukę według oficjalnego ukraińskiego systemu nauczania. UNICEF docenia wartość takiego podejścia i nawiązał współpracę z samorządami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi w celu utworzenia Ośrodków Edukacji i Rozwoju w miastach o dużej liczbie uchodźców. Współpracujemy też z organizacjami pozarządowymi nad prowadzeniem szkół ukraińskich w Polsce.
UNICEF wraz z Fundacją Rozwoju Dzieci oraz lokalnymi samorządami założył Ośrodki Wczesnej Edukacji i Opieki nad Dzieckiem dla najmłodszych w wieku przedszkolnym w całej Polsce. Skorzystało z nich ponad 34,000 w ramach edukacji formalnej, i ponad 12,000 w ramach edukacji nieformalnej. Rozszerzenie systemu edukacji umożliwia matkom i opiekunom pozostawianie dzieci w profesjonalnym środowisku nauki i opieki oraz zyskanie czasu na poszukiwanie zatrudnienia, które wielu z nich jest potrzebne do osiągnięcia niezależności finansowej.
“Tak bardzo się cieszę, że znalazłam świetlicę Spynka, która znajduje się blisko naszego nowego domu... Dzieci są spokojne i czują się bezpiecznie. Pomaga im to zrozumieć, że nie są tu same"
Jana, mama trójki dzieci z Charkowa na Ukrainie, w centrum Wczesnego Rozwoju Dziecięcego w Lublinie
Nasze programy są dostosowane dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dostarczamy szkolenia dla nauczycieli o tym jak najlepiej wspierać uczniów z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. UNICEF wspiera również ośrodki edukacji, rozwoju, terapii i wsparcia psychospołecznego dla dzieci z niepełnosprawnościami w całej Polsce.

Zdrowie

Opis sytuacji
Ważne jest, aby ci, którzy uciekli przed tą brutalną wojną, mieli dostęp do opieki zdrowotnej. Około 90% z ponad 1,5 mln ukraińskich uchodźców zarejestrowanych przez polski rząd to kobiety i dzieci. Jest to kryzys związany z relokacją matek i dzieci, który w znaczny sposób dodatkowo obciążył polski publiczny system opieki zdrowotnej. Niski poziom wszczepienia w Ukrainie oznacza też, że uchodźcy są narażeni na choroby, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom.
Działania UNICEF w Polsce w zakresie ochrony zdrowia koncentrują się na zapobieganiu chorobom poprzez szczepienia, budowanie potencjału i możliwości systemu ochrony zdrowia oraz realizowanie szczególnych potrzeb matek, dzieci i noworodków.
"Uważam, że szczepienia są ważne dla dzieci, dla całej populacji kraju. Myślę, że nawet w czasie wojny nie powinniśmy się zatrzymywać, ponieważ niebezpieczne choroby są nadal w pobliżu."
Kateryna, mama dwójki dzieci z regionu kijowskiego, obecnie mieszkająca w Polsce

