Kancelář UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v České republice

Podporuje rodiny, které uprchly před válkou, a zasazuje se o ochranu práv všech dětí v České republice

UNICEF
Ukrainian girl in Czech Republic
UNICEF

Válka na Ukrajině donutila téměř 8 milionů lidí, převážně žen a dětí, opustit své domovy a hledat bezpečí v sousedních zemích. Více než 450 000 z nich dočasně našlo svůj domov v České republice. Solidarita vůči lidem z Ukrajiny a jejich podpora ze strany vlády a obyvatel České republiky byla obdivuhodná. Přesto ale rostoucí počet nově příchozích značně zatížil systémy poskytování služeb pro uprchlíky, a to jak na celostátní, tak na místní úrovni.

UNICEF zřídil Kancelář pro podporu řešení uprchlické situace v ČR v rámci regionálního programu OSN na podporu uprchlíků ve spolupráci s místní vládou i neziskovým sektorem. Činnost kanceláře se zaměřuje na posilování vnitrostátních kapacit pro poskytování klíčových služeb uprchlickým dětem, včetně jejich přístupu k předškolnímu vzdělávání, zdravotní péči, sociální ochraně, službám duševního zdraví a psychosociální podpoře, i na možnosti dalšího rozvoje pro dospívající, se zvláštním důrazem na nejzranitelnější skupiny.

Dvě klíčové priority, které se týkají všech sektorů, jsou sociální soudržnost a rozvoj dospívajících. Přestože program je zaměřen primárně na podporu uprchlíků, díky celkovému posílení infrastruktury služeb z něj budou mít v konečném důsledku prospěch všechny děti a rodiny v České republice.

 

 

UN0622408
Vzdělávání

Kontext

Každé dítě má právo na spravedlivé, bezpečné a kvalitní vzdělávání bez ohledu na pohlaví, socioekonomický status, schopnosti či postižení, etnické a kulturní zázemí nebo status uprchlíka. Pro děti prchající před válkou na Ukrajině je vzdělávání více než jen právo se učit. Vzdělávání jim poskytuje bezpečný prostor, podnětné prostředí, ve kterém se mohou rozvíjet, má pozitivní vliv na jejich duševní zdraví. Pro děti představuje příležitost získávat nové dovednosti, které jim pomohou vést úspěšný život.

Vzdělávání a učení se, a to od raného dětství až po dospívání, je jedním z nejdůležitějších prvků pro zdravý vývoj dětí a mladých lidí, zejména těch, kteří prošli traumatickými nebo stresovými situacemi. Vzdělávání v raném dětství poskytuje dětem do 6 let bezpečný prostor pro hru, učení a vyrovnávání se se ztrátami či změnou domova. Zároveň umožňuje rodičům, zejména matkám, studovat a pracovat. Kvalitní vzdělávání vybavuje děti a dospívající uprchlíky znalostmi a dovednostmi, které jim pomohou znovu vybudovat život v hostitelské zemi.

V České republice je od listopadu 2022 zaregistrováno více než 140 000 dětí školního věku. Tento náhlý nárůst počtu žáků představuje pro zemi nečekanou výzvu. Nicméně česká vláda a občané projevili obrovskou solidaritu při přijímání nově příchozích dětí a mladých lidí ve školách.

Podle údajů ze září 2022 bylo do českých škol navzdory podpoře ze strany státních institucí, občanské společnosti i široké veřejnosti zapsáno jen asi 57 000 ukrajinských studentů. Na českých středních školách je zapsáno méně než 20 % dospívajících starších 15 let.

Obce, které přijaly mnoho ukrajinských uprchlíků, se potýkají s výzvami, jako jsou omezené kapacity škol a nedostatek materiálů. Pro učitele může být náročné efektivně řídit třídy, ve kterých studenti mluví dvěma nebo více jazyky, mají různé úrovně dovedností nebo případně potřebují specializovanou podporu v oblasti duševního zdraví. Obtížná může být také komunikace s ukrajinskými rodiči a rodinnými příslušníky.

 

Podpora ze strany UNICEF

UNICEF spolupracuje na zajištění kvalitního vzdělání pro všechny ukrajinské děti s vládou České republiky a řadou partnerů, a to jak centrálně, tak i na úrovni krajů a obcí.

Cílem je zajistit přístup ke kvalitnímu vzdělávání a příležitostem k dalšímu rozvoji nejméně 75 000 dětí v uprchlických a hostitelských komunitách. UNICEF pomůže posílit vzdělávací systém země tak, aby všechny děti v České republice, zejména ty nejzranitelnější, měly příležitost se vzdělávat v inkluzivním prostředí.

Zahájení rozsáhlého školení 4 000 českých pedagogických pracovníků v mateřských, základních a středních školách po celé zemi má za úkol posílit jejich schopnosti a možnosti v oblasti inkluzivního vzdělávání a podpory uprchlíků a dalších znevýhodněných žáků (např. Romů a dětí se zdravotním postižením). Kromě toho probíhá ve všech regionech školení 2 000 asistentů pedagoga (ukrajinských i českých) s cílem usnadnit integraci dětí a zlepšit sociální soudržnost ve školách.

Pro podporu předškolního vzdělávání a rozvoje malých dětí UNICEF zajišťuje 1 000 míst pro děti do 5 let v rámci grantového programu Ministerstva práce a sociálních věcí. Webová stránka DO ŠKOLY SPOLEČNĚ poskytuje ukrajinským rodičům informace a návod, jak zapsat děti do školy. Kromě toho na Ministerstvu školství, tělovýchovy a mládeže s podporou UNICEF funguje helpdesk v českém a ukrajinském jazyce, který poskytuje informace o školách a vzdělávání ukrajinských dětí.

