BTS ve UNICEF Dünya Dostluk Günü’nde gençlere iyilik ve inceliği yaygınlaştırma çağrısında bulundu

Dünyaca ünlü pop grubu okullarda ve çevresinde şiddete son verilmesi çağrısında bulunan bir video yayınladı

30 Temmuz 2019
Dünyaca ünlü pop grubu okullarda ve çevresinde şiddete son verilmesi çağrısında bulunan bir video yayınladı
UNICEF/UN0237874/Nesbitt

Video ve fotoğraf indirmek için: here.

SEUL/NEW YORK, 30 Temmuz 2019 Dünyaca ünlü yıldızlar ve UNICEF destekleyicileri olan BTS BM Dünya Dostluk Günü’nde özel bir video yayınladı. Video, UNICEF’in okullarda ve çevresinde #şiddeteSON kampanyasının bir parçası olarak gençlere başkalarının gününü iyilik ve incelikle güzel bir gün haline getirmeleri çağrısında bulunuyor.

Tüm dünyada, yarısı 13-15 yaşları arasında yaklaşık 150 milyon öğrenci, okullarında ve çevresinde akranlar zorbalığına maruz kaldıklarını belirtmektedir.

Kısa videoda, grup hit parçaları olan “Answer: Love Myself”i söylemekte ve görselde kurgusal olarak çocuklar ve gençler okullarında ve çevresinde şiddet ve zorbalık olaylarını korku içinde yaşamaktadır. Öyküde daha sonra akranlar zorbalığa maruz kalanlara ve incinenlere dostluk, destek ve sevgiyle yaklaşmakta, böylece izleyiciler bir davranış değişikliğine tanık olmaktadır.

BTS: “LOVE MYSELF kampanyamız, her genci kendi içinde sevgiyi bulmaya ve bu sevgiyi başkalarına ulaştırmaya özendirmeyi amaçlamaktadır. Herkesin sevgiyi ve iyiliği paylaşarak şiddete son verme uğraşında görev üstlenmesini istiyoruz” diyor.

Video, BTS ve Big Hit Entertainment'ın LOVE MYSELF kampanyasının bir parçası olarak yayınlanmıştır. Kampanya, UNICEF’in okullarda ve çevresinde #şiddeteSON kampanyasına destek olararak 2 milyon dolar bağış toplamıştır. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında dünyanın dört bir yanından çocuklar ve gençler #şiddeteSON Gençlik Manifestosunu yayınlayarak hükümetlere, öğretmenlere, ebeveynlere ve birbirlerine şiddete son vermeyi desteklemeleri, öğrencilerin okullarda ve çevresinde güvende hissetmelerinin sağlanmasına katkıda bulunmaları, çevreye iyi ve saygılı davranma taahhüdünü yerine getirmeleri çağrısı yapmıştır.

UNICEF çocukları ve gençleri ilk adım olarak gerçek hayatta ya da sanal alemde birisi için güzel bir mesaj yazmaya ve bu mesajı paylaşmaya çağırmaktadır.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore: “Çocuklar ve gençler, kendilerine nazik ve saygılı davranılmasının okulda ve çevresinde kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olduğunu bize defalarca söyledi. Öğrenciler, zorbalık ve fiziksel saldırılardan cezalara, cinsel saldırılardan çevrimiçi tacize kadar her gün çeşitli şiddet olaylarıyla karşılaşmaktadır. Nazik ve iyi niyetli olarak çocuklar ve gençler birbirlerine yönelik desteği ortaya koyabilirler ve birinin gününün daha iyi geçmesini sağlayabilirler. Tek bir çocuğun bile herhangi bir korkusu olmadan okula gidebilmesini sağlama çabalarına destek vermeye devam ettikleri için BTS’ye minnettarız.”