Rozwiązanie
Dzięki współpracy z polskim Ministerstwem Zdrowia oraz lokalnymi samorządami, ponad 500 tys. uchodźców otrzymało informacje o podstawowych szczepieniach dzieci w ramach krajowych i lokalnych kampanii. W ramach współpracy z polskim Ministerstwem Zdrowia, zapewniliśmy również wystarczające zapasy najważniejszych szczepionek, tak aby zwiększone zapotrzebowanie ze strony uchodźców nie spowodowało ich niedoborów.
W ramach współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia w Polsce oraz z organizacjami partnerskimi, angażujemy się w kwestię zapewniania rodzinom informacji i dostępu do służby zdrowia. Zapewniliśmy badania przesiewowe dla 10 tys. dzieci będących uchodźcami i ich opiekunów, uznanych za osoby najbardziej potrzebujące.
We współpracy z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy program wspierający podstawową opiekę zdrowotną, obejmujący 250 tys. kobiet i dzieci z Ukrainy. Aby to osiągnąć UNICEF zobowiązał się do pokrycia 50% kosztów świadczeń zdrowotnych udzielanych kobietom i dzieciom, będącym uchodźcami z Ukrainy, dokonywanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia na rzecz świadczeniodawców na terenie całego kraju w okresie od lutego 2023 r. do sierpnia 2023 r. Jest to znacząca inwestycja w zdrowie i dobrostan populacji uchodźczej.
„Moje zabawki zostały tam, w Ukrainie. Tam jest też moje łóżko. Tęsknię za Danią, moim kolegą, z którym się często bawiłem.”
Mikita, 6 lat, po zaszczepieniu w ośrodku zdrowia w Krakowie
W obszarze żywienia niemowląt, współpracujemy z Ministerstwem Zdrowa oraz organizacjami pozarządowymi, aby zachęcić matki do wyłącznego karmienia piersią oraz udzielić informacji i wsparcia, aby uchodźcy byli w stanie karmić i zapewnić opiekę swoim niemowlętom i małym dzieciom w trakcie przystosowywania się do życia w nowym kraju. W ramach współpracy z lokalnymi samorządami i organizacjami pozarządowymi utworzyliśmy również zespoły terapeutyczne składające się z doradców laktacyjnych, neurologopedów, psychologów i fizjoterapeutów na jedenastu oddziałach położniczych w całym kraju, z czego dziesięć z nich posiada banki mleka, będące pierwszym ogniwem pomocy w przypadku trudności laktacyjnych u matek.
Dodatkowo UNICEF dostarczył ciepłe posiłki i przekąski dla dzieci podczas letnich obozów, w przedszkolach, szkołach podstawowych i ośrodkach zakwaterowania.

Wsparcie zdrowia psychicznego

Opis sytuacji
Dzieci uciekające z Ukrainy cierpią z powodu niewidocznych ran wojennych i potrzebują wczesnych i konsekwentnych działań interwencyjnych, które pozwolą zapobiec poważnym problemom ze zdrowiem psychicznym w przyszłości oraz pozwolą rozpocząć nowe życie w Polsce. Psychologiczne żniwo konfliktów jest ogromne - wskaźniki powszechnych zaburzeń psychicznych, takich jak lęk i depresja, mogą się podwoić w sytuacjach kryzysowych. Według badania UNICEF, ponad 60 procent matek, które uciekły z Ukrainy do Polski doświadcza wysokiego lub ekstremalnie wysokiego poziomu niepokoju.
Według danych z września 2022, 86 procent uchodźców zostało oddzielonych od członków najbliższej rodziny przez konflikt, a większość gospodarstw domowych uchodźców w Polsce składa się z kobiet i dzieci.1 Niedawno przybyli uchodźcy wykazują również gorszy stan zdrowia psychicznego, głównie z powodu dłuższego narażenia na konflikt, utraty dobytku lub zniszczenia ich domów.
Zapewnienie wsparcia psychospołecznego dzieciom i kobietom będącym uchodźcami ma kluczowe znaczenie dla ich zdolności do lepszego samopoczucia, przystosowania się do nowego środowiska i ostatecznie odbudowania swojego życia. Takie wsparcie może obejmować doradztwo, terapię grupową i działania, które promują odporność, umiejętności radzenia sobie i więzi społeczne. Wczesne interwencje mogą również pomóc w zapobieganiu rozwoju poważniejszych problemów ze zdrowiem psychicznym.
1 Wielosektorowa ocena potrzeb przeprowadzona przez Międzysektorową Grupę Koordynacyjną i REACH, wrzesień 2022

