Bölgesel toplantı, çocuk verilerinin kullanımının iyileştirilmesi çağrısıyla sonlandı

İstatistikçiler ve çocuk hakları uzmanları UNICEF’in ‘TransMonEE’ Programının 30. Yıldönümünde bir araya geldi

03 Kasım 2022
UNICEF
UNICEF

ANKARA/CENEVRE, 2 Kasım 2022: Avrupa ve Orta Asya'nın dört bir yanından veri uzmanları ve karar alıcılar, UNICEF tarafından Türkiye İstatistik Kurumu işbirliğiyle 1-2 Kasım 2022 tarihlerinde Ankara'da düzenlenen bir toplantıda çocuk haklarına ilişkin bölgesel bir izleme çerçevesini görüştüler.

Toplantıda, UNICEF öncülüğünde daha iyi sonuçlara ulaşmak için çocuklara dair verilere erişimi ve bu verilerin kullanımını geliştirmeyi amaçlayan, bölgedeki Ulusal İstatistik Kurumları arasında bir bilgi ortaklığı olan "Güçlendirilmiş Eşitlik için Dönüştürücü İzleme" veya kısa adıyla "TransMonEE" girişiminin otuzuncu yılı kutlandı. 

Geçtiğimiz otuz yılda TransMonEE, tüm paydaşların dikkatini çocuklarla ilgili kritik konulara çekmiş ve gelişimin dışında kalma olasılığı en yüksek olan çocuklara odaklanan veri boşluklarının altını çizmiş; veri toplama mekanizmalarındaki iyileştirmelerin yanı sıra, politika eylemlerinin tanımlanmasına da yardımcı olmuştur.

UNICEF, çocukların durumundan 30 yıl öncesinde olduğu gibi endişe duymaktadır. UNICEF Bölge Direktörü Afshan Khan katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada “COVID-19 salgını sadece çocuklara yönelik hizmetleri büyük ölçüde etkilemekle kalmadığını, aynı zamanda parçası olunan ulusal istatistik sistemlerine de farklı boyutlar kattığını ve değişik talepleri beraberinde getirdiğini” ifade etmiştir.

Çocuklara ilişkin veriler kapsamındaki son gelişmeler ve Avrupa İstatistikçiler Konferansının çocuklarla ilgili güncel kılavuzu, toplantıya katılan uzmanlar tarafından ele alınmıştır. 

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Erhan Çetinkaya konuşmasında, çocuk haklarının savunulması ve çocukların bugünün dünyasında karşılaştıkları zorlukların ortaya konulması açısından çocuklara dair istatistiklerin iyileştirilmesinin önemini vurgulamıştır. Bu kapsamda, TÜİK Çocuk sayfasının yanı sıra çocuklara dair verilerin kullanılabilirliğini artırmak amacıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve UNICEF Türkiye Ofisi ile ortaklaşa başlatılan Çocuk Profili Araştırması projesi hakkında bilgi vermiştir.

İki gün süren toplantıya ulusal istatistik ofisleri, ilgili bakanlıklar, belirli ülkelerden çocuk hakları koordinasyon kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, araştırmacılar ile UNICEF ve diğer BM kurumlarının üst düzey yetkililerinden oluşan yaklaşık 120 kişi aktif olarak katılım sağlamıştır.


Editörlere not:

  • Çocuk Hakları Komitesi’nin Taraf Devletlere yönelik en son sonuç gözlemleri gözden geçirmesine göre, istisnasız tüm ülkelere çocuklara ilişkin verilerin mevcudiyetini veya ayrıştırılmasını iyileştirmek üzere en az bir tavsiyede bulunuldu. Kırk bir ülkeye veri ayrıştırmasının iyileştirilmesi tavsiye edilirken, otuz ülkenin ise çocuklara özel göstergeler geliştirmesi ve bunları ulusal veri toplama çerçevesine dahil etmesi gerektiği belirtilmiştir.
  • TransMonEE, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ile uyumlu olarak, çocukların hakları ve iyilik halleri ile ilgili geniş bir alanda çocuklara ilişkin verilerin kapsamını, kalitesini, ayrıştırılmasını, erişilebilirliğini ve kullanımını güçlendirmeyi amaçlamaktadır.

İrtibat Kişileri

Sema Hosta
Chief of Communication
UNICEF in Türkiye
Telefon: + 90 312 454 10 10

UNICEF hakkında

UNICEF en dezavantajlı durumdaki çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu kimi yörelerinde çalışmalar yürütmektedir. 190 ülkede ve bölgede herkes için daha iyi bir dünya adına tüm çocuklar için çalışıyoruz. UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan takip edin.