UNICEF İyi Niyet Elçileri, destekçileri ve liderler, UNICEF’in 75’inci yıldönümünü kutlamak üzere dünyanın dört bir yanında bir araya geliyor

12 Aralık 2021
UNI376792
UNICEF/UNI376792/Dejongh

NEW YORK, 11 Aralık 2021 – Başkanlar, bakanlar, Birleşmiş Milletler üst düzey yöneticileri, UNICEF İyi Niyet Elçileri, ortaklar, çocuklar ve gençler, bu hafta UNICEF’in 75’inci yıldönümünü kutlamak üzere dünyanın dört bir yanında düzenlenen etkinliklerde bir araya geldi.

UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore:“UNICEF, II. Dünya Savaşı’nın ardından, yani 75 yıl önceki kuruluşundan bu yana, kim olursa olsun ve nerede yaşarsa yaşasın her çocuk için çalışıyor. Bugün dünya, çocuklarla ilgili onlarca yıllık ilerlemeyi tehdit eden bir değil iç içe geçmiş bir dizi krizle karşı karşıya. Şu an, UNICEF’in tarihini kutlama zamanı olduğu kadar eyleme geçme zamanıdır da. Herkese aşı temin etmeli, eğitimi yeniden tasarlamalı, zihinsel sağlığa yatırım yapmalı, ayrımcılığı sona erdirmeli ve iklim krizini ele almalıyız.”

Yıldönümü dolayısıyla UNICEF, Botsvana ve İsveç hükümetlerinin ev sahipliğinde, Çocuklar ve Gençler için Küresel Forum’un (CY21) açılışını gerçekleştirdi. Etkinliğe 80’den fazla ülkeden 230’un üzerinde konuşmacı katıldı. Konuşmacılar arasında; BM Genel Sekreteri António Guterres, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Botsvana Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr Mokgweetsi E.K. Masisi, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Bakanı Matilda Elisabeth Ernkrans, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, UNICEF İyi Niyet Elçisi ve eğitim savunucusu Muzoon Almellehan ile iş dünyasındanan ve sivil toplum alanında faaliyet gösteren 200’den fazla kuruluşun temsilcileri ile bağışçılar, çocuklar ve gençler yer aldı. Etkinlik sırasında UNICEF, ortaklarıyla birlikte çocuklar ve gençlere ilişkin hedeflere ulaşmayı hızlandırmaya yönelik 100’den fazla taahhüdünü yeniden teyit etti.

Dünyanın dört bir yanında kraliyet ailesi üyeleri, cumhurbaşkanları, bakanlar, hükümet yetkilileri ve UNICEF temsilcileri 75’inci kurluş yıldönümünü kutlamak amacıyla çocuklarla ve gençlerle bir araya geldi:

 • UNICEF, Nepal’de karar vericiler, nüfuz sahibi kişiler ve gençlerle Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’ye yönelik taahhütleri yenilemek ve bölgede çocukları etkileyen konularla ilgili eylemleri hızlandırmak üzere Güney Asya Bölgesel İşbirliği Derneği’nde düzenlenen bölgesel bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Etkinlikte, yaklaşık 500 Güney Asyalı genç tarafından ortaklaşa hazırlanan bir gençlik bildirisi sunuldu.
 • Almanya’daki Bellevue Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve UNICEF Almanya Direktörü Elke Büdenbender, tüm çocuklar için geleceği yeniden tasarlama vizyonlarını görüşmek üzere UNICEF Gençlik Danışma Kurulu’nun 12 üyesini ağırladı.
 • İspanya’da UNICEF İspanya; İspanya Kraliçesi ve UNICEF İspanya Onursal Başkanı Majesteleri Kraliçe Letizia ile bakanlar, ombudsman, Kongre üyeleri, UNICEF İspanya İyi Niyet Elçileri, ortaklar ve diğer konukların katıldığı özel bir yıldönümü etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinlikte COVID-19 bağlamında çocuk haklarını korumanın zorluklarına ilişkin bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.
 • Botsvana ve Lesotho’da, çocuk ve gençlerin geleceğe yönelik vizyonlarını özetleyen 75 mektup, parlamento oturumları sırasında hükümet başkanlarına ve temsilcilere sunuldu.
 • Doğu Karayipler, Tanzanya ve Uruguay’da genç savunucular, hükümet ve UNICEF temsilcilerinin katılımıyla çocuk hakları konularında gençlerin fikirlerini, deneyimlerini ve geleceğe yönelik vizyonlarını paylaştığı nesiller arası diyalog toplantıları düzenlendi.
 • İtalya’da, okul çağındaki çocukların UNICEF’in doğum günü için hazırladıklar dilekler UNICEF İtalya Direktörü tarafından ulusal ve bölgesel temsilcilere sunuldu. UNICEF İtalya’nın uzun süredir hizmet veren İyi Niyet Elçileri, itfaiyecilerle düzenlenen etkinliklerde çocukların dileklerini yerine getirme konusundaki kararlılıklarını vurguladılar.