Rozwiązanie
Wspieranie dobrostanu psychicznego uchodźców pomoże zapobiec długoterminowym negatywnym skutkom w przyszłości, zdrowie psychiczne i wsparcie psychospołeczne są uwzględniane we wszystkich naszych działaniach. Obejmuje to programy społecznościowe ukierunkowane na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie, takie jak infolinie, usługi poradnictwa psychologicznego, ośrodki opieki dziennej i wsparcia, programy rodzicielskie, intensywne wsparcie pracy socjalnej, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia rekreacyjne, specjalistyczną terapię, programy spójności społecznej i naszą pracę nad zwiększeniem możliwości usług dla dzieci niepełnosprawnych.
Nasze holistyczne podejście do zdrowia psychicznego wspiera dzieci, młodzież, ale także ich opiekunów i szerszą społeczność. Nasze programy dotarły do prawie 700 000 dzieci i opiekunów poprzez interwencje w zakresie zdrowia psychicznego, od pierwszej pomocy psychologicznej w centrach wsparcia Blue Dot w ruchliwych obszarach tranzytowych i ośrodkach zakwaterowania, po interwencje środowiskowe w 12 gminach przyjmujących większość uchodźców z Ukrainy. Obejmuje to również zatrudnienie i szkolenie pracowników socjalnych, specjalistów ds. zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego oraz psychologów dziecięcych, w celu zapewnienia specjalistycznego doradztwa jak i skierowania do pomocy psychiatrycznej w razie potrzeby.
UNICEF wspiera również gminy i organizacje pozarządowe w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego za pośrednictwem Centrów Spilno. Te sześć centrów integracyjnych zapewnia szereg usług mających na celu złagodzenie stresu, ułatwienie integracji ze społecznościami przyjmującymi i zwiększenie odporności poprzez przywrócenie normalności w ich codziennym życiu. Obejmuje to dostarczanie niezbędnych informacji, konsultacje prawne i zawodowe, sesje pozytywnego rodzicielstwa, grupy wsparcia rówieśniczego dla nastolatków, terapię sztuką z dziećmi i skierowania do dodatkowych specjalistycznych usług.
Nasze podejście skoncentrowane jest na dziecku. Pracujemy nad wzmocnieniem struktur wsparcia dla dzieci poprzez tworzenie centrów edukacyjnych i ośrodków opieki dziennej. Poprzez to wspieramy rozwój i edukację wczesnodziecięcą. UNICEF pracuje również nad wzmocnieniem zdolności lokalnych psychologów, pielęgniarek środowiskowych i pracowników oświaty do świadczenia różnych usług w zakresie zdrowia psychicznego w ich społecznościach, a także wsparcia psychospołecznego dla ukraińskich dzieci zapisanych do polskich szkół i przedszkoli.
„W domu, w Obwodzie Zaporoskim, pracowałam jako psycholożka. Kiedy dalszy pobyt tam stał się zbyt niebezpieczny, zdecydowałam, że pojadę z moim 10-letnim synem Semenem, do Polski. Bezpośrednio po przyjeździe do Polski baliśmy się wszystkiego. Syren, alarmów, karetek pogotowia. Syn był niezmiernie zestresowany. Teraz jego stan się poprawia, a ja cieszę się, że mogę pomagać innym dzieciom. Doskonale wiem, przez co one przeszły.”
Julia pracuje we wspieranym przez UNICEF ośrodku Słoneczne Przestrzenie Wsparcia ‘’Słońce’’ w Krakowie
Ochrona Dziecka

Opis sytuacji
Dzieci, które zostały zmuszone do ucieczki do Polski, pilnie potrzebują ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami w trakcie podróży i po zamieszkaniu w nowym kraju. Jednym z głównych celów UNICEF-u jest zapewnienie dzieciom, które uciekły przed wojną w Ukrainie, ochrony przed wszelkimi formami przemocy, wyzysku, wykorzystywania i zaniedbania. Współpracujemy z różnymi podmiotami, aby zapewnić dzieciom wysokiej jakości usługi w zakresie opieki i ochrony, zgodnie z ich najlepiej pojętym interesem, oraz by zapewnić dzieciom najbardziej podatnym na zagrożenia dostęp do wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego oraz wsparcia psychospołecznego, którego potrzebują, by przetrwać i rozwijać się, oraz możliwość korzystania z tego rodzaju pomocy.
„W Ukrainie zabierałyśmy dzieci i chowaliśmy się w schronach. Były przerażone. Nie wszystkie rozumiały, co się dzieje i dlaczego musimy się kryć. Teraz, kiedy już jesteśmy w Polsce, dzieci czują się bezpiecznie.”
Walentyna, opiekunka grupy ukraińskich dzieci i dyrektorka wspieranego przez UNICEF łódzkiego domu o charakterze rodzinnym dla najmłodszych ewakuowanych z pieczy instytucjonalnej w Ukrainie