###

Editörlere Notlar:

#şiddeteSON Gençlik Manifestosu bu yılın başlarında Londra’da gerçekleştirilen Eğitim Dünya Forumunda “Öğrenmek için Güvenli” ortaklığı kapsamında hükümet bakanlarına sunuldu. Bu manifestoda öğrenciler, okullarda korunmanın önemine ve buna ilişkin ihtiyaca dikkat çekerken bu talepler de bulunmuşlardır: Öğrencilerin okullarda ve okula gidiş gelişlerde güvenliğini sağlayacak yasal önlemler; öğrenci davranışıyla ilgili net kurallar ve düzenlemeler; belirli ihtiyaçları olan öğrencilere yardımcı olacak eğitilmiş öğretmenler ve danışmanlar ve çeşitliliği ve barış içinde birlikte olmayı destekleyen ortamlar. Öğrencilere yönelik bir başka çağrı da birbirilerine saygılı olmaları, şiddet olaylarını öğretmenlere ve diğer yetkililere bildirme konusunda tabuları kırmaları yönündeydi.

UNICEF, okullarda ve çevresindeki şiddete son verilmesi adına seslerini yükseltmeleri, bu olgunun tamamen sona erdirilmesi için birlikte neler yaptıklarını ve ne gibi çözümlere başvurduklarını bize anlatmaları için tüm dünyadaki gençleri teşvik etmektedir. Daha fazla bilgi için: https://uni.cf/end-violence.

UNICEF okullardaki ve çevresindeki şiddetin sona erdirilmesi için dünyanın her yerinde çalışmalar gerçekleştirmektedir. Kuruluşun #şiddeteSON kampanyası ile “Safe to Learn” (Öğrenmek için Güvenli) bu çabalar kapsamında yer almaktadır. Safe to Learn bir ortaklık olup bu ortaklıkla UNICEF,  Birleşik Krallık Uluslararası Kalkınma Bakanlığı (DFID), UNESCO, Çocuklara Karşı Şiddetle Mücadele Küresel Ortaklığının diğer üyeleri ve UNGEI yer almaktadır.

UNICEF’in #şiddeteSON küresel kampanyası hakkında daha fazla bilgi için: here.

BTS hakkında

Bangtan Sonyeondan ya da “Sahne Ötesi”nin kısaltılmışı olan BTS tüm dünyada milyonlarca hayranı olan Güney Koreli bir gençlik vokal grubudur. Üyeleri RM, Jin, SUGA, j-hope, Jimin, V ve Jung Kook’tur. İlk kez Haziran 2013’te sahneye çıkan grup, kendi ürettikleri özgün müzik, üstün performansları ve hayranlarıyla kurdukları etkileşimle pek çok hayran kazanmıştır ve küresel bir ikon olma yolundadır. LOVE MYSELF kampanyası ve BM’nin “Kendin Konuş” girişimi gibi etkinliklerle pozitif etki aşılanırken, BTS aynı zamanda tüm dünyada milyonlarca hayranını seferber etmiş (ARMY olarak biliniyor), önde gelen listelerde zirveye yerleşmiş, stadyumlardakiler dâhil dünyanın çeşitli yerlerinde konserler vermiş,  Billboard ve Amerikan Müzik Ödülleri gibi prestijli ödüllere layık görülmüştür.

Big Hit Entertainment hakkında

Şubat 2005’te Güney Kore’de CEO ve yapımcı Bang Si-Hyuk tarafından kurulan Big Hit Entertainment'in ana alanı müzik üretimi, sanatçı menajerliği ve yayıncılıktır.  Big Hit’in iş alanındaki girişimleri, yüksek performans sahibi sanatçılarının ürettiklerinden bir dizi içerik geliştirmektedir. Bunların arasında küresel erkek vokal grubu BTS ve gruba son eklenen TOMORROW X TOGETHER de yer almaktadır. Big Hit, ‘İyileşmek için Müzik ve Sanat’ adlı misyonu kapsamında içerik aracılığıyla pozitif etki aşılamaya çalışırken aynı zamanda tüm dünyadaki müzik tutkunlarına gönence ve esin sağlamaktadır.


Daha fazla bilgi için:

Helen Wylie, UNICEF New York, Tel: +1 917 244 2215, hwylie@unicef.org

 

İrtibat Kişileri

Helen Wylie
UNICEF New York
Telefon: +1 917 265 4516
Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.