Engeli olan çocuklar için 10 eğlenceli aktivite

Evde eğlenerek öğrenin

UNICEF
UN038651
UNICEF/UN038651/Pirozzi
21 Mayıs 2021

Çocukların bir şeylerle meşgul olmasını sağlamak çoğu zaman tam zamanlı bir iş olabilir. Birlikte yapabileceğiniz eğlenceli etkinlik fikirleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Sahip oldukları beceriler her ne olursa olsun, çocukların bir şeyleri öğrenmesinin en iyi yolu oyun oynamaktan geçer. Oyun keşfetmek ve eğlenmektir. Sizlere bu yazımızda, kapalı alanlarda çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz 10 öğretici etkinlik öneriyoruz. Sabırlı olun, dinleyin ve birlikte zaman geçirip öğrenmenin keyfini çıkarın!

 

 1. Bir tepsi veya düz bir zemin üzerine, çocuğunuzun ilgisini çekecek çeşitli oyuncaklar koyun. Duyulara hitap eden oyuncakları ya da düz yüzeylere yapışabilen vantuzlu oyuncakları deneyin. Sünger ve fincan gibi nesneler de kullanabilirsiniz.

2. Topla bir oyun yaratın. Evde top yoksa bir giysi veya bez kullanarak da birlikte bir top yapabilirsiniz. Çocuğunuzun hareket kabiliyetine bağlı olarak ellerinizi veya ayaklarınızı kullanarak oyunu en iyi nasıl oynayabileceğinizi belirleyin.

3. Çocuğunuz bir şeyler yaparken onu videoya kaydedin ve sonrasında bu videoyu ona seyrettirin. Ayrıca bir ses kayıt cihazı kullanarak, çocuğunuzun söylediği şarkıları veya kahkahasını kaydedip, bunu ona dinletebilirsiniz.

4. Çocuğunuzu yemek hazırlamaya yardım etmesi için mutfağa çağırabilirsiniz. Çocuğunuza uygun bir işle ilgileniyorsanız, size yardım etmesine izin verebilirsiniz veya ona sadece plastik bir kap ve kaşık verip sizin hareketlerinizi taklit etmesini de sağlayabilirsiniz.

5. Çocuğunuzun sanatsal yeteneklerini kullanarak ona resim ya da boya yaptırın. Hareket kısıtlılığı olan çocukların kolayca tutabilmesini sağlayan şekillerde büyük fırçalar ve resim malzemeleri var! Ayrıca parmak boyama da eğlenceli bir seçenek olabilir.

6. Oturur halde veya ayakta (çocuğunuzun hareket kabiliyetine bağlı olarak), rahat bir pozisyonda birlikte kitap okuyun. Ayrıca aile fotoğraf albümlerini çıkarıp tanıdık simaları çocuğunuza gösterebilirsiniz. Yastık veya eğimi ayarlanabilir bir sehpa yardımıyla en iyi pozisyonu bulursanız çocuğunuz kendini daha rahat hisseder ve bu da onu başını dik tutmaya teşvik eder.

7. Çocuğunuzun farklı dokularla oynaması için bir tepsiye su ve kum koyun. Tepsiye çeşitli oyuncaklar da ekleyebilirsiniz.

8. Kilden yapılma veya ev yapımı oyun hamurlarıyla oynayın. Farklı kalıplar kullanın ve çeşitli şekilleri kesip bir araya getirerek eğlenin. Kurabiye kalıpları ya da büyük kulplu büyük fincanlar da çocuğunuzun tutuşunu kolaylaştırabilir.

9. Basit yapbozlarla oynayarak veya şekil, renk, sözcük ve sayı kartları yaparak biraz sakin zaman geçirin. Masa veya tepsi gibi düz, pürüzsüz bir yüzey kullanmak bu etkinliği daha kolay kılacaktır.

10. Çocuğunuzla birlikte şarkı söyleyin, dans edin, farklı sesler çıkarın. Çocuğunuzun ritim tutması için evdeki her türlü kap kacağı veya ev yapımı aletleri kullanabilirsiniz.