Rozwiązanie
UNICEF współpracuje z władzami centralnymi i jednostkami samorządowymi w całej Polsce w celu wzmocnienia systemu ochrony dzieci oraz poprawy jakości i zakresu usług. Wspieramy pracowników socjalnych proponując im udział w specjalistycznych szkoleniach, programach wzajemnego wsparcia i coachingu.
UNICEF współpracuje również z władzami w celu rozszerzenia zakresu świadczenia wysokiej jakości opieki zastępczej w Polsce. Pomagamy zidentyfikować i wspierać dzieci pozbawione opieki i oddzielone od bliskich, w tym dzieci ewakuowane z placówek opiekuńczych w Ukrainie. Pomagamy również w rekrutacji i szkoleniu nowych rodzin zastępczych.
Zapobieganie przemocy wobec dzieci i przemocy ze względu na płeć oraz reagowanie na jej przejawy jest kluczową częścią naszych działań na terytorium Polski. Wspieramy kobiety i dzieci w dostępie do informacji na temat usług w zakresie ochrony i zapobiegania przemocy wobec kobiet i dzieci. Współpracowaliśmy również z samorządami lokalnymi, aby poprawić zakres i jakość usług skierowanych do ofiar przemocy domowej oraz rodzin w kryzysie.
Współpracujemy z Ministerstwem Sprawiedliwości, aby wzmocnić krajowy wymiar sprawiedliwości i zapewnić dzieciom w Polsce, w tym dzieciom będącym uchodźcami, dostęp do wymiaru sprawiedliwości uwzględniającego potrzeby dzieci. Nasza współpraca obejmuje zapewnianie dostępu do pomocy prawnej, szkolenia dla pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz upowszechnianie informacji na temat praw dziecka wśród dzieci.
Ponad to za pośrednictwem siedmiu centrów Blue Dots prowadzonych przez UNICEF w Polsce zapewniliśmy ponad 570tys. usług dzieciom i rodzinom uciekającym przed wojną w Ukrainie, które obejmowały wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcie psychospołeczne, możliwość korzystania z przestrzeni przyjaznej dzieciom, dokonywanie zgłoszeń skierowanych do służb zajmujących się ochroną dzieci, jak również udzielanie informacji na temat opieki zdrowotnej, edukacji, zakwaterowania i transportu.
„W Łodzi dzieci przygotowują sobie śniadanie. Pomagają sobie nawzajem zrobić kanapki, a potem sprzątają. Poprzez takie pozornie prozaiczne zadania uczą się, jak zadbać o dom, o wspólnotę, której są częścią i o siebie samych.”
Walentyna, opiekunka grupy ukraińskich dzieci i dyrektorka wspieranego przez UNICEF łódzkiego domu o charakterze rodzinnym dla najmłodszych ewakuowanych z pieczy instytucjonalnej w Ukrainie
Angażowanie, wspieranie i wzmacnianie pozycji młodzieży

Opis sytuacji
Młodzież stanowi znaczną część osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie do Polski. Znajdują się w krytycznej sytuacji. Okres dojrzewania jest i tak czasem pełnym wyzwań, a poważne zakłócenia w życiu i silny stres w tym okresie mogą mieć wieloraki wpływ również na dorosłe życie tych młodych ludzi.
Młodzież znajdująca się w trudnej sytuacji potrzebuje kontynuować naukę i rozwijać swoje umiejętności. Potrzebuje zdrowia i zakwaterowania. Potrzebne jest im wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcie psychospołeczne. Potrzebują również poczucia przynależności i więzi. Potrzebują sprawczości. Potrzebują mieć możliwość wyrażania swoich opinii – i są gotowi odegrać aktywną rolę w działaniach pomocowych.
Zdrowie psychiczne i brak zaangażowania lub partycypacji w życiu społecznym to główne problemy młodych ludzi, którzy zostali wysiedleni ze swoich domów, życia i kraju. Jednakże poprzez aktywne uczestnictwo mogą zostać wzmocnieni do odgrywania istotnej roli w rozwoju własnym, jak również ich społeczności.

