Daha çok sayıda Türk ve Suriyeli çocuğa ulaşacak yeni bir okul

Toplam 1.380 öğrenciye hizmet verebilecek kapasiteye sahip okulda 20’si ilkokul 4’ü okul öncesi eğitim olmak üzere 24 derslik bulunuyor.

UNICEF
Daha çok sayıda Türk ve Suriyeli çocuğa ulaşacak yeni bir okul
UNICEF/ Feyzioglu
15 Kasım 2017

Toplam 1.380 öğrenciye hizmet verebilecek kapasiteye sahip okulda 20’si ilkokul 4’ü okul öncesi eğitim olmak üzere 24 derslik bulunuyor

KAHRAMANMARAŞ, 15 Kasım 2017 – Türk çocukları ile birlikte, Suriyeli ve diğer mülteci çocuklara da eğitim verecek olan yeni bir okulun açılışı bugün Kahramanmaraş’ta düzenlenen resmi bir törenle yapıldı. Bu okul, Alman Federal Hükümeti adına KfW’nin finansal desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve UNICEF ortaklığında inşa edildi. 

Toplam 1.380 öğrenciye hizmet verebilecek kapasiteye sahip okulda 20’si ilkokul 4’ü okul öncesi eğitim olmak üzere 24 derslik bulunuyor. Eğitimin Türkçe yapıldığı ve ulusal müfredatın izlendiği okul, çocuklara öğrenip kendilerini geliştirebilecekleri güvenli bir ortam sağlanıyor.

Suriye’deki çatışmalar yedinci yılınında, Türkiye 3,2 milyonunu Suriyelilerin oluşturduğu en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan ülke konumunda bulunuyor. Bu mültecilerin 1,4 milyonunu ise çocuklar oluşturuyor.  Ekim 2017 itibarıyle 600 binden fazla Suriyeli çocuk ülkenin çeşitli bölgelerindeki okullara kayıtlı olmasına rağmen, sayıları 350 bini aşkın çocuğun hala okul dışında kaldığı tahmin ediliyor.

UNICEF, eğitime erişimin artırılması, kapsayıcı eğitimin kalitesinin gerek Türk gerekse mülteci çocuklar için güçlendirilmesi için Türkiye Cumhuriyeti ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır.
  
Almanya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Robert Dölger konuşmasında:

“Ortak görevimiz mültecilere umut ve olanaklar sunarak kendi hayatlarını yönetme fırsatı vermek ve onurlu bir hayat sürmelerine katkıda bulunmak olmalıdır. Bu bağlamda bu okulun yapılması ve buna benzer pek çok projede Alman Hükümeti Türkiye ile birlikte çalışma kararlılığını kanıtlıyor” dedi.

Daha çok sayıda Türk ve Suriyeli çocuğa ulaşacak yeni bir okul
UNICEF/ Feyzioglu

Bir çocuk kuşağının yok olmaması için

UNICEF, 2014 yılından bu yana Alman Hükümeti tarafından sağlanan desteklerle birçok faaliyet gerçekleştirdi. Bu faaliyetlerden bazıları arasında; toplamda 21.600’den fazla çocuğun yararlanacağı yeni bir okul ve 282 konteyner derslik sağlanması; Kahramanmaraş, Kilis, Hatay ve Adana illerinde 200’den fazla geçici eğitim merkezinin yenilenmesi veya yeniden donatılması; 6.500’den fazla Suriyeli gönüllü öğretmene aylık teşvik ödemesi sağlanması; ülkenin çeşitli yerlerinde 68 binden fazla Suriyeli öğrenciye okul çantası ve kırtasiye malzemesi temin edilmesi; 62 binden fazla çocuğun 10 ilde kurulan UNICEF destekli 23 adet “Çocuk ve Ergen Dostu Alan”da verimli zaman geçirme etkinliklerinden ve psikososyal destek hizmetlerinden yararlandırılması yer almaktadır.

Kahramanmaraş’taki okulun açılış töreninde konuşan UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle:

“UNICEF, Türk ya da mülteci her çocuğa kaliteli eğitim sağlama kararlılığından dolayı Türkiye’ye ve bu konuya verdiği önemli destek için Almanya’ya minnettardır. Çocukların eğitimine yatırım yapmak yalnızca onların değil kendi geleceğimize de yatırım yapmak anlamına gelmektedir.”


UNICEF hakkında
UNICEF her çalışmasında dünyadaki tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yapıyoruz, özel çabalarımızı nerede olurlarsa olsunlar tüm çocuklara yarar sağlamak üzere en güç ve dışlanmış konumdaki çocuklara yöneltiyoruz. UNICEF ve çocuklara ilişkin çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için:www.unicef.org https://www.unicef.org/turkey

UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için: Sema Hosta, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org