Dünya çapında yıldönümü galaları, konserler, sergiler ve diğer kültürel etkinlikler, farklı jenerasyonlardan konukların katılımıyla gerçekleştirildi:

 • Türkiye’de, UNICEF 75. kuruluş yıldönümünü “İklim Değişikliği ve Çocuklar” konulu bir fotoğraf sergisi ile kutlandı. UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominicis’in ev sahipliğinde Ankara Cer Modern Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen serginin açılışına 200’e yakın katılımcının ve Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Petek Aşkar’ın yanı sıra hükümet temsilcileri, sivil toplum üyeleri, yabancı misyon temsilcileri, bağışçılar, Birleşmiş Milletler ve UNICEF çalışanları, medya mensupları, çocuklar ve gençler katıldı.
 • ABD’de UNICEF İyi Niyet Elçisi Sofia Carson, yıldönümü nedeniyle New York’taki Empire State Binası’nın ışıklandırılmasında Genel Direktör Fore ile birlikte yer aldı. Ayrıca, ülke genelinde Oscar adayı yönetmen Ben Proudfoot’un If You Have belgeselinin ilk gösteriminin yapıldığı 10 ulusal gala etkinliği gerçekleştirildi ve UNICEF’in çalışmaları için 8,9 milyon ABD Doları toplandı. Özel konuklar arasında UNICEF İyi Niyet Elçileri Orlando Bloom, Sofia Carson, Danny Glover ve Lucy Liu da vardı.
 • Birleşik Krallık’ta, UNICEF Birleşik Krallık Komitesi Londra’daki ilk Blue Moon (Mavi Ay) Galasına ev sahipliği yaparak UNICEF’in dünyanın dört bir yanındaki çocuklar için yürüttüğü çalışmalarına devam etmesine yardımcı olmak amacıyla 770.000 Sterlin topladı. Galaya UNICEF İyi Niyet Elçisi David Beckham, UNICEF Birleşik Krallık Direktörü Olivia Colman ve UNICEF Birleşik Krallık İyi Niyet Elçileri James Nesbitt, Tom Hiddleston ve Eddie Izzard’ın yanı sıra canlı performanslarıyla Duran Duran ve Arlo Parks katıldı.
 • Eritre, Moldova, Karadağ, Sierra Leone ve Filistin Devleti’nde başkanlar, bakanlar, devletin ileri gelenleri ve diğer özel konukların katılımıyla gençlik orkestraları, korolar ve dans gösterilerinin yer aldığı konserler gerçekleştirildi.
 • Libya, Nijerya, Sırbistan, İspanya ve Zambiya’da fotoğraf sergileri düzenlendi.
 • İzleyicileri UNICEF’in dünü, bugünü ve gelecek vizyonu hakkında görsel bir yolculuğa çıkarmak amacıyla Belize, Bosna Hersek, Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti, Litvanya ve Umman belgeselleri hazırlandı.

Dünyanın dört bir yanından pek çok şarkıcı ve müzisyen şarkılarını UNICEF’e adadı:

 • İsveçli pop grubu ABBA’nın üyeleri, yeni single’ları Little Things’in tüm telif ödemelerini UNICEF’e bağışlama sözü verdi.
 • Dubai EXPO 2020’deki en büyük halka açık etkinlik olan Dünya Çocuklar Günü konserinde UNICEF’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi İyi Niyet Elçisi Yara, “We want to live” şarkısını, Tanzanyalı şarkıcı Abby Chams ise “Reimagine”ı seslendirdi ve her iki performans da yıldönümünü kutlamaları kapsamında halka açık olarak gerçekleştirildi.
 • Norveç’te, UNICEF İyi Niyet Elçisi Sissel, ulusal bir televizyon kanalında gerçekleştirdiği performansında “If I can help somebody” şarkısını UNICEF’e adayarak umut, tutku ve geçen 75 yılda her çocuk için gerekenlerin yapıldığı mesajını verdi.

Kuruluş Yıldönümü anısına yönelik diğer girişimler:

 • Monnaie de Paris işbirliğinde, Fransa’da 2 Euro değerinde milyonlarca hatıra parası üretildi ve dağıtıldı.
 • Birleşmiş Milletler Posta İdaresi, yıldönümüne özel etkinlik pul sayfaları hazırladı. 10 sayfalık bir katalogda yer alan pullarda  sağlık, beslenme, aşı, eğitim, iklim, su, sanitasyon ve hijyen, zihinsel sağlık ve insani müdahalede programlama ve savunuculuk önceliklerine yer veriliyor. Ayrıca Hırvatistan ve Kırgızistan’daki ulusal posta hizmetleri de hatıra pulları çıkardı.
 • Botsvana, Danimarka, Fransa, Türkmenistan, ABD, Zambiya ve dünyanın diğer birçok ülkesinde UNICEF’in tüm çocuklara yönelik 75 yıldır süren çalışmalarını kutlamak üzere simgesel yapılar ve ikonik anıtlar mavi renkle aydınlatıldı.
 • TED Global ortaklığında, Reimagine [Yeniden Hayal Et] teması ile dünya çapında gençlerin fikirlerini, uzmanlığını ve vizyonunu güçlendirmek üzere gençlere özel beş Youth TED Talk başlatıldı. 20’den fazla ülkede UNICEF Ülke Ofisleri ile ortaklaşa TEDx topluluğu tarafından yürütülen etkinlikler de düzenlendi.
 • UNICEF Genel Merkezi, UNICEF’in 75’inci yıldönümü şerefine, BM’nin bugüne kadarki en büyük takas edilemeyen jeton (NFT) koleksiyonu olan 1.000 veriye dayalı NFT satış planlarını duyurdu.

UNICEF, 75 yıldır tüm çocukların haklarını ve iyi olma halini korumaya yardımcı olmak amacıyla küresel insani krizlerin, silahlı çatışmaların ve doğal afetlerin ön saflarında yer alıyor. 190’dan fazla ülkede ve bölgede, yeni sağlık ve refah sistemlerinin kurulmasına yardımcı oldu, hastalıkları durdurdu, temel hizmetler ve eğitim verilmesinin yanı sıra beceri kazanımını sağladı ve çocuklar ve aileler için daha sağlıklı ve daha güvenli ortamlar oluşturdu.

###

Multimedya içeriği buradan indirilebilir.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Turkey
Telefon: +90 533 622 8346

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.