Rozwiązanie
UNICEF pracuje nad zaangażowaniem, dodaniem sił i wsparciem młodzieży uchodźczej, w czasie, kiedy zaczynają wracać do życia społecznego i integrować się w Polsce. Ponad 335 tys. młodych ludzi wzięło udział w naszych Programach Rozwoju i Partycypacji Młodzieży.
UNICEF współpracował z harcerzami w Polsce w celu opracowania działań na rzecz młodzieży uchodźczej. Z programów, które obejmowały obozy letnie i zimowe, skorzystało prawie 235 tys. młodych ludzi z Ukrainy. Obejmowały one takie działania, jak pierwsza pomoc, szkolenia z zakresu wolontariatu, wieczory kulturalne, sesje dotyczące zrozumienia ich praw i uprawnień jako uchodźców oraz komunikacji i budowania zespołu.
To było straszne! Z bratem widzieliśmy, jak bombardowano bazę wojskową niedaleko naszego domu. Kiedy przyjechaliśmy do Polski, byłem smutny i bardzo tęskniłem za domem. Nie wychodziłem na dwór, nie chciałem nic robić. Naprawdę się cieszę, że przyjechałem na letni obóz. Wszyscy tutaj są zadziwieni, że jestem jednakowo dobry w balecie jak i w boksie. A to dlatego, że przez ostatnie 6 lat uprawiałem obie te dyscypliny!”
Artem, 12 lat, pochodzi z Sum w Ukrainie
Z zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w czasie wakacji i ferii zimowych skorzystało około 40 tysięcy dzieci i młodzieży. Zostały one zorganizowane przez UNICEF we współpracy z gminami i organizacjami pozarządowymi i stanowiły dla młodych ludzi cenną okazję do przygotowania się do szkoły, a jednocześnie do zabawy i rozpoczęcia lub kontynuowania drogi w kierunku odzyskania równowagi i spokoju.
Ponadto UNICEF daje młodym ludziom narzędzia do wyrażania swoich opinii i obaw. Nasza platforma cyfrowa dla młodzieży U-Report Europe zachęca młodych uchodźców z Ukrainy do korzystania z niej na bieżąco i otrzymywania aktualnych informacji. Za pośrednictwem narzędzia do przesyłania wiadomości w mediach społecznościowych przesyłane są również odpowiedzi na pytania dotyczące dostępu do usług zdrowotnych, edukacyjnych i innych możliwości dostępnych dla nich i ich rodzin w Polsce.
Organizujemy też warsztaty dla młodych ludzi z Ukrainy, podczas których obecni są psychologowie z posługujący się językiem ukraińskim. Te działania rozwijają mechanizmy radzenia sobie z różnymi sytuacjami i wspierają zwiększanie odporności psychicznej. Ponad to, we współpracy z miastami, docieramy do Ukraińców z usługami doradztwa zawodowego.
Zmiany społeczne i behawioralne