V rámci partnerství s Magistrátem hlavního města Prahy podpoří UNICEF až 9 000 ukrajinských dětí tím, že zajistí školní obědy a otevře přípravné kurzy, včetně intenzivní výuky českého jazyka, které jim usnadní úspěšnou integraci do škol.

Závěrečným přínosem budou průzkumy UNICEF, které budou zahrnovat mapování přístupu uprchlických dětí ke vzdělání, včetně předškolního, a pomohou zlepšit kvalitu sociálních služeb a vzdělávání od raného dětství až po dospívání.

DSC00048
Ochrana dětí

Kontext

Uprchlické děti jsou často zranitelnější vůči řadě rizik včetně odloučení od rodiny, zanedbávání, násilí a zneužívání, psychických poruch a stresu, izolace, diskriminace, ekonomického vykořisťování, obchodování s lidmi a dětských sňatků.

Děti bez doprovodu a odloučené od rodin často nemají odpovídající přístup k řadě služeb včetně identifikace, registrace, zajištění dokumentace, pomoci s nalezením rodiny, systémům opatrovnictví a právnímu poradenství.

Vláda České republiky hostí nejvyšší počet ukrajinských uprchlíků na obyvatele, což představuje značnou zátěž na zajištění základních služeb i na infrastrukturu země, zejména v oblasti ochrany dětí.

 

Podpora ze strany UNICEF

Humanitární podpora ze strany UNICEF v oblasti ochrany dětí reagující na příliv ukrajinských uprchlíků do České republiky se zakládá na stávajících a dobře fungujících vnitrostátních systémech. Jejím cílem je zvýšit odolnost těchto systémů a jejich schopnost reagovat na potřeby zranitelných dětí a dospívajících uprchlíků ze všech prostředí.

UNICEF spolupracuje s neziskovými organizacemi a českou vládou na národní i lokální úrovni na zlepšení identifikačních mechanismů, zvyšování povědomí o situaci, získávání užitečných informací a jejich distribuci ohroženým dětem a jejich rodinám.

UNICEF zároveň podporuje integrované služby v oblasti ochrany dětí prostřednictvím posilování a rozšiřování vládních a nevládních struktur, včetně psychiatrické a psychosociální podpory, právního a sociálního poradenství, alternativní péče o děti odloučené od rodin a poskytování specifické pomoci zvlášť ohroženým dětem.

DSC00905
Dospívající a mládež

Kontext

V České republice žije více než 26 000 mladých lidí z Ukrajiny a řadu z nich nedoprovázejí rodiče ani zákonní zástupci. Pro stát a systém podpory jsou do značné míry neviditelní, a proto se často ani nedozvědí o službách, které jsou jim k dispozici.

Většina 15-17letých ukrajinských uprchlíků nenastoupila v České republice do institucí formálního vzdělávání. Mnozí dávají přednost online studiu, které jim nabízí ukrajinský vzdělávací systém.

 

Podpora ze strany UNICEF

Klíčové je zajistit, aby měli mladí a dospívající uprchlíci šanci se zapojit do společenských aktivit, které jim umožní navázat a budovat pozitivní vztahy s českou mládeží. Tyto přátelské vztahy jim výrazně pomáhají vyrovnat se s náročnou situací.

UNICEF podporuje ve spolupráci s partnery síť základen pro mládež po celé České republice. Na těchto místech mohou mladí a dospívající lidé získat přístup ke službám ochrany a duševního zdraví. Zároveň se zde nabízejí kurzy, které mohou mladí využít před nástupem do formálního vzdělávání nebo do zaměstnání.

UNICEF také pomáhá propojovat českou a ukrajinskou mládež prostřednictvím mimoškolních aktivit a „buddy-systému“, síti vzájemné podpory kamarádů. Všechny tyto kroky přispívají k pozitivní integraci mladých lidí.

Cesty

Zaměstnání, které posiluje postavení uprchlické mládeže
cesty

Mladí lidé z řad uprchlíků v České republice upozorňují, že kvůli  nutnosti zajistit své základní potřeby musejí hledat kompromis mezi současně  potřebným zaměstnáním v nízkokvalifikovaných oborech a v pokračováním ve  studiu či odborné přípravě.

Pro mnohé mladé lidi může mít přerušení studia a rozvoje dovedností celoživotní důsledky.

Tento závazek je výzvou k akci pro soukromé společnosti, aby podpořily uprchlíky ve věku 15-24 let v realizaci jejich aspirací. Naším cílem je, aby se všichni mladí lidé mohli vydat na cestu dalšího vzdělávání a aby dopady nuceného vysídlení neměly celoživotní negativní následky na jejich vzdělání, příjem a profesní příležitosti. Soukromý sektor může hrát důležitou roli při řešení této výzvy ve svých běžných procesech jako je nábor zaměstnanců nebo karierní rozvoj.

Iniciativa Cesty je navržena tak, aby byla prospěšná ve třech hlavních oblastech

cesty

PODMÍNKY ÚČASTI

Aby se zaměstnavatelé mohli zapojit, musejí se zavázat a zaručit, že přijmou alespoň jedno z následujících opatření a budou čtvrtletně podávat zprávy o plnění svých závazků, které by mělo podpořit alespoň 50 mladých lidí nebo 5 % svých zaměstnanců (u menších společností).

cesty
TSI

Media Contact 

UNICEF Refugee Response in the Czech Republic 
prague@unicef.org

Veronika Janouchova| | vjanouchova@unicef.org | Communication Specialist