Opis sytuacji
Może być trudno podjąć decyzję o zapisie do szkoły, gdy nie wiesz, jak długo twoja rodzina będzie w danym kraju lub zarezerwować szczepienia, gdy twoje karty szczepień zostały w kraju, z którego zmuszony byłeś uciec. Trudno jest znać swoje uprawnienia i prawa jako uchodźcy, jeśli nie zostały ci one wyjaśnione w zrozumiały sposób. Uchodźcy mogą mieć trudności ze znalezieniem informacji o usługach lub czuć się onieśmieleni i zdezorientowani procedurami obowiązującymi w nowym kraju.
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce dociera do rodzin w trudnej sytuacji, które uciekły przed wojną, angażuje je i zbiera od nich informacje zwrotne. Ma to na celu zapewnienie świadomości, zapotrzebowania i dostępu do podstawowych usług wśród uchodźców z Ukrainy. Dotyczy to usług w zakresie edukacji, zdrowia, ochrony przed przemocą oraz wsparcia zdrowia psychicznego.
"Tutaj, do Przemyśla, codziennie przyjeżdżają cztery pociągi z różnych miast Ukrainy. Wszystkie są pełne. Niektórzy ludzie mają już gotowy plan po przyjeździe, ale wiele rodzin potrzebuje większego wsparcia, by zdecydować, co dalej. W tym kontekście, informacje, które dostarczamy są kluczowe."
Tavita, pracownik Blue Dot na dworcu kolejowym w Przemyślu, Polska

Rozwiązanie
Poprzez naszą pracę w zakresie zmian społecznych i behawioralnych dotarliśmy do ponad 3,8 mln osób przybywających do Polski z Ukrainy, przekazując im informacje ratujące życie. Praca ta obejmuje zrozumienie ludzi, do których chcemy dotrzeć, utworzenie jednego źródła zweryfikowanych informacji, oraz promowanie programów i zapewnianie informacji w miejscach, w których będą one widoczne.
UNICEF stworzył witrynę informacyjną Spilno, która dostarcza aktualnych ratujących życie informacji w języku ukraińskim dla rodziców, młodzieży i dzieci przebywających w Polsce. Na stronie zestawiane i publikowane są najnowsze, sprawdzone, pochodzące z zaufanych źródeł informacje na temat niezbędnych usług, kwestii prawnych, pomocy finansowej, zdrowia, edukacji i wsparcia zdrowia psychicznego.
Dzięki naszym wspólnym wysiłkom na rzecz zmiany społecznej i behawioralnej, zaobserwowaliśmy wzrost zapotrzebowania wśród uchodźców na usługi zdrowotne i edukacyjne w całej Polsce. Do ponad 1,5 mln ukraińskich opiekunów w całej Polsce dotarły kampanie mające na celu zwiększenie ich zaufania do bezpieczeństwa szczepionek dla ich dzieci, a nasza kampania Back-to-school (Powrót do szkoły), promująca powrót do szkół, zainicjowana przez UNICEF i partnerów latem 2022 roku, dotarła do ponad 620 tys. osób.
„Widzimy, że po spotkaniach z matkami, na których informujemy je o pozytywnych efektach szczepień, są nimi bardzo zainteresowane i starają się uzupełnić pominięte dawki szczepień.”
Ewelina Tytula, pielęgniarka z Krakowa
Działalność humanitarna

Opis sytuacji
Wojna w Ukrainie pozostawiła rodziny w szoku, rozpaczliwie pragnące bezpieczeństwa i pozbawione podstawowej pomocy. UNICEF jest na miejscu, zapewniając wsparcie i zaopatrzenie dla rodzin będących w potrzebie podczas kryzysowej sytuacji humanitarnej, wynikającej z wojny w Ukrainie. Pozwala to docenić wagę zdecydowanych i terminowych działań humanitarnych w Polsce, które chronią rodziny i dzieci.
Wielu aktualnie przybywających uchodźców ma znacznie bardziej złożone potrzeby niż ci, którzy przyjechali przed nimi. Są wśród nich tacy, którzy nie mieli środków na wcześniejsze opuszczenie kraju lub uciekają z obszarów objętych aktywnymi działaniami wojennymi czy też z terenów okupowanych, a więc znajdują się w szczególnie trudnym położeniu.
"Po długiej i często niezmiernie męczącej podróży przyjeżdżający są zdezorientowani. Przyjazd do nowego kraju, rozpoczynanie życia w nowej, nieznanej rzeczywistości może być zarówno przerażające jak i przytłaczające, zwłaszcza dla uchodźców z dziećmi. W punktach Blue Dots mogą odpocząć i pobawić się w przestrzeniach przyjaznych dzieciom, podczas gdy ich rodzice uzyskują informacje i wsparcie praktyczne, które ma im pomóc w dalszej podróży lub w osiedleniu się.”
Joanna, 23-letnia harcerka z Polski

Rozwiązanie
Udzielamy natychmiastowej pomocy poprzez centra ochrony i wsparcia Blue Dots powołane wspólnie z UNHCR i partnerami. Siedem centrów kierowanych przez UNICEF zostało utworzonych w kluczowych lokalizacjach, w tym na przejściach granicznych, dworcach kolejowych i autobusowych oraz w ośrodkach zakwaterowania. Centra mają kluczowe znaczenie dla naszej działalności. Blue Dots to bezpieczne miejsca, w których kadra ukraińska i polska udziela aktualnych i szczegółowych informacji odnośnie zakwaterowania, transportu i usług.
Doradzają w zakresie praw i uprawnień w ramach statusu ochrony tymczasowej i procedur azylowych oraz pomagają w łączeniu rodzin. Lokalne organizacje pozarządowe, w tym harcerze, odgrywają kluczową rolę w pracy Blue Dots, które są prawdziwym centrum dla osób przybywających z Ukrainy i szukających wsparcia aby zacząć od nowa.
W centrach Blue Dots zapewniono ponad 570 tys. usług dzieciom i rodzinom uciekającym przed wojną z Ukrainy. Obejmowały one zdrowie psychiczne i wsparcie psychospołeczne, korzystanie z przestrzeni przyjaznej dzieciom, przekierowania do odpowiednich placówek w sprawie ochrony dzieci i informowanie o kwestiach z zakresu opieki zdrowotnej, edukacji, zakwaterowania i transportu.
Dzięki naszej współpracy z lokalnymi samorządami i organizacjami pozarządowymi, przekazaliśmy również pakiety pomocowe osobom indywidualnym i rodzinom. Paczki te zawierały podstawowe środki higieniczne i medyczne, jak również artykuły spożywcze. Nasza działalność mająca na celu pozyskiwanie i dystrybucję podstawowych produktów będzie kontynuowana, ponieważ do Polski wciąż przybywają uchodźcy, którzy potrzebują naszego wsparcia.
Najnowsze informacje z Polski
Media

Kontakt dla mediów
Hugh Reilly | hreilly@unicef.org | Szef działu ds. Komunikacji | Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce
Materiały multimedialne z Polski
Polski Komitet Narodowy UNICEF
Dr. Rashed Mustafa Sarwar, Krajowy Koordynator
Dr Rashed Mustafa Sarwar ma ponad 25 lat różnorodnego doświadczenia w pracy z UNICEF i innymi agencjami ONZ w krajach rozwijających się i w okresie transformacji politycznej, a także w krajach o średnim i wysokim dochodzie oraz w ekstremalnych sytuacjach humanitarnych i pokonfliktowych.
Przed podjęciem swojej obecnej funkcji w Polsce, dr Sarwar był Przedstawicielem UNICEF w Malezji i Specjalnym Przedstawicielem w Brunei Darussalam w latach 2020-2022, Przedstawicielem UNICEF w Republice Białorusi w latach 2015-2020 oraz Zastępcą Przedstawiciela UNICEF w Azerbejdżanie w latach 2009-2015. We wszystkich pełnionych funkcjach miał rolę kierowniczą i doradczą w zakresie programowania, polityki i monitorowania standardów UNICEF, a także koordynowania prac z organizacjami międzynarodowymi, rządowymi i społeczeństwa obywatelskiego. W latach 1995-2006 dr Sarwar pracował dla UNHCR w Timorze Wschodnim i Gruzji oraz dla UNWFP w Tadżykistanie, a także dla UNICEF w Azji Południowo-Wschodniej (Timor Wschodni i Mjanma).